Jak můžeme díky nízkoenergetickým domům ušetřit?


image013

Ať už je důvodem touha chovat se ekologicky a šetřit přírodu, či šetřit vlastní kapsu, výsledek je jasný, obrovským trendem současnosti je bydlet nízkoenergeticky. Ale co je to vlastně ten nízkoenergetický dům? A kolik nám skutečně může pomoci ušetřit?

V teoretické rovině je to stavba, jejíž roční spotřeba energie na vytápění nepřekročí 50 kWh/m². Pro srovnání můžeme uvést, že u obvyklé novostavby se roční spotřeba pohybuje mezi 80 až 140 kWh/m², u starších domů to může být i dvojnásobek této hodnoty a více. V některých zemích jsou již nízkoenergetické domy standardem, u nás se jejich výstavba teprve rozjíždí, ale například u společnosti Ekonomické stavby bylo na přání klientů v nízkoenergetickém provedení v loňském roce vystavěno zhruba 70 % domů.

Základem je kvalitní projekt

Při stavbě nízkoenergetického domu  je ale samozřejmě třeba dodržovat jisté zásady. Projekt by měl zpracovávat projektant, který má s tímto typem stavby dostatek zkušeností. Realizace pak musí být prováděna přesně podle projektové dokumentace.

Častou obavou je, že nízkoenergetické provedení bude mít negativní vliv na vzhled domu, to ale dávno nemusí být pravda, i když samozřejmě existují jistá doporučení. Dům by měl mít kompaktní tvar, vyvarovat bychom se naopak měli většího množství výčnělků. Ty by totiž mohly způsobovat nadměrný únik tepla v tzv. tepelných mostech, tedy v místech, kde je konstrukce či izolace domu zeslabena a kde tedy dochází ke zvýšenému tepelnému toku. V interiéru mají tato místa studenější povrch a v exteriéru naopak povrch teplejší než okolní konstrukce. „Hrozbu“ představují i tzv. tepelné vazby, tedy místa, kde se stýkají dvě konstrukce a tvoří kout. Tepelná ztráta těmito místy může dosahovat i několik desítek procent celkové ztráty prostupem tepla.

image001

Nízkoenergetické domy jsou finančně dostupné

A o kolik jsou pořizovací náklady u nízkoenergetického domu vyšší oproti běžné novostavbě? Většinou se navýšení ceny pohybuje kolem 10 %. Může se ale jednat i o menší částku. Společnost Ekonomické stavby například od ledna nově staví všechny domy již jen v nízkoenergetickém standardu, a to bez navýšení ceny. Ročně navíc v takovém domě uspoříme zhruba třetinu nákladů na vytápění, při současných cenách energií je tedy běžná návratnost investice okolo 10 let.

Nízkoenergetický dům je tak dnes asi nejefektivnějším řešením z hlediska investičních nákladů, spotřeby tepla i ekologické zátěže prostředí. Výsledek by ale v každém případě měl být ekonomicky výhodný, to znamená, že úspora za energie by měla vynahradit zvýšené náklady. Zní to jako samozřejmost, ale existuje nemalé množství projektů, které tento základní předpoklad nesplňují.

image005

Nízká spotřeba tepla nemusí nutně znamenat také nízké provozní náklady. V domě platíme nejen za teplo, ale také za ohřev vody a elektřinu pro domácnost. Pokud se soustředíme jen na parametr kWh/m2 za rok, který se týká právě jen vytápění, může nám uniknout možnost snížit spotřebu energie pro ohřev vody, například solárním systémem.

Autorem článku je Martin Protiva, manažer projektu a odborník na problematiku nízkoenergetických domů a úspor ze společnosti Ekonomické stavby.

 

Připravili jsme pro naše klienty a naše stavebníky nový stavební portál o bydlení, stavbě domu, zařizování interiéru a projektování zahrady. Najdete nás na Stavba-domu.cz.

 O společnosti Ekonomické stavby

nové logo ESEkonomické stavby, přední stavební společnost v oblasti výstavby zděných rodinných domů v regionu střední Evropy, se od svého založení v roce 1998 zaměřuje na kvalitu a šíři nabídky, která je svým rozsahem na trhu ojedinělá. Od počátku své existence se Ekonomické stavby specializují výhradně na oblast bydlení a každoročně realizují a předávají svým klientům v České republice přes 400 domů. 

Cílem Ekonomických staveb je zpřístupnit bydlení v rodinném domě co nejširšímu spektru zákazníků, čehož dosahují širokou nabídkou služeb – od individuálního projektu, přes vyřízení stavebního povolení a zajištění financování až po samotnou realizaci – a příznivými cenami.

Ekonomické stavby chtějí být spolehlivým a stabilním partnerem pro výstavbu rodinných domů, který vždy nabízí něco navíc. Ekonomické stavby jsou ryze českou společností s dlouholetou tradicí, která klade důraz na kvalitu a maximální efektivitu všech procesů. Ke spolupráci si vybírá silné a stabilní partnery, díky kterým může neustále svou nabídku rozšiřovat a zajistit stavbu domu za příznivou cenu.

Společnost je držitelem certifikátu jakosti ISO 9001 již od roku 2003 a certifikátu ochrany životního prostředí ISO14 000 od roku 2007.

Pro další informace prosím kontaktujte:

EKONOMICKÉ STAVBY s.r.o.
Ke Křižovatce 466
330 08 Zruč - Senec
telefon: 377 825 782
fax: 377 825 782
mobil: 602 435 452

email: info@ekonomicke-stavby.cz
web: www.ekonomicke-stavby.cz
FB: www.facebook.com/ekonomickestavby

 

Tento článek je komerční prezentací, webový portál Chytre-bydleni.cz není jeho autorem a neodpovídá za jeho obsah.

 

publikováno: 13. 8. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.