Jak na čištění interiéru auta v domácích podmínkách?
Při pravidelném používání automobilu ztratí interiér svůj punc velmi brzy. Na trhu působí řada společností, které nabízí profesionální čištění interiéru. Do čištění se však můžeme pustit i svépomocí a při dodržení základních pravidel a rad dosáhneme velmi dobrého výsledku. Jak však postupovat, čím začít a na co nezapomenout? Právě na to se zaměříme na následujících řádcích, které věnujeme čištění interiéru auta v domácím prostředí.
Úklid hrubých nečistot a prachu
Prvním krokem při čištění interiéru auta je úklid hrubých nečistot a prachu. Při nastupování a vystupování, jízdě i běžné manipulaci přinášíme do interiéru spoustu nečistot, které je třeba odstranit. K tomu budeme potřebovat výkonný vysavač, který bude mít dostatečný tah na vysátí i hluboce usazených nečistot. Před samotným vysáváním odstraňte z prostoru interiéru všechny volně ložené předměty, vyprázdněte přihrádky a nastavte přední sedačky co nejvíce dozadu, aby byl pod nohama dostatečný prostor.
Při vysávání hrubých nečistot a prachu postupujte vždy odshora dolů, jelikož díky víření prachu by v případě opačného postupu došlo k opětovnému zanesení již vyčištěných míst. Vysajte veškerá viditelná místa, odstraňte rohožky, nezapomínejte ani na drobné prostory. Nebojte se manipulovat se sedačkami tak, aby došlo k co největšímu otevření prostoru. Při vysávání je spousta míst, na která můžete zapomenout. Zaměřte se na odstranění prachu z:
- palubní desky – ze všech stran i z větracích průduchů
- všech odkládacích prostorů a přihrádek
- prostorů, ke kterým je přístup jen při otevřených dveřích
- mezer v sedačkách – používejte různé nástavce, abyste se dostali i do méně přístupných míst
- stropních prostorů
- kufru a zadní police
- všech koberečků a rohožek
Mokré čištění interiéru
Pokud chcete docílit opravdu kvalitního vyčištění interiéru, s pouhým vysáváním si nevystačíte. Veškeré čalouněné části vozu, od bočnic přes sedačky až po opěrky či strop, budou plné špíny, kterou odstraníme jen mokrým čištěním – tepováním. Nedoporučujeme přímé mokré čištění speciálními čisticími prostředky, takový postup totiž může vést ke vzniku flekatých map.
Pro kvalitní mokré čištění budete potřebovat profesionální či domácí exktraktor, který si můžete buď zakoupit, nebo zapůjčit. Zařízení pro mokré čištění se plní speciálními čisticími prostředky, které si poradí i s hluboce usazenou špínou. Jednoduše se tak zbavíte mastných fleků, skvrn od jídla či od pití. V závislosti na míře a druhu znečištění si opatřete odpovídající čisticí prostředek.
Čištění a leštění plastových částí
Největší a nejnáročnější část práce máme za sebou, zbavili jsme se prachu i hrubých nečistot a tepováním odstranili hluboce usazenou špínu ze všech čalouněných částí vozu. Nyní je třeba zaměřit se na detaily, které jsou vidět. Na palubní desce se sice už nenachází prach, pořád však může být znečištěná. Při silném znečištění a viditelných skvrnách nejprve naneste vrstvu univerzálního čističe plastů a nechte chvíli působit. Po několika minutách pomocí mikroutěrky palubní desku otřete a špína by měla zmizet.
Stejný postup udělejte i u dalších plastových částí – volantu, odkládacích prostor, přihrádek, tlačítek, plastových částí bočnic ad. Po odstranění nečistot je třeba plastové částí impregnovat a docílit lesku. K tomu se používají speciální čističe palubních desek či pěnové čističe s voskem. Tyto přípravky dodají plastu lesk, rovněž je ale chrání před působením slunečního záření, rovněž zabraňují usazování nečistot a prachu. Prostředky jsou k dispozici v různých formách, od sprejů přes vosky až po napuštěné houbičky či ubrousky.
Zápach v interiéru
V některých interiérech může být problém i se zápachem, kterého se nelze zbavit ani použitím osvěžovačů vzduchu. Problém bývá především u automobilů, ve kterých se pravidelně kouří. Kouř se totiž dostane hluboko do tkaniny a může být cítit i po suchém a mokrém čištění. K odstranění zápachu se používají pohlcovače pachů. Jde o přípravky ve spreji, které se aplikují přímo na tkaninu a všechny čalouněné části.
Potřebné vybavení – shrnutí
Tím je čištění interiéru u konce. Vnitřek auta bude vonět, lesknout se a při dobrém postupu vypadat jako při zakoupení nového vozu. Pro přehlednost přinášíme jednoduchý soupis pomůcek a prostředků, na které byste před zahájením čištění neměli zapomenout:
- výkonný vysavač s různými nástavci a extraktor
- švédské utěrky, houbičky, kartáče, kartáčky, štětce, hedvábné papíry
- čističe čalounění – různé druhy podle typu znečištění
- univerzální čističe pastových a gumových částí
- čistič palubních desek
- pohlcovač zápachu
- krémy a vosky pro plastové části v interiéru vozu
Čištění interiéru vozu dá práci, výsledek je však viditelný na první pohled. Pokud si chcete jízdu ve vozu opravdu vychutnat a cítit se dobře, alespoň jednou do roka se postarejte o komplexní hluboké čištění všech částí interiéru.
Změnit pořadí komentářů
URČITĚ TAKÉ ČTĚTE:

Skleněný obklad za kuchyňskou linku – vyplatí se?
Jestli vás čeká realizace nové kuchyně, možná si lámete hlavu nad tím, jakým materiál použít za kuchyňskou linku.… ...

Hobby rudl usnadní spoustu práce doma i na zahradě. Poradíme, jak vybrat ten správný
Zkuste si spočítat, kolikrát jenom za tento rok jste se nadřeli s přenášením těžkých beden, květináčů, pneumatik… ...

Pokládka dlažby na terče: Základní typy terčů
Pokládka venkovní dlažby na terče je v kurzu a objevuje se ve venkovních prostorách mnoha rodinných domů i komerčních… ...

Soutěž o Opel Crossland X se společností LOMAX zná své vítěze!
Společnost LOMAX i přes koronavirová omezení vylosovala šestici výherců, kteří získali hodnotné ceny. Největší… ...

Bateriové úložiště, FVE a elektromobil – lepší úsporné bydlení než peníze v bance
Bateriovou stanice AES od firmy AERS s.r.o. vlastní a provozuje také pan Petr, majitel rekonstruovaného rodinného domu v obci… ...

Elektrické topení do koupelny – jaké jsou možnosti vytápění?
Při rekonstrukci malé koupelny nemyslete pouze na design, který ji pocitově zvětší, ale především na dosažení co… ...

Slavní čeští architekti: Eva Jiřičná
Náš nový seriál o slavných českých architektech jsme zahájili velikánem Janem Kaplickým. Mezi další slavné… ...

Co je to jednoduchý záznam o stavbě a kdy ho budete potřebovat
Stavba domu, ale také garáže, skladu nebo větší odstavné plochy se neobejde bez stavebního povolení nebo ohlášení… ...

6 tipů na luxusní nábytek z epoxidové pryskyřice
Pokud se zajímáte o novinky ze světa interiérového designu, jistě jste si všimli nového nábytkářského trendu, který… ...

Rekonstruujete či stavíte? Pořiďte si tažné zařízení
Ověřte si, zda můžete k autu tažné zařízení namontovat Než si začnete vybírat tažné zařízení, je dobré si… ...

Na co si dát pozor při sjednání půjčky do výplaty
Každé uzavření finančního produktu vyžaduje důkladné prověření. Jakmile podepíšete smlouvu a poté uplyne lhůta,… ...

Jak vybrat osvětlení do dětského pokoje?
Osvětlení bereme často jako samozřejmost. Přitom jde o prvek, který do domova vnáší pohodlí, bezpečí i funkčnost. A… ...