Jak na ucpaný záchod? Řešení bývá snadné, zaměřte se na prevenci


Jak na ucpaný záchod

Možná si říkáte, že v dnešní době snad už ani není možné záchod ucpat. Sanitární technika a systémy splachování jsou na vysoké úrovni a konstruují se tak, aby byl odpad WC dobře průchozí. Jednou se ale stane, že spláchnete, a voda v toaletní míse zůstane a nebude chtít odtéct. Co v takovém případě dělat a jak WC odpad opět zprůchodnit? A proč vlastně k ucpávání záchodu dochází i dnes? Pojďme si na tyto časté otázky odpovědět.

Jak předejít ucpávání WC

Pokud se chcete vyhnout případnému ucpání toalety, používejte ji zodpovědně a zaměřte se na prevenci. Nejčastějším důvodem zneprůchodnění odpadu bývá splachování předmětů, které do něj rozhodně nepatří. Řadíte-li se mezi velkou část populace, která používá záchodovou mísu jako alternativu k odpadkovému koši, pak si o problémy v budoucnu přímo říkáte.Zbytky jídla, použitý olej nebo hygienické pomůcky nemusí odpad ucpat hned. Potrubí se ale začne postupně zanášet, nečistoty se na sebe nahromadí a průchod se ucpe.

Projeví se to právě tím, že se toaletní mísa naplní vodou, která už nebude chtít odtéct. Pokud nebudete kromě biologického odpadu a toaletního papíru splachovat nic jiného, riziko ucpání výrazně snížíte. Pokud jste v minulosti už problémy s ucpaným odpadem měli, doporučujeme alespoň jednou do roka provést čištění kanalizace, i když žádné problémy nejsou na obzoru. Stačí použít běžnou čisticí chemii, nebo se obrátit na profesionální firmu.

Kvalitní splachovací systém je zásadní

Oprava splachovacího zařízeníV některých případech může být ucpávání toalety způsobeno nekvalitním splachovacím systémem. Ten při použití s konkrétní toaletní mísou nevyvíjí při odtoku vody samospádem dostatečně silný tlak na to, aby nečistoty odplavil do kanalizace. Při rekonstrukci bytu nebo plánování novostavby výběr splachovacího systému i samotné mísy rozhodně nepodceňujte. Stále vyhledávanější jsou předstěnové instalační systémy, u kterých je mechanismus zabudovaný uvnitř zdi.

Rozhodně dnes neplatí, že čím méně vody se při spláchnutí použije, tím bude méně účinné. Současným trendem je instalace ekologických splachovačů, které spotřebují jen minimum vody. Příkladem je instalační systém ECOLOGY od břeclavské firmy Alcaplast, který spotřebuje jen 2 litry vody na malé spláchnutí a 4 litry vody na velké spláchnutí. Zajistí přitom bezproblémový odtok a odplavení nečistot stejně jako neúsporné systémy.

Jak na ucpaný záchod – možné postupy

Co dělat, když k ucpání toalety přece jen dojde? Důležité je zachovat chladnou hlavu. Rozhodně nepomůže, když budete opakovaně používat splachovací tlačítko s představou, že odpad jednou povolí. Nepovolí, navíc se může voda natolik nashromáždit, že začne z mísy přetékat.

Někdy stačí počkat

Může se stát, že se záchod ucpe toaletním papírem, kterého se použije příliš mnoho. V těchto případech často stačí počkat několik hodin. Chomáče navlhlého toaletního papíru se v odpadu samovolně rozpustí a po nějaké době voda z mísy sama odteče. Pokud máte v domě či bytě další toaletu, kterou můžete používat, zkuste nějakou dobu počkat. Pokud se voda neuvolní, je na čase použít pomůcky, které zajistí zprůchodnění potrubí.

Vytvořte tlak pomocí zvonu

Dříve byl zvon běžnou pomůckou každé domácnosti. Staré nekvalitní odpady se často zanášely a zvon zajistil rychlé řešení. Dnes, kdy se toaleta a odpady v koupelně či kuchyni ucpávají jen sporadicky, se na tuto jednoduchou pomůcku skoro zapomnělo. Pokud obyčejný zvon nemáte, určitě si ho pořiďte. Při jeho používání se nebojte hrubé síly, čím větší tlak vytvoříte, tím bude větší pravděpodobnost, že potrubí opět zprůchodníte.

Ruční tlaková pumpa

Modernější obdobou obyčejných zvonů jsou ruční tlakové pumpy, se kterými se snadněji pracuje. Pumpa se zastrčí do odpadu, utěsní se a pumpováním se nečistoty protlačují dále do odpadu.

Pero na čištění odpadů

Pokud se ucpávka vytvořila až za kolenem či odbočkou, pomůže protahovací pero na čištění odpadů. Profesionální instalatérské firmy mají k dispozici i elektrické stroje na čištění kanalizace, které dosáhnou i několik metrů daleko.

Chemii použijte až po odčerpání vody

Účinným pomocníkem při řešení ucpaného záchodu jsou nejrůznější chemické prostředky na bázi hydroxidu sodného. Rozhodně ale nesypte či nelijte chemikálie do toaletní mísy napuštěné vodou, efekt by byl nulový. V první řadě vodu z mísy odčerpejte, ať už pomocí malého čerpadla, nebo ručně s využitím nádoby. Až bude na dně jen minimum vody, můžete použít chemii podle doporučeného postupu uvedeného na obalu.

Možností, jak opravit ucpaný záchod, je celá řada. Pokud jeden způsob nebude fungovat, vyzkoušejte jiný. Buďte zodpovědní a do toalety nevyhazujte nic, co tam nepatří. Riziko ucpávání výrazně snížíte.

publikováno: 7. 12. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.