Jak na výběr oken


Výběr oken je v dnešní době poměrně široký. Současně však platí, že vybrat ta správná okna nemusí bý

Výběr těch správných oken je bezesporu jednou z nejdůležitějších částí plánování stavby nebo rekonstrukce. A to jak domů, tak i bytových jednotek. Při výběru oken není přespříliš na místě myslet na šetření, ale upřednostnit bychom měli především kvalitní materiály, tedy převážně sklo a rám, a také jejich provedení. Přinášíme vám několik praktických rad, jak na výběr oken vyzrát, neprohloupit nebo nekoupit zajíce v pytli.

Při výběru oken se v první řadě orientujeme podle základních třech materiálů, ze kterých je možné vyrobit okenní rámy. Ty jsou vedle samotného skla těmi nejdůležitějšími součástmi okna. Ale právě okenní rám má na konečnou podobu okna a také míru jeho jakosti asi největší vliv.

Dřevo, plast nebo hliník? To je při výběru oken asi ta nejčastější otázka. Každý z materiálů má své přednosti a nedostatky a vždy záleží na účelu, ke kterému chceme námi vybraná okna použít. Každý z materiálů má samozřejmě své odpůrce i zastánce, stejně jako mezi nimi najdeme kvalitně provedené modely nebo "šmejdy".

Existuje však několik obecných pravidel, kterými se můžeme řídit při výběru oken, ať už jsme se rozhodli pro kterýkoli materiál okenního rámu.

Pravidla při výběru oken

1. Certifikát oken může výrazně pomoci

Certifikát vám při výběru oken sice nezaručí stoprocentní jistotu, ale do určité míry vám dá jistotu, že vámi vybraná okna zastávají jistou kvalitu, co se týče tepelně technických a mechanických vlastností. Požadujte tedy při výběru oken, aby byl výrobek certifikován.

2. Záruční lhůta na okna alespoň 5 let

okno_2Jako téměř ukaždého výrobku, velmi důležitá je při výběru oken také záruční lhůta. Když jsou okna nová a plně funkční, málokdo si chce připustt, že by tomu mohlo zanedlouho při každodenním používání výrobku být třeba jinak. Záruka vám však může ušetřit spoustu peněz a také nervů, dostanete-li se se svými okny do křížku. Záruční lhůta u nových oken by se měla pohybovat na minimální hranici 5 let.

3. Při výběru oken dejte na svůj zrak

Asi první ze smyslů, který použijete při výběru oken, bude váš zrak. Nepodceňujte jej tedy a dejte na své dojmy. Optická kvalita oken často napoví o úrovni zpracování a technologie mnohem více, než bychom si mohli myslet.

4. Je okno dostatečně variabilní?

Variabilita celého okenního systému je velmi důležitým aspektem. Důležitá je při výběru oken jejich statika, trvanlivost, barevnost i světlostálost materiálu.

5. Instalace oken je stejně důležitá, jako samotný výrobek

Jen okna odborně a vhodně zabudovanábudou plně těsnit a dopřejí vám vámi požadovaný komfort v podobě dostetčné tepelné i zvukové izolace. Nepodceňujte tedy ani samotnou instalaci oken! Cenu při výběru oken by vám měl výrobce nebo prodejce vtáhnout také k přesně popsanému výrobku. 

publikováno: 9. 4. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.