Jak na výběr vhodného umyvadla do koupelny?


Jak na výběr vhodného umyvadla do koupelny

Sanitární keramika je nedílnou součástí koupelny a umyvadlo jistě patří k těm nejvyužívanějším druhům. I z toho důvodu by měl být jeho výběr odvíjen od mnoha parametrů souvisejících nejen s povahou místnosti, ale také provozem domácnosti a potřebami uživatelů. Jak tedy zvolit umyvadlo do koupelny, které bude vyhovovat ve všech ohledech?

Umyvadlo je společně s vanou či sprchovým koutem jednou z dominant celé místnosti. Pokud však nevyhovuje potřebám domácnosti, přidělává spíše starosti než užitek. Na trhu je k dostání spousta typů a druhů, v podstatě je lze základně rozdělit na zavěšená, zápustná a na desku (tzv. umyvadlové mísy), tedy podle toho, jakým způsobem jsou do prostoru instalována.

Při výběru umyvadla je stěžejní tvar, velikost a způsob umístění

Tvar a velikost umyvadla by měly být voleny s ohledem na dispozice konkrétní koupelny, ale také na potřeby domácnosti, která ho bude používat. Do malého prostoru se jistě nehodí umyvadlo velké, do větší koupelny naopak malé. Výběr odvíjejte i od účelu, k jakému bude sloužit, případně i dle toho, jakým způsobem a jaké ruce se v něm budou mýt. Na první pohled se tato podmínka zdá lehce úsměvná, ale jestliže potřebují uživatelé například po práci očistit ruce až k loktům, bylo by velmi problematické činit tak v umyvadle malé velikosti.

Je také dobré promyslet, zda chcete umyvadlo užívat i na občasné přeprání menších kousků prádla apod. Všechny tyto praktické detaily vycházející z vašeho životního stylu by se měly do výběru umyvadla, byť třeba jen okrajově, promítnout. Co se týče umístění, pamatujte na to, že umyvadlo by mělo mít kolem sebe dostatek volného prostoru, a to nejen na zavěšené ručníky, ale pro dobrý pocit obecně. Tvar umyvadla je spíš otázkou vkusu, nicméně opět je vhodné, aby korespondoval s ostatním zařízením koupelny.

Neobvyklé materiály jsou trendy

Když se řekne umyvadlo, nevybaví se mnohým nic jiného než bílá barva a keramika. Pravdou ale je, že v současné době se do popředí zájmu dostávají především netradiční materiály. Není proto nic neobvyklého, když v nabídkách prodejců narazíte na umyvadla ze skla, nerezu či umělého kamene nebo dřeva, i když v takových případech se jedná o velmi luxusní kousky, které jsou exkluzivní nejen vzhledem, ale také cenou.

Výběr umyvadla je často podceňován a podřízen pouze ceně, ne vždy je však takové rozhodnutí to nejlepší, protože koupelna by měla být nejen funkční, ale také pěkná, aby v uživateli vzbuzovala co nejpříjemnější pocity. A umyvadlo se na nich může podílet velmi výraznou měrou.

 

Zajímavé tipy:

  • standardní výška umístění umyvadla je zhruba 90 cm
  • rohové umyvadlo může vyřešit problém s nedostatkem místa
  • některá umyvadla mohou mít speciální povrchovou úpravu zabraňující častému špinění
  • umyvadlo nemusí být pouze bílé

 

publikováno: 23. 11. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.