Jak nejlépe na přezimování begónie. Poradíme dva způsoby ochrany begónií


begonie

Begónie se řadí k nejznámějším okrasným rostlinám, které se mohou pyšnit mnohými druhy a pestrobarevnou škálou barev. Většina druhů pochází z tropických oblastí, a proto vyžadují hodně tepla. Rostou sice ještě teď, ale vy si už můžete připravit begónie k přezimování.

Begónie: přezimování begónie zvládne každý

Pokud chcete z begónií těžit i další sezónu, je nejlepší čas na to, abyste si připravili své milované begónie k přezimování. Nejedná se o složitý proces a pokud se budete držet našich rad, dozajista se bude na jaře moci pochlubit nádhernými květy, které rozzáří celý dům i zahradu. Mezi odborníky panují malé neshody, jak správně begonii zazimovat. Radí se dva odlišné postupy jak na přezimování begónií. Vy můžete vyzkoušet oba dva a poté se držet toho, který je podle vás pro begonie k přezimování nejlepší.

Přezimování begónie – přestaňte zalévat již v září

Nejdříve je při přezimování begónie potřeba, abyste ukončili její vegetační cyklus. Podle první rady byste měli přestat begónii zalévat již v září a čekat, až zavadnou. Poté, co bude begónie zavadlá je potřeba, abyste hlízy vyjmuli ze země a nechali oschnout. Hlízy begónie je nutné pečlivě očistit a pořádně prohlédnout. Pokud objevíte na hlízách begónie podezřelé skvrny, škůdce nebo nějaké další poškození, dejte je bokem od zdravých begónií.


Hlízy begónie při přezimování jednotlivě zabalte do suchého novinového papíru a naskládejte například do krabice a uschovejte na nějakém suchém místě. Teplota při přezimování begónie by měla být nižší než 15 °C, proto se jako nejvhodnější prostředí jeví sklep nebo chodba. Teplota by ovšem neměla klesnout pod 2 stupně nad nulou.

Přezimovat begónie je lehké, zvládne to i úplný začátečník

Přezimování begónie – begónii na zahradě přihnojujte

Druhým, zcela odlišným způsobem, jak begónie přezimovat, je přihnojování v průběhu celého září až do poloviny října. Tímto způsobem mohou begónie načerpat dostatek živin a síly pro zvětšení hlíz, které rostou právě v období brzkého podzimu. Pokud je počasí ještě koncem října příznivé, můžete nechat begónie na zahradě až do této doby. I když přijdou lehké mrazíky, begóniím to nevadí. Až poté se doporučuje přemístit hlízy begónií domů a zazimovat je.


Postup pro přezimování begónii je nyní stejný, jako v prvním případ. Hlízy očistíme, a ty zdravé uschováme. Pokud máme begónií k přezimování mnoho, lepší je vystlat bedničku pilinami nebo suchou rašelinou. Do takto připravené bedny naskládáme hlízy vegetačním vrcholem vzhůru, zasypeme a necháme ve sklepě či chodbě.

Kdy begónie znovu vysadit

Již v únoru můžete vytáhnout hlízy na světlo a zdravé nepoškozené hlízy begónie sázet do substrátu s příměsí rašeliny. Ven je ale ještě nedávejte! Zasadit na zahradě nebo dát begónie v truhlíku ven můžete až ke konci května. V tomto jarním měsíci již nehrozí žádné mrazíky, které by begónie nemusely ve zdraví přečkat.

publikováno: 29. 9. 2017
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.