Jak nejlépe vyleštit zrcadla a sklo nejen v koupelně


Vodní kámen je nejen v koupelně nepříjemným společníkem. Zbavte se ho!

Přípravy na Vánoce jsou ve velkém finále a zbývá zaměřit se na detaily, které pak celku dodají punc dokonalosti. Ne proto, aby návštěvy obdivovaly úklid na hranici lidských možností, který navíc probíhal vždy ve volných chvilkách po práci, ale proto, aby se rodina cítila příjemně a vy si mohli říct, že vše je tak, jak má být.

Vánoce mají být plné pohody a klidu. Předtím je ale potřeba vše pečlivě připravit, a to nejen v případě, že je tchýně extrémně všímavá a neunikne jí zhola nic. Počínaje prvním dnem po Vánocích si návštěvy začnou podávat dveře, a proto nic nepodceňte...

Leštění zrcadel vol.1

Nejvíce na vás toho k vyleštění čeká v koupelně. Ať už máte prosklený sprchový kout nebo jen zástěnu, vše je potřeba řádně vyčistit a vypulírovat. A že vodní kámen umí být velmi zdatným soupeřem!

Jak na vodní kámen v koupelně

S vodním kamenem se nejčastěji bojuje na vodovodních bateriích a sprchách. Bílé fleky nepůsobí zrovna esteticky a vyžadují pravidelný důkladný úklid. Pomůžete si například roztokem vody a octa nebo speciálními přípravky, které najdete v obchodech. Obojí je zpravidla potřeba nechat alespoň 10 minut působit, aby vodní kámen povolil. Následně stačí přeleštit. Pozor si dejte na použití citronu a sody – tyto babské rady nejsou zrovna nejlepším řešením, protože některé povrchy mohou poškodit.

  • zaschlé kapky ve sprše: vhodné je preventivní chování, tedy ten, kdo se sprchuje poslední, vždy skla vytře do sucha. Tak se zamezí postupnému usazování a následnému trápení s hadrem. Jako řešení poslouží ale čistící přípravky a trocha hrubé síly. K zakoupení jsou také speciální roztoky od výrobců sprchových koutů a van, které jsou však o něco dražší. Výsledek je ale znatelný. Za zvážení také stojí pořízení speciálních panelů se zvláštní úpravou, na níž se kapky nedrží.
  • skleněné výplně dveří: s čirými skly není problém, ten nastává až v okamžiku, kdy je povrch skla upravený například pískováním, leptáním, zmatněním. Některé prostředky je mohou poškodit a zanechat tak trvalou stopu (pozor na abrasivní přísady). Vždy by se měla čistit celá, ne jen místa znečištění. Spíše, než spousta vody, postačí vlhký hadr.

Leštění zrcadel nepatří asi mezi oblíbené činnosti, dokáže však s interiérem udělat divy.

  • se sklem v kuchyni je to složitější. To sváteční nikdy nedávejte do myčky, kde by se mohlo poškodit. Zašle skvrny se dají očistit namočením ve vlažném octě a dočištěním zubní pastou a nejjemnějším kartáčkem. Problém bývá také s hlubokými nádobami, na které však existuje jednoduchý trik: přes noc nechte dno odmočit buď vodou se saponátem nebo octovou vodou. Následně do nádoby nasypte hrst rýže, prostřepte a nechte nasáknout.

Jak vyleštit zrcadlo

Na zrcadlo je potřeba připravit si teplou vodu, několik kapek octa, utěrku z mikrovlákna – tedy žádné drahé přípravky z drogerií. Spolehlivě funguje i využití novin k leštění.
Na zrcadla s fleky nebo usazeninami se dá využít líh, který nezanechává šmouhy. Co už nijak nevyřešíte, to jsou černé skvrny – jedná se o neodstranitelnou vrstvu stříbra, která navíc postupem času začíná oxidovat. Zde je řešením jedině nové zrcadlo.

Pokud však leštit už nestíháte, nezoufejte – šmouhy na zrcadle vánoční pohodu rozhodně nezkazí!

publikováno: 19. 12. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.