Jak obložit koupelnu – jednoduchý návod pro začátečníky


Obkládání koupelny

Nemusíte být profesionálními řemeslníky, abyste zvládli obložit koupelnu a položit dlažbu. Pokud ale obkládáte stěnu poprvé, narazíte na několik překážek a problémů, kterým je třeba se vyvarovat. Řiďte se základním montážním postupem a vše zvládnete levou zadní. Jednoduchý návod, jak obložit koupelnu, vám práci usnadní a během jednoho odpoledne budete mít hotovo.

Obkládání koupelny si pečlivě naplánujte

Pokud chcete obkládání koupelny zvládnout během jednoho dvou dní, musíte se na něj dobře připravit a vše si pečlivě naplánovat. Vytvořte návrh koupelny a vyberte si obklady a dlažbu. Nezapomeňte propočítat, kolik obkladů budete potřebovat, materiál vždy kupujte s rezervou 10 až 15 %. Pokud budete muset obklady a dlažbu hodně zařezávat, pořiďte jich více. Také si naplánujte, co vše budete obkládat (např. vanu, sprchový kout nebo prostor kolem umyvadla).

Obkladačská práce

S předstěnovými instalačními systémy obklad vynikne

Vybíráte obklady do koupelny, které jsou moderní a vypadají luxusně? Nechejte je vyniknout! Klasické toalety mají velkou splachovací nádrž, která zbytečně zakrývá plochu obkladů. Plánujete-li kompletní rekonstrukci koupelny, pořiďte závěsnou toaletu a předstěnový instalační systém. Nové obklady pak budou viditelnější, záchod se vám bude také lépe udržovat.

Předstěnové instalační systémy jsou běžnou součástí moderních koupelen. Vyrábí se v různém provedení – pro zazdívání, suchou instalaci, s odvětráváním. Nejvýznamnější český výrobce instalačních systémů Alcaplast navíc vyvíjí systémy tak, aby byly stabilní a snadno se montovaly. Celé zařízení pak jednoduše zazdíte, nebo vložíte do sádrokartonu a obložíte jako obyčejnou stěnu.

Přečtěte si také, jak na řezání obkladů a dlažby

Co pro obkládání stěny potřebujete

Pro obkládání koupelny a pokládání dlažby budete kromě obkladového materiálu potřebovat několik pomůcek, nářadí a spojovací materiál. Než začnete řešit, jak obložit koupelnu, zkontrolujte, máte-li vše potřebné. V průběhu obkládání by se vám do hobby marketu asi nechtělo. Pro úspěšné obložení koupelny potřebujete:

  • Dostatečné množství obkladového materiálu
  • Penetrační nátěr
  • Lepidlo a hmotu na spárování
  • Ozubenou stěrku
  • Hladítko na spárování
  • Tužku, vodováhu, olovnici
  • Nádoby na spojovací materiál, míchací nástroj
  • Zednickou lžíci
  • Řezačku na obklady a dlažbu
  • Obkladačské křížky a klínky

Jak obložit koupelnu? Připravte podklad a začněte s měřením

Pokud rekonstruujete starou koupelnu, musíte připravit podklad po starých obkladačkách – odstranit nerovnosti a vyrovnat povrch. I nové stěny ale musíte očistit od prachu a nečistot. Poté na podklad naneste hloubkovou penetraci, která je obzvlášť v koupelně velmi důležitá.

Až budete mít podkladovou plochu připravenou, pusťte se do měření. Pomocí vodováhy a olovnice přesně narýsujte horní hranici obkladů. Dělejte si značky blízko sebe a na více místech. Narýsujte si i dolní hranici a především vodicí čáru v úrovni očí, kde s obkládáním začnete. Měřte tak, abyste se vyhnuli zbytečnému řezání, při počítání a umísťování obkladů nezapomínejte na spáry.

Obkládání kamenem

Postup při obkládání kamenem je totožný.

Lepení obkladů je nejtěžší částí obkladačské práce

Dalším krokem je lepení obkladů. Jedná se o nejnáročnější část obkladačské práce. Vyžaduje přesnost, zručnost a pečlivost. Během lepení se ale ukáže, jak jste si poradili s měřením a plánováním umístění obkladů i dlažeb.

Lepidlo na obklady si připravte podle návodu na obalu. Nikdy jej nemíchejte moc dopředu, protože během 20 minut vytuhne. Zednickou lžící naneste lepidlo na zeď. Ideální množství je pro 4-5 dlaždic. Pomocí ozubené stěrky lepidlo rozetřete a obklad do lepidla pevně přitiskněte.

Mezi jednotlivými obklady dělejte stejně velké mezery. Toho docílíte použitím obkladačských křížků. Na trhu jsou křížky různých tlouštěk, nejčastěji 2, 3 nebo 4 mm. Po nalepení několika obkladů kontrolujte pomocí vodováhy rovinu a sledujte, nedochází-li k samovolnému posouvání. Po obložení odstraňte z dlaždic a obkladů zbytky lepidla vlhkým hadrem.

Spárování – až na následující den

Do spárování se pusťte až další den, kdy lepidlo pořádně vytvrdne a dlaždice budou ve stěně pevně držet. Vyškrábejte z mezer zbytky lepidla a zaplňte je spárovací hmotou. Spárovací hmotu vybírejte z různých barevných odstínů, na trhu jsou i varianty se třpytkami. Hmotu pak naneste gumovou stěrkou a šikmými tahy po obkladech roztírejte. Pokud máte doma obložení či dlažbu s poškozenými spárami, přečtěte si náš nový článek, ve kterém jsme se zaměřili na opravu spár v koupelně.

Pokládka dlažby se provádí stejným způsobem

Když už víte, jak obložit koupelnu, můžete se pustit i do pokládky dlažby. Provádí se stejným způsobem. Při pokládce dlažby se taktéž začíná od prostředka. Pokud plánujete pořízení sprchové koutu, popřemýšlejte nad možností bezvaničkové sprchy s dlažbou. Do takových sprchových koutů se pak instalují podlahové žlaby. Chcete-li mít po celé ploše podlahy dlažbu, pořiďte speciální žlaby pro vložení dlažby. Rošt splyne se zbytkem koupelny a stane se její součástí.

Chcete-li se do obkládání koupelny pustit svépomocí a obkladačské práce budete provádět poprvé, počítejte s jistou časovou náročností. Vše raději třikrát pečlivě přeměřte, vyhnete se problémům a ušetříte si zbytečné zařezávání obkladů. Počítejte s rezervou obkladového materiálu a pořiďte i dostatečné množství lepidla a spárovací hmoty. Když víte, jak obložit koupelnu, půjde vám práce snadno od ruky.

publikováno: 10. 5. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.