Jak odstranit nátěr z různých povrchů


Jaké fasádní barvy jsou v současnosti žádané a trendy_Fotolia_13907561_XS

Renovace s sebou občas přináší chvilky, kdy se máte chuť na všechno vykašlat a nechat věci tak jak leží. Často tento stav přichází v době, kdy je potřeba odstranit staré barvy, nátěry a laky, jenž vlivem uplynulých let potvrzují opravdu neskonalou odolnost. Proto si na odstraňování nátěřů z oken, starého nábytku nebo trámů pořiďte odpovídající vybavení.Existují dvě techniky, jak dostat zašlý a částečně oloupaný nátěr dolů. Jednou možností je trpelivé obrušování, druhou radikálnější opálení. Nejsnadněji je ale odstraníte, pokud ke dvěme zmíněným tehnikám přidáte ještě chemické odstraňovače.

Jak odstranit nátěry

Mechanicky

Nejčastěji a nejdéle se používá obrušování, s níž se setkal asi každý. Metoda rozhodně nepatří do kategorie zastaraclých, protože se bez ní nelze obejít. I když budete mít nejúčinnější chemické odstraňovače a skvělé horkovzdušné pistole, vždy se objeví plocha nebo záhyb, který bude třeba pečlivě ručně obrousit.
Velkou výhodou obrušování je fakt, že s odstraněním nátěru zároveň plochu i zarovnáte a zahladíte nerovnosti a vady.
Brusný papír se dá zakoupit s různě drsným povrchem. Ten pak volte podle potřeby. Nejčastěji se s ním omotává dřevěný špalík, díky čemuž jde práce snadněji. Pro malé plochy a detaily se ale budete muset obrnit trpělivostí a nejjemnějším smirkovým papírem v prstech. Využít můžete i truhlářskou škrabku.
Pro velké plochy se pak dá použí bruska – ať už vibrační, pásová nebo kotoučová.

Opalování pistolí

Trochu obtížnější je práce s horkovzdušnou pistolí: ta musí lak rozpustit, avšak dřevo pod místem působení nesmí začít černat (uhelnatět). Je potřeba tedy jistá míra citu a šikovnosti, proto raději zkoušejte nejdřív práci nanečisto. Seškvařený lak je pak třeba rychle seškrábnout.
Pracuje se s teplotou mezi 300 – 600°C. Kromě zmíněného černání ale nemůže dřevo nijak poškodit, ani jej jinak poškodit.
Vrstvy však zcela neodstraní a bude potřeba dobrušování.

Při opalování nátěrů se uvolňují škodlivé látky, proto pracujte venku nebo v dobře odvětrávaných prostorech!

Použití chemie

Speciální přípravky se aplikují jako další vrstva na nátěru – postupně ho rozpustí a ten se tak jednoduše odstraní. Doba působení se odvíjí podle počtu vrstev a stáří nátěrů, obvykle to bývá kolem 20 minut. Pokud budete chtít použít samotný odstraňovač nátěrů, pak budete muset celý proces natření a seškrábnutí opakovat několikrát, ale ani to nezaručí 100% úspěch. Po použití je třeba povrch očistit např. vodou s kartáčem, aby nanášené vrstvy držely a neobjevovala se skvrnitá místa. 

Obsahují těkavé látky, pracujte s nimi tedy opatrně a na čistém vzduchu.

Odstranění nátěrů z dalších povrchů:

  • ze skla: univerzálním chemickým odstraňovačem
  • z kovu a plechu: lze také použít horkovzdušnou pistoli, oškrábání nebo pískování
  • z omítky: jedná se většinou o odstranění „graffity,“ ty se dají dostat dolů speciálními chemickými přípravky, ovšem zůstanou stopy po jeho použití

Při odstraňování starých nátěrů nezoufejte a vytrvejte. Možná nepovolí hned na první pokus a bude potřeba delší a namáhavější práce, nakonec však každý nátěr povolí.

publikováno: 21. 8. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.