Jak odstranit zvířecí chlupy z koberců, nábytku i oblečení?


Fotolia_13843117_XS

Psi a kočky jsou oblíbenými domácími mazlíčky, kteří těší malé i dospělé. Jsou však radostí i starostí. Úklid domácnosti, kterou obývají i chlupatí společníci ze zvířecí říše, je opravdu náročný. Velkým problémem jsou právě chlupy, co se obtížně vysávají a ulpívají nejen na nábytku a textilních doplňcích, ale též na oblečení. Způsobů, jak si s jejich uklízením v bytě poradit, existuje několik. Nutno ovšem zmínit, že žádný z nich není účinný a snadný zároveň.

Zvířecí chlupy nejsou jen estetickým problémem, u alergiků mohou totiž způsobovat nepříjemné komplikace a celkově zhoršovat zdravotní stav. Nastane-li období línání, pak se dá situace považovat za kritickou. Pokud však budete dostatečně trpěliví a budete mít na úklid čas, pak se ve výsledku budete těšit z čisté domácnosti, kde bude zvířecích chlupů co nejméně. Můžete se spolehnout na techniku, nebo na ruční pomocníky. Jaké tedy máte možnosti?

Možnost č.1: vysavač na psí chlupy

I když je chlupy možné vysávat klasickým vysavačem, co disponuje dostatečně velkým výkonem a nástavci, na trhu jsou k dostání i zařízení určená přímo na zvířecí chlupy. Ve své podstatě se od běžných typů nikterak neliší, jen jsou vybaveny kvalitnějšími turbokartáči (mechanické nebo rotační), díky kterým je vyčesávání chlupů a dalších nečistot snadnější a důkladnější. Obdobnou práci zastanou i průmyslové vysavače, které jsou ovšem poměrně velké a těžké, a tak je manipulace s nimi o to více namáhavá. Určitým kompromisem ovšem může být, když ke svému stávajícímu vysavači přikoupíte zmiňovaný turbokartáč. Na trhu jsou k dostání univerzální velikosti, které lze instalovat na běžné hadice. Oproti klasickým jednoduchým hubicím nemají pouze otvor, kterým se nečistoty nasávají, ale také kartáče, co otáčivým pohybem všechny částice koberce uvolňují, a tak je vysavač může mnohem snadněji nabrat.

5995806038_b63a9b8ebf

Možnost č.2: speciální kartáče a válečky

Kartáče a válečky určené k odstraňování zvířecích chlupů se nejčastěji využívají k očistě oblečení, osvědčí se i při údržbě nábytku, především pak sedaček, případně matrací. Jednotlivé typy se liší především materiálem a způsobem, jakým chlupy „sbírají“. Nutno ovšem dodat, že vyčistit s jejich pomocí třeba celoplošný koberec by bylo velice náročné.

  • Kartáče a válečky na zvířecí chlupy s červenou látkou

Tito pomocníci mají plochu opatřenou speciální látkou (zpravidla červené barvy), která díky své struktuře chlupy zachytává. Většinou jsou to válečky, někdy i kartáče s celistvou plochou. Tajemství úspěchu tkví ve správném používání. Při pohybu jedním směrem totiž chlupy nabírají, při opačném je pak uvolňují. Pokud si tedy takový nástroj koupíte (obvykle stojí několik desítek korun, prodávají se sady obsahující různé velikosti), pečlivě prostudujte návod.

  • Gumové kartáče a válečky na zvířecí chlupy

Chlupy je možné z povrchu odstranit i kartáčem. Můžete použít klasický s umělými vlákny, mnohem lepší jsou však pro tyto potřeby gumová provedení (i jako váleček). Guma na sebe chlupy, případně vlasy, v suchém stavu „lepí“. U větších ploch je ovšem nutné kartáč omývat a vždy čekat až uschne, jinak nebude fungovat.

  • Lepící válečky na zvířecí chlupy

Posledním tipem na pomocníky, kteří dokážou odstraňovat zvířecí chlupy z nábytku, koberců a oblečení, jsou válečky s lepicí plochou. O efekt lepení se stará speciální náplň, kterou lze dle potřeby doplňovat a dokupovat. Nemusíte se však obávat, že by vám na oblečení či předmětech zůstávaly stopy po lepidle.

2482136911_3d48e18418

Možnost č.3: rukavice na zvířecí chlupy

Ze zkušeností majitelů čtyřnohých kamarádů vyplývá i další možnost, a to speciální rukavice, které si nasadíte a jednoduše jimi přejíždíte daný povrch. Chlupy se na ně nalepí a pak je možné je z rukavic vyklepat, v případě nutnosti je lze i vyprat v pračce. Opět se ovšem jedná o řešení, které se hodí pouze pro textilie na malých plochách hladké struktury.

Nejjednodušší je učinit preventivní opatření

Z výše uvedených informací je jasné, že žádná možnost nezaručí rychlé a stoprocentní odstranění chlupů. Má-li vysavač malý tah, pak jednodušší vyčištění koberce nezajistí ani sebelepší dokoupené příslušenství. S ručními pomocníky je pak nemyslitelné postarat se o všechny plochy v bytě, ty jsou vhodnější jen pro oblečení nebo sedačky. Proto se jeví nejjednodušší učinit opatření, která co nejvíce zamezí znečišťování bytu zvířecími chlupy. Můžete se inspirovat následujícími tipy:

  • nedovolte psovi nebo kočce vstupovat do místností, kde je koberec
  • nedovolte, aby s vámi váš mazlíček vysedával na pohovce nebo spal v posteli
  • můžete také vyměnit koberce za plovoucí podlahy
  • budete-li chlupy často psovi nebo kočce vyčesávat, nebude jich tolik po bytě
  • zbavte se sametových či manšestrových materiálů v domácnosti a pořiďte si méně přilnavé druhy
  • uvažujete-li o pořízení psa a obáváte se problémů s chlupy, vyberte raději dlouhosrstého (dlouhé chlupy se odstraňují snadněji než krátké, které jsou tvrdé a do povrchů se „zabodávají“)

dreamstimefree_51500

Pokud se chystáte pořídit si nějakého mazlíčka, u něhož je předpoklad, že bude jeho přítomnost v bytě snadno rozpoznatelná právě kvůli chlupům, smiřte se s tím, že chlupy se zkrátka stanou součástí vaší domácnosti. Přehnaným úklidem docílíte pouze vlastního vyčerpání. Intenzivní čištění se jistě osvědčí, avšak ubere vám spoustu sil a času, který byste mohli věnovat mnohem příjemnějším činnostem. Zaručený návod, jak se chlupů nadobro zbavit, neexistuje. Jsou jen možnosti, které usnadní jejich úklid a zaručí jeho viditelnější výsledky. Nezapomeňte také na pravidelné čištění koberce, o kterém se důležité informace dozvíte v článku ZDE.

 

publikováno: 25. 4. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.