Jak opticky rozšířit obývací pokoj nebo ložnici


Ložnice

Podle statistik žije přes 33 % občanů ČR v malých bytech. Patříte mezi ně i vy a přemýšlíte, co udělat pro to, aby se alespoň opticky rozšířil prostor v obýváku nebo ložnici? Možností je hned několik. I v malých bytech se dá kouzlit tak, že po přemístění nábytku, vymalování a pořízení nového vybavení bude prosto útulnější a prostornější. Sepsali jsme pro vás několik tipů, jak dosáhnout optického rozšíření místnosti.

Začněte výběrem podlahové krytiny

Velký vliv na to, jestli vaše místnosti vypadají opticky velké, nebo naopak malé, má druh použité podlahové krytiny. Ve výsledku je na vás, dáte-li přednost akrylátové podlaze, koberci či plovoucí podlaze. Důležité je, aby byla podlaha jednolitá a ideálně jednobarevná bez výrazných vzorů. Pokud dáte přednost koberci, pořiďte si takový, který bude sahat od jednoho konce místnosti k druhé. Malé koberce uprostřed obýváku mohou při špatném výběru dekoru prostor spíše zužovat. Zaměřte se také na barevné provedení podlahové krytiny. Barvy by měla být tmavší než odstín stěn.

Používejte zrcadla

Používání zrcadel je oblíbeným trikem, jak místnost opticky rozšířit a dosáhnout zajímavého efektu lomu světla. V malých obývácích a ložnicích jsou velmi oblíbené zrcadlové stěny, které opticky zdvojnásobí hloubku místnosti. Řešením jsou také samostatná zrcadla, například zrcadlové pásy nebo různě tvarovaná zrcadla, která slouží jako dekorace a také místnosti opticky rozšíří.

zrcadlo

Pořiďte si víceúčelový nábytek

Velkou část prostoru v ložnici i obývacím pokoji zabere nábytek. Snažte se nezaplnit celý prostor místnosti a vytvořte trochu prostoru tím, že si pořídíte víceúčelový či skládací nábytek. Standardem jsou rozkládací pohovky, chybu neuděláte ani pořízením rozkládacích stolů či posuvných skříní a posuvných dveří. Pokud máte velmi malou ložnici, problém vyřešíte systémem sklápění postele. Během dne tak budete mít v místnosti spoustu místa a postel si sklopíte až těsně přes spaním.

Obývák

Průhledné a prosklené vybavení opticky rozšíří prostor

Pokud potřebujete mít kolem sebe dostatek nábytku a prázdné prostory vás nepřitahují, snažte se aspoň pořídit takový nábytek, který bude průhledný. Nejčastěji se tak bude jednat o skleněné konferenční stoly, ale třeba i židle z průhledného plastu. Protože je přes nábytek vidět, místnosti se opticky rozšíří.

Používejte světlé záclony

Velký vliv na optickou prostornost místnosti mají také závěsy a záclony. Pokud na okně máte tmavé, vzorované a těžké závěsy, sundejte je a nahraďte lehkými, světlými a průhlednými. Důležité je, aby přes záclony pronikalo během dne do místnosti co nejvíce světla.

Vpusťte do místnosti dostatek světla

Světlo je základem pro optické rozšiřování místností. Obecně platí, že čím světlejší odstíny v místnostech použijete, tím bude prostor vypadat větší, a to platí i o světle. Tmavé místnosti, kam moc světla neproniká, vypadají ponuře a stísněně. Proto si pořiďte dostatečně silné interiérové osvětlení a místo malých bodových světlech dejte přednost klasickým velkým lustrům. Klidně používejte i další lokální zdroje světla, například lampy, stolní lampičky, diodové pásky a podobně.

Malý byt obývák

Výběr barev je zásadní

Velký vliv na optické působení místnosti mají zejména barvy. Dokáží rozveselit, naštvat, uklidnit, ale také rozšířit či zúžit místnost. Na výběr barev se nyní zaměříme v pokračování našeho článku.

POKRAČOVÁNÍ TÉMATU:

BARVY, KTERÉ ROZŠÍŘÍ MALÉ MÍSTNOSTI

publikováno: 18. 2. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.