Jak pěstovat levanduli na zahradě i v květináči
Levandule krásně vypadá, neskutečně voní, navíc je léčivá a své využití má i v kuchyni. Důvodů, proč si doma vypěstovat levanduli, je tak opravdu celá řada. Nemusíte vycestovat na levandulovou louku, abyste si mohli dopřát pohled na tuto krásně kvetoucí rostlinu. Levandule pochází z oblasti Středomoří a není příliš náročná na pěstování. Bude se jí dobře dařit jak na zahradě, tak doma v květináči.
Levandule nemusí být jen fialová
Když se řekne levandule, každý si představí krásně kvetoucí aromatické květy fialové barvy. Je namístě podotknout, že existuje přes 40 různých druhů levandulí, které se mimo jiné liší i zbarvením. Kromě tradiční fialové levandule si tak můžete doma vypěstovat i krásné levandule s bílými květy.
Levandule mají chlupaté lodyhy, které mohou být dlouhé až 6 cm. Mají zelenou barvu a z rubové strany jsou tečkované. Květy levandule jsou tvořeny lichopřesleny. Levandule kvetou zpravidla v měsících červnu, červenci a srpnu.
Čtěte také: Jak si vyrobit domácí levandulové olej
Semínka levandule se vysazují už od února
Pokud byste si chtěli levanduli vypěstovat ze semínek, budete muset počkat až do příštího roku. V letním období levandule krásně kvete, semena se však vysazují už během února a března. Na první květy si totiž počkáte několik měsíců. Proto se doporučuje semena vysazovat v době, kdy opadnou poslední mrazy. Semena se vysazují do misek nebo truhlíků, které by měly být umístěny na dobře větraném prostoru s teplotou kolem 20 °C. Po vysazení semen začnou rostliny klíčit asi za 3 týdny.
Pokud nechcete čekat dlouhé týdny, než levandule vyroste ze semen, můžete si v zahradnictví pořídit předpěstované rostliny. Ty si můžete koupit i v průběhu léta, kdy už budou pomalu kvést. Jednoduše je přenesete domů nebo na zahradu a budete se těšit z krásných květů za velmi krátkou dobu.
Jak pěstovat levanduli na zahradě
Levandulím se daří jak na zahradě, tak v květináčích. Pokud se rozhodnete pro pěstování na zahradě, příliš starostí s nimi mít nebudete. Rostlina pochází z oblasti Středomoří, a tak je zvyklá i na ostré sluneční záření a střídání suchých a vlhkých období. Levandule díky tomu není náročná na zálivku. Pravidelné zavlažování jí samozřejmě prospívá, ale pokud na zalévání občas zapomenete, nemusíte mít žádné obavy.
Na zahradě se levandule krásně rozroste, proto mezi jednotlivými rostlinkami nezapomeňte ponechat dostatečně velké rozestupy. Ty by měly být alespoň 0,5 metru. Levandule na zahradě by se měla zastříhávat, aby byla stále bohatá na květy. Zastřihávání se provádí v jarním a podzimním období. Pokud vám už levandule na zahradě krásně kvetou, na zastřihávání si počkejte až do odkvětu. Někdy dokonce po zastřižení stihne vykvést ještě jednou.
Jak pěstovat levanduli v květináči
Levandule ozdobí vaši okrasnou zahradu, stejně tak krásně vypadá i na okenních parapetech či balkonech. I v tomto případě je třeba rostlinu pravidelně zastřihovat, aby nepřerostla do velkých rozměrů a vynikala bohatými květy. Levandule nepouští kořeny příliš hluboko, proto se jí daří i v menších květináčích. Důležité je umístit levanduli na slunné místo a občas ji zalít. Žádnou další zvláštní péči rostlina nevyžaduje.
Levandule můžete v době květu dále zpracovávat. Můžete je sušit a používat pro aromaterapii, přírodní léčitelství i gastronomii. Na správný postup zpracování levandule se zaměříme v pokračování článku.
LEVANDULE – SBĚR, SUŠENÍ, ZPRACOVÁNÍ
Přečtěte si i další související články, které jsme pro vás v minulosti připravili:
- Jednoduchý recept na levandulový sirup a limonádu
- Aromalampa pro perfektní relaxaci
- Provance styl bydlení
- Účinná a levná ochrana proti molům
URČITĚ TAKÉ ČTĚTE:

Jak zařídit malý byt? Výběrem nábytku nebo plynového kotle do bytu ušetříte prostor
Prostorným a provzdušněným příbytkem by nejspíš pohrdl málokdo, což ale rozhodně neznamená, že malé byty… ...

Jak vyprat montérky a jiné špinavé pracovní oblečení
Ať chcete, nebo ne, při práci v dílně nebo na stavbě se zašpiníte. Některé skvrny jdou z pracovního oblečení dolů… ...

5 tipů, jak odstranit námrazu na autě během pár minut
Také každé ráno, kdy teploty klesají pod nulu, bojujete se silnou vrstvou námrazy na vašem autě? Pokud pakujete na ulici,… ...

Porovnání monolitických a prefabrikovaných železobetonových stropů
Pokud plánujete realizaci jakékoliv stavby, možná zvažujete, pro jaký stropní systém se rozhodnout. V předchozím… ...

Vyplatí se elektrický kotel na vytápění? Poradíme, jak ho vybrat a ušetřit
Pokud jste někdy přemýšleli o výměně topného systému, jistě jste v rámci průzkumu trhu narazili na segment… ...

Neviditelná revizní dvířka ukryjí přístup ke stupačkám i vodoměrům
Při realizaci moderních koupelen se klade velký důraz na jednoduchost a absenci jakýchkoliv rušivých prvků. Přesto musí… ...

Na co si dát pozor při zařizování malého bytu
Zařizujete malý bych a chcete vše vyladit do posledního detailu? Pak si dejte pozor, abyste se nedopustili jedné… ...

Nemáte elektronickou dálniční známku 2021? Provedeme vás jejím nákupem
Nový rok klepe na dveře a sním přichází i změna v oblasti dálničních známek, které se budou od ledna 2021 vydávat… ...

Třídíme odpad: Kam patří molitan, polystyren, alobal nebo keramika?
Správné třídění odpadu je velkým tématem už dlouhou dobu. Většina domácností se naučila správně třídit PET… ...

Rekonstruujete či stavíte? Pořiďte si tažné zařízení
Ověřte si, zda můžete k autu tažné zařízení namontovat Než si začnete vybírat tažné zařízení, je dobré si… ...

Na co si dát pozor při sjednání půjčky do výplaty
Každé uzavření finančního produktu vyžaduje důkladné prověření. Jakmile podepíšete smlouvu a poté uplyne lhůta,… ...

Jak vybrat osvětlení do dětského pokoje?
Osvětlení bereme často jako samozřejmost. Přitom jde o prvek, který do domova vnáší pohodlí, bezpečí i funkčnost. A… ...