Jak pěstovat levanduli na zahradě i v květináči


levandule

Levandule krásně vypadá, neskutečně voní, navíc je léčivá a své využití má i v kuchyni. Důvodů, proč si doma vypěstovat levanduli, je tak opravdu celá řada. Nemusíte vycestovat na levandulovou louku, abyste si mohli dopřát pohled na tuto krásně kvetoucí rostlinu. Levandule pochází z oblasti Středomoří a není příliš náročná na pěstování. Bude se jí dobře dařit jak na zahradě, tak doma v květináči.

Levandule nemusí být jen fialová

Když se řekne levandule, každý si představí krásně kvetoucí aromatické květy fialové barvy. Je namístě podotknout, že existuje přes 40 různých druhů levandulí, které se mimo jiné liší i zbarvením. Kromě tradiční fialové levandule si tak můžete doma vypěstovat i krásné levandule s bílými květy.

Levandule mají chlupaté lodyhy, které mohou být dlouhé až 6 cm. Mají zelenou barvu a z rubové strany jsou tečkované. Květy levandule jsou tvořeny lichopřesleny. Levandule kvetou zpravidla v měsících červnu, červenci a srpnu.

Čtěte také: Jak si vyrobit domácí levandulové olej

Semínka levandule se vysazují už od února

Pokud byste si chtěli levanduli vypěstovat ze semínek, budete muset počkat až do příštího roku. V letním období levandule krásně kvete, semena se však vysazují už během února a března. Na první květy si totiž počkáte několik měsíců. Proto se doporučuje semena vysazovat v době, kdy opadnou poslední mrazy. Semena se vysazují do misek nebo truhlíků, které by měly být umístěny na dobře větraném prostoru s teplotou kolem 20 °C. Po vysazení semen začnou rostliny klíčit asi za 3 týdny.

Pokud nechcete čekat dlouhé týdny, než levandule vyroste ze semen, můžete si v zahradnictví pořídit předpěstované rostliny. Ty si můžete koupit i v průběhu léta, kdy už budou pomalu kvést. Jednoduše je přenesete domů nebo na zahradu a budete se těšit z krásných květů za velmi krátkou dobu.

levandule1

Jak pěstovat levanduli na zahradě

Levandulím se daří jak na zahradě, tak v květináčích. Pokud se rozhodnete pro pěstování na zahradě, příliš starostí s nimi mít nebudete. Rostlina pochází z oblasti Středomoří, a tak je zvyklá i na ostré sluneční záření a střídání suchých a vlhkých období. Levandule díky tomu není náročná na zálivku. Pravidelné zavlažování jí samozřejmě prospívá, ale pokud na zalévání občas zapomenete, nemusíte mít žádné obavy.

Na zahradě se levandule krásně rozroste, proto mezi jednotlivými rostlinkami nezapomeňte ponechat dostatečně velké rozestupy. Ty by měly být alespoň 0,5 metru. Levandule na zahradě by se měla zastříhávat, aby byla stále bohatá na květy. Zastřihávání se provádí v jarním a podzimním období. Pokud vám už levandule na zahradě krásně kvetou, na zastřihávání si počkejte až do odkvětu. Někdy dokonce po zastřižení stihne vykvést ještě jednou.

Jak pěstovat levanduli v květináči

Levandule ozdobí vaši okrasnou zahradu, stejně tak krásně vypadá i na okenních parapetech či balkonech. I v tomto případě je třeba rostlinu pravidelně zastřihovat, aby nepřerostla do velkých rozměrů a vynikala bohatými květy. Levandule nepouští kořeny příliš hluboko, proto se jí daří i v menších květináčích. Důležité je umístit levanduli na slunné místo a občas ji zalít. Žádnou další zvláštní péči rostlina nevyžaduje.

levandule14

Levandule můžete v době květu dále zpracovávat. Můžete je sušit a používat pro aromaterapii, přírodní léčitelství i gastronomii. Na správný postup zpracování levandule se zaměříme v pokračování článku.

POKRAČOVÁNÍ TÉMATU:

LEVANDULE – SBĚR, SUŠENÍ, ZPRACOVÁNÍ

Přečtěte si i další související články, které jsme pro vás v minulosti připravili:

publikováno: 10. 6. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.