Jak postavit dětské pískoviště


Pískoviště

Chtěli byste udělat svým dětem radost a postavit jim na dvorku nebo zahradě dětské pískoviště? Jeho stavba vám zabere jedno odpoledne a děti budou mít zábavu na celé léto. Stavba obyčejného dřevěného pískoviště není složitá, je třeba ale dodržet několik základních pravidel, která se týkají velikosti i samotné stavby. Pojďme se společně podívat, jak snadno a rychle postavit dětské pískoviště, které udělá vašim ratolestem radost.

Výběr vhodného místa pro dětské pískoviště

Než se pustíte do samotné stavby dětského pískoviště, dobře si promyslete, kam ho umístíte. Vyhněte se místům, na které svítí v průběhu celého dne slunce. Ideální je alespoň částečný stín, proto se dětská pískoviště často umísťují poblíž plotu, stěny nebo v okolí stromů. Pokud nemáte možnost postavit pískoviště ve stínu nebo polostínu, popřemýšlejte nad stavbou přístřešku.

Na druhé straně nestavte pískoviště do vlhkých a tmavých míst a dbejte na bezpečnostní opatření. Děti musí být při hraní si na pískovišti v bezpečí, zabraňte přístupu cizím osobám a také odstraňte veškeré nebezpečné či ostré předměty. V bezprostředním okolí pískoviště by neměla být betonová dlažba, na které by mohlo dítě upadnout a poranit se. Řešením je umístění na trávníku nebo poblíž pryžové dlažby.

Nezapomeňte pískoviště zakrývat

Myslete také na to, že pískoviště jsou velkým lákadlem také pro psy a kočky, které zde s oblibou vykonávají svou potřebu. Proto je dobré pískoviště zakrývat a omezit tak přístup zvířatům. Při pořizování materiálu na dřevěné pískoviště nezapomeňte na prkna pro výrobu dřevěného poklopu, řešením je také zakrývání pevnou plachtou.

Pískoviště hračka

Ideální velikost dětského pískoviště

Často se nás ptáte, jak by dětské pískoviště mělo být velké. Vždy záleží na tom, kolik dětí si na něm bude hrát a také jak často. Dítě musí mít dostatek prostoru kolem sebe a také na hračky, s velikostí to ale zbytečně nepřehánějte. Důležitější než plocha je ale výška nad terénem.

Uvědomte si, že zatímco pro vás je vstup do výše položeného pískoviště bezproblémový, dětem může činit velké obtíže a vytváří riziko zranění. Z toho důvodu umísťujte pískoviště do jámy, čímž se vyhnete zbytečně vysokému okraji. Při stavbě dětského pískoviště myslete také na to, že ho budete jednou likvidovat. Okolí proto zbytečně neničte a terén upravte tak, aby šel později dát do původního stavu.

Dětské pískoviště založte do země

O problému s výškou jsme se již zmínili. Proto pískoviště umístěte do země. V trávě si kolíky a provázkem vyznačte plochu, na které budete pískoviště stavět, a vytvořte pomyslnou hranici pro kopání jámy. Zeminu vykopejte do hloubky alespoň 20 cm, pokud ale chcete svým ratolestem dopřát více písku, klidně kopejte hlouběji.

Až rovnoměrně vykopete jámu, odstraňte veškeré kameny a kořeny. Zhutněte zeminu a uložte na ni pevnou geotextilii, která zabrání prorůstání kořenů a plevele. Textilie ale musí propouštět vodu. Jednou z hlavních chyb při stavbě dětské pískoviště je vytvoření nepropustné nádoby, ve které se po dešti udržuje vrstva vody, která nemá kam odtéct. Po vydatných deštích se tak pískoviště často promění v bahniště. To je problém plastových pískovišť, která nemají propustné dno. U těch je zakrývání nutné i z tohoto důvodu.

Dřevěné pískoviště

I takhle může vypadat dětské pískoviště. Pokud by ale bylo nižší, přístup do něj by byl pro děti mnohe jednodušší.

Dřevěné pískoviště z fošen, prken i kulatiny

Výsledná podoba dětského dřevěného pískoviště vždy závisí na vašich představách a šikovnosti. Pro výrobu můžete použít fošny, kulatinu i hoblovaná prkna. Jednotlivé dřevěné díly můžete spojit ocelovým kotvením nebo tesařskými spoji. Vyhněte se používání hřebíků, které by se mohly uvolnit a dítě poranit. Při stavbě dřevěného pískoviště myslete opět na bezpečnost a dřevo dokonale obruste. Rozhodně nepoužívejte dřevo, které obsahuje třísky a které se štípe. Výslednou konstrukci opatřete povrchovou úpravou. Můžete ji impregnovat, pokud jej ale natřete nebo lakujete, vydrží vám déle. 

Záměrně neuvádíme podrobný návod pro výrobu dřevěné konstrukce, protože možností je bezpočet a záleží vždy na dostupném materiálu, vybavení a konkrétních představách a možnostech. Pokud dodržíte pravidla o výběru vhodného místa, výšky a podkladu, vytvoříte příjemné prostředí pro zábavu svých dětí.

publikováno: 20. 6. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.