Jak prát záclony chytře a doběla


Praní záclon

Praní záclon se může na první pohled jevit jako těžká disciplína. Jak vyzrát na obrovské kusy látky? Tato domácí práce v dnešní době nepředstavuje problém jako dříve. Praní záclon v ruce vás nemusí děsit, nové automatické pračky většinu práce odvedou za vás. Ovšem určité nástrahy se zde skrývat mohou. Musíme se nejdříve seznámit s tím, jaký použít prací prostředek, jaká teplota vody je vhodná či zda je záclony nutné žehlit. Obtížnější situace může nastat v případě, že chceme záclonám vrátit zašlou barvu – kvůli vlivům prostředí se totiž běžně stává, že zažloutnou či zašednout.

Než začneme s praním

Pokud pračce nevěříte, je samozřejmě lepší vyprat záclony ručně. Máte tak jistotu, že se při praní záclon látka nijak neponičí nebo nezasukuje do bubnu pračky. Moderní automatické pračky však poskytují speciální programy, určené přímo k praní záclon. Záleží tedy na tom, jak jste vybavení a která metoda pro vás bude přijatelnější. Než záclony do pračky vložíme, je dobré také zhodnotit jejich stav.

Zašlé záclony? Pomůže soda

Jsou vaše záclony zašlé? Nejčastěji trpí záclony z kuchyně či domácnosti, ve kterých se uvnitř domu kouří. Záclona je látka jako každá jiná, která do určité míry chytá okolní pachy. Pokud tedy máte pocit, že vaše záclony už pozbyly svou bělost, nezoufejte. Před samotným praním je alespoň na hodinu namočte do roztoku vody a krystalické (či sypké) sody a to v poměru 10 litrů vody na 500 g sody. Sodu hlavně dobře rozpusťte a poté do lázně můžete záclony dát. Všechny usazeniny a prach se ze záclon uvolní, následně se ještě doporučuje záclony vymáchat v čisté vodě a teprve pak je můžete dát do pračky.

Na záclony je třeba jít šetrně

U většiny záclon lze uplatňovat podobná pravidla. Musíme si uvědomit, že k nim je třeba volit šetrnější přístup než k běžnému druhu prádla. Ač se na jednu stranu mohou záclony jevit jako lehký materiál, musíme na druhou stranu uvažovat jejich rozměry. Nemůžeme jich dát do pračky velké množství najednou.

Při standardním objemu bubnu 4 – 5 kilogramů do něj můžeme vložit záclonu o rozměru 18 až 25 metrů čtverečních, což je obvykle metráž pro záclony vycházející na jedno okno. Následně je nutné vybrat správný program na praní záclon. Volíme nejšetrnější program, který máme v nabídce – na jemné prádlo. Některé pračky však mají již naprogramované režimy určené přímo k praní záclon.

Vlažná voda při praní záclon

Záclony se perou vždy ve vlažné vodě, ideálně o teplotě 30 stupňů. Pokud máte stále obavy, že by se mohlo se záclonami něco stát, můžete využít prací síťky, do kterých je před praním vložíte. Pozor, záclony se do síťky nedávají zmuchlané, ale poskládané.

 Jak prát záclony

Při praní záclon není dobré používat odstřeďování nebo pouze velmi šetrné. Nejvhodnější je zapnout ho ručně na závěr celého cyklu, těsně předtím, než záclony vytahujeme z pračky. Odstředění při praní záclon by mělo ideálně trvat jen 10 – 15 sekund na co nejnižší počet otáček (ideálně 300 – 400 otáček za minutu). Je to vhodné kvůli tomu, aby voda ze záclon vytekla a po vytažení z pračky neodkapávala na zem. Při delším odstřeďování by se záclony příliš pomačkaly a mohly by se poškodit. Pokud záclony vyperete tímto způsobem, není nutné je po vytažení z pračky žehlit. Pokud je ihned vyvěsíte, svou vahou se dostatečně narovnají samy.

Nenechte si ujít 7 osvědčených tipů, jak prát záclony, aby byly zářivě čisté

Jak bělit záclony podomácku

Tak jako u většiny domácích prací, ani praní záclon se nevyhýbá domácím radám a trikům. Jak prát záclony věděly samozřejmě už i naše babičky. Tehdy se nedalo koupit tolik prostředků na bělení, jako je tomu dnes, proto si musely vystačit s dostupnými prostředky. Aby prádlo nežloutlo, používaly jednu lžíci lihu a k tomu přidávaly lžíci terpentýnu. Vychytávka, kterou můžete použít i dnes, je prášek do pečiva. Pokud chcete dosáhnout krásně bílého efektu, dejte ho do prací lázně. Navíc je to levná varianta, pokud nechcete utrácet za drahé bělicí prostředky.

Dříve používali k bělení také šmolku, tedy křemičitan kobalto-draselný. Ten dnes již není příliš k sehnání, ovšem můžete ho nahradit pár kapkami modrého inkoustu – přidejte ho do poslední máchací lázně. Ovšem pozor, inkoust sám o sobě nebělí, ale záclony pouze rozzáří.

-->POKRAČOVÁNÍ TÉMATU <--

publikováno: 8. 3. 2015
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.