Jak připojit sušičku na odpad?


sušička na odpad3

Sušičky prádla se staly běžnou součástí našich domácností. Kdo si ji pořídil teprve nedávno, diví se sám sobě, že martýrium sušení na obyčejném sušáku tak dlouho trpěl. Pokud patříte mezi hrdé majitele sušičky a po každém sušení vyléváte nádobu plnou vody, můžete si práci ještě více usnadnit. Většina sušiček totiž umožňuje přímé napojení na odpad. Přečtěte si, proč sušičku na odpad připojit a jak při tom správně postupovat.

Proč zvážit připojení sušičky na odpad

Hlavním důvodem, proč připojení sušičky na odpad zvážit, je zvýšení uživatelského komfortu. Integrovaná nádobka na vodu se totiž zpravidla zaplní už po jediném sušení, a tak musíte kromě pravidelného čištění filtru absolvovat i vylévání vody. Pokud sušičku připojíte přímo k odpadu, na odpadní vodu nemusíte vůbec myslet. Voda automaticky odteče do kanalizace a nádobka zůstane čistá, a tak se nemusíte starat ani o její údržbu.

Jedinou nevýhodou připojení na odpad je nemožnost druhotného využití vody ze sušičky, o kterém jsme se zmiňovali v předešlém článku. Na druhou stranu se už v mnoha domácnostech pracuje s šedou vodu, kterou lze využít například pro splachování toalety nebo mytí automobilu. Do zádržného systému pro využití šedé vody můžete bez problémů připojit i odpad ze sušičky, a tak nazmar nepřijde ani kapka vody.

Připojte sušičku na odpad. Čištění fitru bude jedinou starostí

Připojení na odpad umožňuje většina sušiček

Všechny kondenzační sušičky obsahují integrovanou nádobu pro zachycování vody. V obecných specifikacích se však málokdy dozvíte, umožňuje-li sušička i přímé napojení na odpad. Je třeba říct, že tuto variantu umožňuje naprostá většina sušiček, i když se o tom v popisu jednoduše nedozvíte.

Zpravidla stačí na zadní straně odpojit hadičku na odpadní vodu, která vede do sběrné nádoby, a napojit ji na vývod externí hadici. Pokud však plánujete sušičku na odpad opravdu připojit, raději se na tuto možnost ptejte prodejce. Mohlo by se stát, že zrovna narazíte na jeden z mála modelů, který bude mít systém hadiček ukrytý v útrobách zařízení a napojení na odpad nebude možné.

Sušička se připojuje přes sadu pro odvod kondenzátu

U některých typů sušiček je sada pro odvod kondenzátu součástí balení, u jiných ji musíte pořídit dodatečně. Na tuto informaci se proto ptejte také přímo u prodejce. Sady pro odvod vody ze sušičky obsahují odpadní hadici a různé typy spojek a úchytů. Jde o levný materiál, který však výrobci prodávají i za několik set korun. Nákupem modelu, u kterého bude sada součástí, tak ušetříte.

Způsoby připojení sušičky na odpad

Sušičky prádla můžete na odpad připojit několika způsoby. Nejjednodušší je, když máte potrubí za tímto účelem přímo připravené a ve stěně máte přípojku jak na pračku, tak sušičku. Méně komfortním řešením je připojení přes dvojité kolínko k jednomu odpadnímu vývodu. Nejméně pohodlným řešením je napojení sušičky na odpad umyvadla.

Připojení přímo na odpad

Sušička se přímo k odpadu připojuje podobně jako pračka. Na rozdíl od pračky však má tenčí hadici, proto je třeba standardní kolínko 17–23 mm vyměnit za užší 8–16 mm. Hadici je třeba na vývod připevnit objímkou nebo stahovacím páskem.

Připojení přes dvojité kolínko

Pokud máte ve stejně pouze jeden vývod na odpad, musíme původní jednoduché kolínko nahradit kolínkem dvojitým. Pořiďte takové, které bude mít na jedné straně výstup 17–23 mm a na druhé 8–16 mm. Bez dalších redukcí a nástavců snadno připojíte odpad na pračku i sušičku. Počítejte s tím, že dvojité kolínko je samo o sobě poměrně hluboké, a tak budete muset pračku a sušičku poodsunout o pár centimetrů dál od stěny.

Připojení na odpad umyvadla

Poslední možností je připojení sušičky k odpadu umyvadla. Opět je možné sáhnout po speciální rozdvojce, resp. zdvojeném sifonu. Nejméně bezpečnou (a ne zrovna estetickou) variantou je natažení hadice přímo do umyvadla či vany. K tomuto účelu bývá součástí sady pro odvod kondenzátu plastová díl ve tvaru písmene U, který o hranu umyvadla nebo vany zaháknete.

Nenechte si ujít další související články:

publikováno: 28. 4. 2021
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.