Jak připravit klimatizaci na sezónu?
Sezóna klimatizací se pomalu blíží a je tak nutné zkontrolovat jejich stav a případně zařídit jejich servis. Zanesené okenní klimatizace nebo nástěnné nejsou zdraví vůbec prospěšné a mohou obyvatelům domu způsobovat i vážné zdravotní problémy jako je zhoršující se astma, alergie nebo jiné dýchací problémy. Jak se o klimatizaci starat a jak ji vyčistit, se dočtete v následujícím článku.
Nepřehánějte to s ochlazením
První problém, který se objeví se začátkem sezóny klimatizací je časté nachlazení, angíny a další onemocnění. Je to způsobené tím, že je teplota nastavena příliš nízko oproti venkovní teplotě. Teplota v pokoji by neměla být nižší než 6 - 10 stupňů Celsia venkovní teplota. Zároveň by v místnosti v létě měla být průměrná teplota 24 - 28 Celsia.
Čistěte klimatizaci minimálně 1 ročně
Klimatizace by se měla čistit minimálně jednou ročně, a to vždy na konci sezóny. Ovšem záleží na prostředí, ve kterém je umístěná. Pokud je v domácnosti, kde žijí domácí mazlíčci a jsou položené koberce, jedná se automaticky o větší prašnost, která se na klimatizaci projeví. V takovém případě je lepší klimatizaci čisti vždy na podzim a na jaře
Klimatizace je dobré také čistit častěji, pokud se domácnost nachází v rušném centru města nebo v blízkosti nějaké průmyslové zóny. Dalším důvodem k častějšímu čištění je intenzita používání klimatizace. Používá-li se klimatizace pouze nárazově, v době velkých veder nebo zimních mrazíků, a nepoužívá se pravidelně, není nutné ji čistit víckrát do roka.
Předfiltr zvládnete vyčisti sami
Předfiltrace zachycuje ty největší prachové částice a nečistoty, které se ve vzduchu objevují. Proto by právě ona měla být pravidelně kontrolována a čištěna. Čištění probíhá jednoduše, filtr se z klimatizace sundá a omyje se. Stačí použít běžný saponát a filtr dokonale umýt.
Nedoporučuje se filtr mýt v myčce na nádobí, mohlo by dojít k jeho deformaci z důvodů vysokých teplot. Vždy sundávejte filtr, když je klimatizace vypnutá. nejen z bezpečnostních důvodů, ale také by se mohly veškeré usazené nečistoty rozfoukat po místnosti.
Plazmový filtr
Některé typy klimatizací mají také plazmový filtr, ten slouží převážně z zachycení a odstranění roztočů a drobných částeček prachu ze vzduchu. Většinou bývá napájený elektřinou a jeho čištění by se tak mělo provádět ideálně štětcem. Pokud byste zvolili mokrou cestu, je potřeba ho důkladně osušit.
Jelikož při proudění vzduchu vzniká statická elektřina, prach se usazuje také na šasi celé klimatizace. Proto během pravidelné údržby nezapomínejte prach utřít také z ní, aby se zbytečně neuvolňoval do vzduchu a nezpůsoboval zdravotní problémy.
Ostatní filtry se musí vyměnit
Kvalitnější a dražší klimatizace mají i další stupně filtrů jako je například uhlíkový filtr. Ten se stará o odstranění pachů a funguje stejně jako u digestoře. Intervaly mezi jednotlivými výměnami by neměly přesáhnout půl roku. Záleží také na intenzitě používání klimatizace, při jejím každodenním využívání stojí za zvážení častější výměna.
Dalšími filtry, které nelze čistit, ale pouze vyměnit, jsou filtry odstraňují organické látky jako bakterie a alergeny a celkově tak přispívají ke sterilitě ovzduší. také u těchto filtrů je dobré je vyměnit jednou za půl roku.
Nezapomeňte na venkovní jednotku
Jednou za rok si vaši pozornost zaslouží také vnější jednotka klimatizace. Nejlepším způsobem je vyluxovat s pomocí nástavce s měkkými štětinami kondenzátor. Při této činnosti je ovšem důležité postupovat velmi opatrně, aby nedošlo k ještě většímu znečištění.
S odborníkem je to bez práce
Čištění klimatizace zabere nějaký ten čas a také je možné při úklidu udělat několik chyb, které by mohly funkci klimatizace narušit. Pro ty, kteří si na to netroufají, jsou zde prodejci a výrobci, které servis klimatizace a pravidelnou údržbu udělají za vás. Během čištění pomohou odhalit nedostatky a netěsnosti.
URČITĚ TAKÉ ČTĚTE:

Vypěstujte si toulcovku – nenáročnou pokojovou rostlinu, která čistí vzduch
Rádi byste si do bytu pořídili novou pokojovou rostlinu, která vám bude dělat radost a nevyžaduje zvláštní péči? Pak… ...

Máte doma vlhký vzduch? Pořiďte si odvlhčovač
Některé domácnosti se potýkají s příliš suchým vzduchem v domácnosti, jiné trápí naopak vysoká vzdušná vlhkost.… ...

Grilovací sezónu na balkoně zahajte hned začátkem jara
Také se nemůžete dočkat, až se naplno projeví síla jarních slunečních paprsků? Pokud bydlíte v bytě a rádi… ...

Jak snadno zrenovovat betonové schody? Stačí vyměnit nášlapy a podstupnice
Máte doma staré betonové schodiště, které je ošoupané, poškrábané nebo se vám zkrátka okoukalo? Renovaci schodů a… ...

Vybíráte pozemek? Pozor, ať nekoupíte zajíce v pytli
Nezvažujte pouze aktuální stav Samotný úmysl nebo plán, který vás ke koupi pozemku motivuje, rozhoduje o tom, které z… ...

Poznejte výhody a nevýhody bidetů
Zdravotní přednosti bidetů Nečistoty, infekce, hemoroidy. Zatímco toaletní papír vás všech mikrobů nezbaví, a ještě… ...

Režná taška, engoba či glazura: povrchové úpravy pálených tašek
Pálené tašky patří mezi nejoblíbenější typ střešních krytin. Vyznačují se vysokou pevností, jednoduchou pokládkou,… ...

Co je to jednoduchý záznam o stavbě a kdy ho budete potřebovat
Stavba domu, ale také garáže, skladu nebo větší odstavné plochy se neobejde bez stavebního povolení nebo ohlášení… ...

Napínané textilní stěny – zajímavá alternativa pro jakýkoliv interiér
Přemýšlíte, jak ozvláštnit své interiérové prostory a povýšit je na novou úroveň? Zaměřte se na stěny, které… ...

Rekonstruujete či stavíte? Pořiďte si tažné zařízení
Ověřte si, zda můžete k autu tažné zařízení namontovat Než si začnete vybírat tažné zařízení, je dobré si… ...

Na co si dát pozor při sjednání půjčky do výplaty
Každé uzavření finančního produktu vyžaduje důkladné prověření. Jakmile podepíšete smlouvu a poté uplyne lhůta,… ...

Jak vybrat osvětlení do dětského pokoje?
Osvětlení bereme často jako samozřejmost. Přitom jde o prvek, který do domova vnáší pohodlí, bezpečí i funkčnost. A… ...