Jak prostřít sváteční stůl, ale byla tabule nezapomenutelná


Jak prostřít sváteční stůl záleží hlavně na příležitosti. Některé vyžadují formálnější prostředí, přátelé zase některé chyby prominou. Hlavně, aby byla příjemná atmosféra.

Umíte prostřít stůl tak, aby vypadal pěkně, a přitom naznačoval, k jaké příležitosti jste si dali s přípravou záležet? Jistě – jedno univerzální prostírání postačí, ale jsou chvíle, které si zaslouží něco výjimečného. A tím vyzdobená tabule propracovaná do nejmenších detailů. Projděte si slavnostní prostírání stolu krok za krokem.Pro celkový dojem hraje důležitou roli také tvar stolu nebo velikost místnosti. Málokdy je vše dokonalé a vyhovující a je tak třeba pracovat s tím, co je k dispozici. Samozřejmostí je pak jídelní servis, vhodné skleničky nebo naleštěné příbory.

Příprava svátečního stolu: hlavně začít včas

Se slavnostní tabulí se pojí pořádek a čistota. Pokud chystáte stůl doma, pak sami nejlépe víte, jak prostředí vypadá a jak náročný bude jeho úklid. Pokud máte pronajaté prostory, pak je včas zkontrolujte. V neznámém prostředí si prohlédněte i stoly a židle a sestavte nábytek dle svých požadavků.

Prostírání slavnostní tabule podle typu události

Prostření je třeba připravovat s ohledem na událost. Jinak se chystá pro příležitost křtin, jinak pro seznámení s rodiči partnera, jinak pro oslavu narozenin.

  • svatby: bohatá květinová výzdoba, světlé barvy v módní kombinaci s pastelovými, zeleň, dekorace ve dvojicích
  • štědrovečerní výzdoba stolu: lesní zeleň, svíčky a svícny, jmelí, drobné dekorační vánoční ozdoby, zlaté či červené detaily
  • silvestr: nehodí se květiny, vhodné jsou karnevalové barvy
  • velikonoční: barvy jara, jarní symboly, kočičky...
  • k výročí: bohatá květinová výzdoba doplněná o symbol dané příležitosti
  • smuteční: tmavé odstíny barev, kapradí, svícny; nejčastější kombinace barev: černá a stříbrná

Jistotou, která nikdy nezklame (hlavně při rodinných sešlostech) je kombinace bílého servisu a čirého skla. Jednoduše je sladíte s jakýmkoliv prostíráním i ubrusem, působí elegantně a vůbec ne lacině.

Jak skládat nádobí na sváteční stůl

Prostoru není neomezeně, ale nádobí spousta. Jak tedy vše naskládat tak, aby to nepůsobilo amatérsky a chaoticky?
Základ: talíř na hlavní chod, polévkový talíř, případně jen ubrousek, když se bude polévka přinášet v miskách či šálcích; směrem od talíře se pak ukládá příbor v pořadí, v jakém se bude servírovat jídlo.
Nad nůž pak přijde sklenka na nápoj k hlavnímu chodu; nad lžíci a dezertní lžičku se umístí sklenice na další nápoje. Pokud proběhne přípitek, pak sklenice pro tuto příležitost má místo vedle sklenky na nápoj k hlavnímu chodu.
Nad talíř se umísťuje příbor na dezerty. Rukojeti směřují vždy k ruce, která bude s tou kterou potřebou zacházet.

U prostírání svátečního stolu se nemusíte obávat barev, ale opět záleží na okolnostech. Sklo a bílá keramika jsou osvědčenou kombinací, která nikde nezklame. 

Na svátečním stole nesmí chybět ubrousky ani květiny

Při slavnostních příležitostech zapomeňte na papírové ubrousky (i když mohou být po ruce), používají se výhradně látkové. Skládá se do různých tvarů a pokládá na velký mělký talíř.

Květiny skvěle navozují atmosféru a dodávají příležitosti punc výjimečnosti. Ladit by se měly k barvě prostírání, ubrusu nebo servisu. Pozor na příliš aromatické druhy, které by svou omamnou vůní přerazily i servírované dobroty.

Pozor na další detaily na svátečním stole:

  • jmenovky mají místo nad moučníkovým příborem
  • solničky, pepřenky nebo cukřenky by měly být společné maximálně pro čtyři hosty
  • ubrus musí být vždy vyžehlený, klidně jej přežehlete i na stole
  • pečivo bývá umístěno v košících nebo miskách nad dezertním přiborem


Při přípravě se ale nenechte svazovat striktními pravidly, ne vždy je dostatek prostoru na vše potřebné. Důležité je, aby takové chvilky proběhly v pohodě, a to bez ohledu na to, zda je správně umístěná dezertní lžička...
publikováno: 24. 9. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.