Jak se dají řešit sousedské spory?


Sousedské spory jsou strašákem mnoha obyvatel bytových, ale i rodinných domů. Říká se, že sousedy a

Hádky se sousedy nepatří mezi příjemné záležitosti, a pokud trvají delší dobu, pak je to velmi vyčerpávající. Práva a povinnosti mají obě strany. Jakmile jeden ze sousedů začne zasahovat do životního prostoru druhého – problém je na světě. Navíc se nemusí jednat jen o majetkové vztahy, obtěžující je třeba i hluk nebo kouř. Víte, kam se v případě problémů obrátit?

 

 

Volání policie a návštěva obecního úřadu by měly být až poslední variantou, někdy se však nedá jinak. V panelových domech funguje jako jakýsi prostředník ještě domovník, v domku ale taková možnost neexistuje, a proto je dobré vědět, jak různé situace řešit.

Sousedské spory - úloha obecního úřadu a policie

Volat policii na hlučné sousedy neustále rušící noční klid je jednou z nejčastějších situací. Policie má pravomoci v takovém případě společnost umravnit, ovšem pokutovat bude obecní úřad. Policie totiž řeší až trestné činy. Tam může spadat:

  • otevírání pošty sousedy
  • vyhrožování, sledování
  • úmyslné ublížení na zdraví

V ostatních případech je odpovědným orgánem obecní úřad. Ten může ukládat pokuty, například právě za rušení nočního klidu je to až 5000 Kč. Na stejnou cenu je ohodnoceno i veřejné pohoršení, nepořádek (ono dobře známé shromažďování nepotřebných věcí, jenž obtěžují okolí nejen vzezřením smetiště, ale hlavně zápachem). Ve výšce od patnácti do dvaceti tisíc korun se pohybují pokuty za vyhrožování újmou na zdraví, schválnosti nebo hrubé jednání či újma způsobená pro etnický původ, sexuální orientaci, politické smýšlení, náboženství apod.

Sousedská žalobaFotolia_38071483_XS

Lze ji použít v případě, že vlastník věci obtěžuje jiné nebo narušuje výkon jejich práv. Zahrnuje to právě kouř, hluk, popílek, pachy nebo odpady. Podat ji může ten, kdo se cítí obtěžován nad míru. Týká se pak každého, kdo věc užívá – odpovědný tedy například není majitel bytu, ale nájemce. V rozsudku se posléze ukládá negativní povinnost – zdržet se přesně vymezené činnosti. Nelze ale požadovat konání něčeho pozitivního – tedy odstranění, přemístění či upravení.

Výpověď z nájmu bytu

Výpověď je možno udělit jen v extrémních případech, kdy nájemce nebo spolubydlící hrubě porušuje dobré mravy. Týká se to napadání ostatních obyvatel, výtržnosti nebo devastace.

Diskutovaným tématem poslední doby je rušení klidu sekačkami na trávu, pilami nebo křovinořezy. Pracující si chtějí o víkendech vynahradit týdenní zahálení a místi odpočinku tak přijde někdy až nesnesitelný hluk. Některé obce už proti tomuto nešvaru začaly bojovat, a to tak, že ve vyhláškách upravují dobu, kdy je možno tyto úpravy provádět.

publikováno: 7. 6. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

vojtech pompa
11. 12. 2013

Dobry den ja mam problem se sousedy od doby kdy jsme se nastehovaly do paneloveho domu.Jso to od prvniho dne same rasistycke urazky delani naschvalu vuci nam snazime slidma domluvit alefurt si neco hledaj aby nas odsud vystvali us nemam trpelivost a zacinam premyslet nad psichyatrem poradte mi prosim co mam delat.Dekuji pompa

Iveta Ginova
3. 3. 2016

Dobry vecer prosim vas my mame problem se sousedama jsou v pronajmu a neni s nima zadna komunikace je u nas takovy problem bydlej ve druhym patre pod nima je byt a zateka jim tam s koupelny vedome to vedi ze to zateka a neresi zadnou opravu zaroven znicili spolecny prostory domu kde mame mokrou zed majitel bytu to taky neresi nerespektujou domovni rad kde mame svj odcizujou se nam veci prosim poradte na koho se mame obratit aby se mohli vystehovat souziti s nima neni mozne dekuji.Sara

Vladimír Jirásek
27. 5. 2016

Soused z horního patra neustále vypíná jistič na společný odtah. Prý mu dělá motor rámus a vymýšlí si všelijaké výmluvy. Zkoušel jsem všechno možné přes stěžování na vedení družstva i městskou policii jsem na něho poslal. Vždy to chvíli chodilo a pak to samé ! Dokonce jsem mu už dvakrát vypnul na chvilku pojistku když jel výtahem ale taky nic platné. Nechci být debil jako on ale už toho mám dost !!! Co s tím mohu dělat ? V domovním řádě máme že je družstvo povinno řešit spory mezi členy a snad by mělo vše být v provozu ! Jsem rozhodnutý přestat platit členské příspěvky.

Sabrina Warren
23. 2. 2017
http://acortarurl.es/5i

I was just looking at your Jak se dají řešit sousedské spory? site and see that your website has the potential to become very popular. I just want to tell you, In case you didn't already know... There is a website network which already has more than 16 million users, and the majority of the users are looking for topics like yours. By getting your website on this network you have a chance to get your site more visitors than you can imagine. It is free to sign up and you can find out more about it here: www.v-diagram.com/2syzv - Now, let me ask you... Do you need your site to be successful to maintain your business? Do you need targeted traffic who are interested in the services and products you offer? Are looking for exposure, to increase sales, and to quickly develop awareness for your website? If your answer is YES, you can achieve these things only if you get your website on the network I am describing. This traffic network advertises you to thousands, while also giving you a chance to test the network before paying anything. All the popular websites are using this service to boost their traffic and ad revenue! Why aren’t you? And what is better than traffic? It’s recurring traffic! That's how running a successful site works... Here's to your success! Read more here: www.xeeter.com/37add

Sarah Carlson
17. 9. 2017
http://v-doc.co/nm/jkfq0

Tento příspěvek byl smazán,
neboť porušil etiku diskuse na portále Chytré bydlení.

Redakce.

Sarah Carlson
24. 9. 2017
http://stpicks.com/27

Tento příspěvek byl smazán,
neboť porušil etiku diskuse na portále Chytré bydlení.

Redakce.

Sandra
22. 10. 2017
http://v-doc.co/nm/39zu3

Tento příspěvek byl smazán,
neboť porušil etiku diskuse na portále Chytré bydlení.

Redakce.

Andrea Gibson
31. 10. 2017
http://priscilarodrigues.com.br/url/v

Tento příspěvek byl smazán,
neboť porušil etiku diskuse na portále Chytré bydlení.

Redakce.