Jak se dají řešit sousedské spory?


Sousedské spory jsou strašákem mnoha obyvatel bytových, ale i rodinných domů. Říká se, že sousedy a

Hádky se sousedy nepatří mezi příjemné záležitosti, a pokud trvají delší dobu, pak je to velmi vyčerpávající. Práva a povinnosti mají obě strany. Jakmile jeden ze sousedů začne zasahovat do životního prostoru druhého – problém je na světě. Navíc se nemusí jednat jen o majetkové vztahy, obtěžující je třeba i hluk nebo kouř. Víte, kam se v případě problémů obrátit?

 

 

Volání policie a návštěva obecního úřadu by měly být až poslední variantou, někdy se však nedá jinak. V panelových domech funguje jako jakýsi prostředník ještě domovník, v domku ale taková možnost neexistuje, a proto je dobré vědět, jak různé situace řešit.

Sousedské spory - úloha obecního úřadu a policie

Volat policii na hlučné sousedy neustále rušící noční klid je jednou z nejčastějších situací. Policie má pravomoci v takovém případě společnost umravnit, ovšem pokutovat bude obecní úřad. Policie totiž řeší až trestné činy. Tam může spadat:

  • otevírání pošty sousedy
  • vyhrožování, sledování
  • úmyslné ublížení na zdraví

V ostatních případech je odpovědným orgánem obecní úřad. Ten může ukládat pokuty, například právě za rušení nočního klidu je to až 5000 Kč. Na stejnou cenu je ohodnoceno i veřejné pohoršení, nepořádek (ono dobře známé shromažďování nepotřebných věcí, jenž obtěžují okolí nejen vzezřením smetiště, ale hlavně zápachem). Ve výšce od patnácti do dvaceti tisíc korun se pohybují pokuty za vyhrožování újmou na zdraví, schválnosti nebo hrubé jednání či újma způsobená pro etnický původ, sexuální orientaci, politické smýšlení, náboženství apod.

Sousedská žalobaFotolia_38071483_XS

Lze ji použít v případě, že vlastník věci obtěžuje jiné nebo narušuje výkon jejich práv. Zahrnuje to právě kouř, hluk, popílek, pachy nebo odpady. Podat ji může ten, kdo se cítí obtěžován nad míru. Týká se pak každého, kdo věc užívá – odpovědný tedy například není majitel bytu, ale nájemce. V rozsudku se posléze ukládá negativní povinnost – zdržet se přesně vymezené činnosti. Nelze ale požadovat konání něčeho pozitivního – tedy odstranění, přemístění či upravení.

Výpověď z nájmu bytu

Výpověď je možno udělit jen v extrémních případech, kdy nájemce nebo spolubydlící hrubě porušuje dobré mravy. Týká se to napadání ostatních obyvatel, výtržnosti nebo devastace.

Diskutovaným tématem poslední doby je rušení klidu sekačkami na trávu, pilami nebo křovinořezy. Pracující si chtějí o víkendech vynahradit týdenní zahálení a místi odpočinku tak přijde někdy až nesnesitelný hluk. Některé obce už proti tomuto nešvaru začaly bojovat, a to tak, že ve vyhláškách upravují dobu, kdy je možno tyto úpravy provádět.

publikováno: 7. 6. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.