Jak se v zimě starat o fotovoltaické panely


panely v zimě

Majitelé rodinných domů, kteří vyrábí elektrickou energii pomocí fotovoltaických panelů, by se měli na nadcházející zimu pečlivě připravit. Problém není v tom, že by panely v zimě elektřinu nevyráběly, ale že jsou vlivem silného větru a sněhové pokrývky vystavovány velké zátěži. Aby se riziko případného poškození snížilo, je třeba se o panely vhodným způsobem starat.

DÁLE NA TÉMA: JAK FUNGUJÍ FVE V ZIMĚ

Při zasněžení je výkon panelů téměř nulový

Chcete pomocí fotovoltaických panelů vyrábět elektrickou energii i v zimním období? Pak byste měli myslet na to, že výkon je při pokrytí panelu sněhem v podstatě nulový. Dlouhodobé zasněžení panelů je tak pro jejich majitele nevýhodné a měli by provést takové opatření, aby se sníh na panelech dlouhodobě nedržel.

Sníh z panelů na šikmých střechách brzy sklouzne

Pokud máte panely nainstalované na šikmé střeše, dlouhodobé pokrytí sněhem zřejmě řešit nebudete. Moduly jsou totiž zkonstruované tak, aby měly velmi hladký povrch a sníh ani jiné nečistoty na nich neulpívaly. Sníh zpravidla sklouzne do dolní části, a tak bude alespoň částečně odhalený a zajistí výrobu elektřiny. Je ale třeba myslet na to, že při nadměrném sklouznutí sněhu na jednu část panelu dochází k nerovnoměrnému zatížení, a tedy i zvýšenému riziku poškození. Pokud uvidíte, že je jedna část extrémně přetížená sněhem, měli byste jej sami odstranit.

Na šikmé střeše se sníh dlouho neudrží.

Pokud je to možné, sníh z panelů odmetejte

Výrobci fotovoltaických panelů se shodují, že odmetání sněhu z panelů není ve většině případů nezbytné. Obvykle stačí chvíli počkat, až sníh roztaje nebo sjede ze střechy dolů. Pokud však máte možnost sníh ze střechy odmést a bez větších problémů se k panelům dostanete, raději tak učiňte. Zatížení sněhem je problémem nejen pro samotné panely, ale také vazbu střechy i izolaci. Sníh ze střech byste měli odmetat zejména v případě, nachází-li se váš dům v horské oblasti, kde bývá sněhová nadílka obzvláště vydatná. V níže položených oblastech se během běžné zimy nemusíte o odmetání příliš starat. Vždy vyhodnoťte aktuální situaci a přizpůsobte údržbu daným podmínkám a vašim možnostem.

Solární panely se čistí speciální stěrkou

Rozhodnete-li se pro čištění fotovoltaických panelů, postupujte pečlivě a rozhodně nepoužívejte kovové nebo dřevěné nástroje, které by mohly panel poškodit. Za účelem odstraňování sněhu a nečistot ze solárních panelů se používají speciální stěrky, u kterých nehrozí riziko poškození. Pokud byste povrch panelu poškrábali, snižujete jeho životnosti i účinnost, dokonce vám hrozí i ztráta záruky.

Na problematiku fotovoltaických panelů a solárních kolektorů se dlouhodobě zaměřujeme. Přečtěte si některý ze starších článků:f

publikováno: 12. 11. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.