Jak se zbavit šmouh a otisků na spotřebičích z nerezu?


Spotřebiče z nerezu rozhodně nikdy nečistěte drátěnkami, kartáči ani bělícími a dezinfekčními přípra

Nerezové spotřebiče vypadají v interiéru moderně a svěže, avšak pokud nemají speciální povrchovou úpravu, je na nich vidět opravdu každý dotyk. Otisky prstů, šmouhy a zaschlé kapky vody pak srážejí jejich trendy vzhled. Nezbývá proto nic jiného, než takové spotřebiče pravidelně čistit a leštit. V tomto článku vám poradíme, jaké postupy využívat, aby nerezové provedení vypadalo pořád jako nové.

V současné době je nabídka trhu s nerezovými spotřebiči natolik obsáhlá, že jimi lze zařídit celou kuchyň. Nerez je považován za nadčasový materiál, který lze nápaditě kombinovat, třeba i s barvou výmalby stěn. V tomto ohledu se můžete inspirovat i článkem ZDE, který se zabývá důležitou otázkou, jak vymalovat kuchyň.

Čím spotřebiče z nerezu čistit nesmíte?

Ještě než se dostaneme k tomu, jak čistit nerez snadno, rychle a účinně, je třeba připomenout, jaké prostředky a pomůcky by mohly nerezový povrch nenávratně poškodit. Dávejte proto pozor, abyste na nerez nepoužívali:

  • drátěnky a kartáče (riziko poškrábání)
  • bělící a dezinfekční prostředky (riziko ztráty barvy)
  • abrazivní přípravky – čisticí písky (riziko poškrábání)

Co na nerez použít?

Abyste měli jistotu, že při čištění nerezu spotřebič nějak nepoškodíte, vyplatí se pořídit si přípravky přímo určené na takový povrch. K tomuto účelu se prodávají gely, spreje, pasty či tekuté čističe, mnoho výrobců nabízí konkrétní druhy na své konkrétní výrobky. Co se týče doporučovaných pomůcek, vycházejte z toho, co už jsme uvedli na řádcích výše, tedy vyvarujte se takovým, co by mohly povrch poškrábat. Vhodné jsou proto měkké houbičky a hadříky z mikrovlákna a různé utěrky.

2585841913_699976a643

mastnotou si poradí obyčejná mýdlová voda, na vodní kámen použijte naředěný ocet. Ostatně, o tom, jak odstranit vodní kámen, jsme vám již psali v článku ZDE. Kávové usazeniny se rozpustí jedlou sodou, lihová rozpouštědla odstraní zbytky lepidla či samolepek

2515185294_762d0ac046Jak nerez vyleštit?

V zásadě platí pro všechny nerezové spotřebiče jedno pravidlo, jak dosáhnout pěkného výsledku, a to nenechávat předmět mokrý. Vždy ho otřete do sucha. Použijete-li bezchloridový přípravek na čištění skla, bude se krásně lesknout. U nerezu s nějakou povrchovou reliéfovou úpravou (broušení či kartáčování) pamatujte, že tahy hadrem nebo houbičkou by měly být ve směru těchto linií.

Při čištění nerezu dbejte tedy zejména na to, jaké pomůcky a prostředky při péči o takové výrobky používáte. Pokud se chcete zbavit drobných škrábanců, jsou na trhu k dostání speciální rozlešťovací houbičky a pasty. Je samozřejmě jasné, že s hlubokými rýhami si neporadí. Dbejte proto na prevenci, která tkví v pravidelném čištění a správném zacházení.

publikováno: 14. 6. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.