G+

 

 

Jak se zbavit šmouh a otisků na spotřebičích z nerezu?


Spotřebiče z nerezu rozhodně nikdy nečistěte drátěnkami, kartáči ani bělícími a dezinfekčními přípra

Nerezové spotřebiče vypadají v interiéru moderně a svěže, avšak pokud nemají speciální povrchovou úpravu, je na nich vidět opravdu každý dotyk. Otisky prstů, šmouhy a zaschlé kapky vody pak srážejí jejich trendy vzhled. Nezbývá proto nic jiného, než takové spotřebiče pravidelně čistit a leštit. V tomto článku vám poradíme, jaké postupy využívat, aby nerezové provedení vypadalo pořád jako nové.

V současné době je nabídka trhu s nerezovými spotřebiči natolik obsáhlá, že jimi lze zařídit celou kuchyň. Nerez je považován za nadčasový materiál, který lze nápaditě kombinovat, třeba i s barvou výmalby stěn. V tomto ohledu se můžete inspirovat i článkem ZDE, který se zabývá důležitou otázkou, jak vymalovat kuchyň.

Čím spotřebiče z nerezu čistit nesmíte?

Ještě než se dostaneme k tomu, jak čistit nerez snadno, rychle a účinně, je třeba připomenout, jaké prostředky a pomůcky by mohly nerezový povrch nenávratně poškodit. Dávejte proto pozor, abyste na nerez nepoužívali:

  • drátěnky a kartáče (riziko poškrábání)
  • bělící a dezinfekční prostředky (riziko ztráty barvy)
  • abrazivní přípravky – čisticí písky (riziko poškrábání)

Co na nerez použít?

Abyste měli jistotu, že při čištění nerezu spotřebič nějak nepoškodíte, vyplatí se pořídit si přípravky přímo určené na takový povrch. K tomuto účelu se prodávají gely, spreje, pasty či tekuté čističe, mnoho výrobců nabízí konkrétní druhy na své konkrétní výrobky. Co se týče doporučovaných pomůcek, vycházejte z toho, co už jsme uvedli na řádcích výše, tedy vyvarujte se takovým, co by mohly povrch poškrábat. Vhodné jsou proto měkké houbičky a hadříky z mikrovlákna a různé utěrky.

2585841913_699976a643

mastnotou si poradí obyčejná mýdlová voda, na vodní kámen použijte naředěný ocet. Ostatně, o tom, jak odstranit vodní kámen, jsme vám již psali v článku ZDE. Kávové usazeniny se rozpustí jedlou sodou, lihová rozpouštědla odstraní zbytky lepidla či samolepek

2515185294_762d0ac046Jak nerez vyleštit?

V zásadě platí pro všechny nerezové spotřebiče jedno pravidlo, jak dosáhnout pěkného výsledku, a to nenechávat předmět mokrý. Vždy ho otřete do sucha. Použijete-li bezchloridový přípravek na čištění skla, bude se krásně lesknout. U nerezu s nějakou povrchovou reliéfovou úpravou (broušení či kartáčování) pamatujte, že tahy hadrem nebo houbičkou by měly být ve směru těchto linií.

Při čištění nerezu dbejte tedy zejména na to, jaké pomůcky a prostředky při péči o takové výrobky používáte. Pokud se chcete zbavit drobných škrábanců, jsou na trhu k dostání speciální rozlešťovací houbičky a pasty. Je samozřejmě jasné, že s hlubokými rýhami si neporadí. Dbejte proto na prevenci, která tkví v pravidelném čištění a správném zacházení.

publikováno: 14. 6. 2012
přečteno: 6854×
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Milena Nováková
24. 8. 2014

Já nerez čistím normálně kartáči na nerez.

Jana D.
29. 8. 2014

Koukala jsem, jestli vymyslíte něco nového a koukám samé "babské rady". Ale i ty je dobré vědět, sama jsem se kdysi trápila vším možným. Nejhorší byl jar - to mi na lednici udělalo mapy všech možných vzálených galaxií a mlhovin. Dneska už to ale moc neřeším - kolegyně z práce mi loni poprvé přinesla NanoPěnu, takže lednici i digestoř z nerezu čistím jenom otřením vodou. Takže chemii vytáhnu 2-3x do roka a jinak se to ani tolik nešpiní. Většinou to občas otřu utěrkou po utření nádobí a stačí. A ještě pozor na ten "nerez" co není nerez, ale matný nástřik. Kamarádka si takhle naletěla s nějakym čističem na nerez co jí ten levný nástřik zašmouhoval a má to tam do dneška.

Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...