Jak si doma připravit levně kvalitní kávu? Vyzkoušejte french press


káva_1

Rádi si doma dopřejete kvalitní kávu, ale nemáte dost peněz na pořízení výkonného kávovaru? Pak nezoufejte, jsou tu i jiné možnosti, jak si vychutnat tento lahodný nápoj a neutratit přitom jmění. Jednou z možností je french press, jednoduchý přístroj, se kterým hravě a za pár minut vyrobíte vynikající kávu.

 


French press: Kam až sahá jeho historie?

První prototyp tohoto kouzelného přístroje vytvořil už v roce 1800francouzský vynálezce Jean Baptiste de Belloy-Morangle. Stroj po něm za šest let vylepšil a více představil světu americký vynálezce Benjamin Thompson.Jak už samotný název napovídá, jeho kořeny

 sahají do Francie. Stará pověst říká, že se kdysi po kopcích Provence procházel starý muž. Rozhodl se, že si dopřeje svou každodenní kávu, ve své roztržitosti ale zapomněl před nalitím vody nasypat do hrníčku kávu. Bylo mu líto kávu vylít, a tak na její scezení použil železné síto od italského muže, kterého na cestě potkal. Od té doby hovoříme o vlivu francouzské a italské kultury na vznik french pressu.

Širšího rozšíření se ale french press dočkal až v roce 1929, kdy si stroj nechal patentovat Ital Attilio Calimani. Od té doby se french press stával stále používanějším a oblíbenějším prostředkem k snadné výrobě kávy. V 60. letech se french press stal běžnou výbavou domácností i restaurací.

 

Jaké jsou hlavní výhody french pressu?

  • jednoduchá příprava
  • nízká pořizovací cena
  • možnost střídání druhu kávy dle libosti
  • rychlost (kávu stačí jen zalít a po určité době stlačit)
  • snadná manipulace (obsluhu zvládne každý)
  • výborná chuť


Jak se french press používá?

Oproti drahému kávovaru, kde se musí přesně dodržet určité kroky, je obsluha french pressu velmi jednoduchá. Na přípravu kávy budete potřebovat french press, horkou vodu a kávu. Odborníci doporučují pořídit si kávový mlýnek, ve kterém lze kávu snadno namlít před každým použitím. Lze ale použít již namletou kávu.

  1. Namelte si kávu v kávovém mlýnku, případně odsypte dávku z již namleté kávy. Podle mezinárodního standardu filtrované kávy stačí na 500 ml vody 30 g kávy.

  2. Dávku kávy nasypte na dno přístroje a zalijte ji vodou o teplotě v rozmezí 92 až 96 stupňů. Vodu stačí nechat zhruba půl minuty vychladnout.

  3. Kávu nechejte louhovat, pozor ale na čas, doba extrakce by neměla přesáhnout 3 až 4 minuty. Při delším louhování káva ztrácí chuť a může zhořknout.

  4. Na nádobu přiložte síto, nápoj stlačte a můžete podávat. Pokud chcete nápoj uchovat horký, použijte k tomu termosku.

Kde french press koupit?

Dnes už existuje mnoho způsobů jak si french press pořídit. Na výběr máme z různých velikostí, materiálů i barevných provedení. Stroj si můžete objednat na internetu, případně navštívit specializovanou prodejnu kávy, kde vám s výběrem rádi poradí.

Před samotným nákupem si rozmyslete, kdo bude french press používat. Pokud ve vaší rodině pijete kávu jen vy, nemá smysl, kupovat nádobu o objemu 1 litr. V takovém případě doporučujeme french press o objemu 240 ml na dva šálky nebo nádobu o objemu 350 ml, která bohatě poslouží na výrobu 3 šálků kávy. Během chvíle tak snadno vyrobíte kávu pro vás i případnou návštěvu.

káva_2

Pokud u vás doma pijí kávu všichni, nebo přístroj pořizujete do práce, pak je pro vás nejvhodnější nádoba o objemu 600 ml na 6 šálků, nebo litrová nádoba, která vystačí na výrobu 8 šálků. Cena za french press začíná na dvoutřech stokorunách, ale přesáhnout může i tisíc korun. Vše záleží na velikosti, barevném provedení a použitém materiálu, nejčastěji se používá varné sklo nebo nerezová ocel.

Pokud vás už omrzela rozpustná káva a „turka" považujete za nejhorší a nutné zlo, pak vyzkoušejte french press. Počáteční náklady sahají na rozdíl od kávovaru jen do výše několika stokorun, jeho údržba je velmi snadná a káva při přípravě neztrácí svou přirozenou chuť.

publikováno: 3. 7. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.