Jak snadno změřit koncentraci oxidu uhličitého


CO2 měříč

Problém s vysokou koncentrací oxidu uhličitého v domácnostech je poměrně častý. Pokud se chcete cítit plní energie a vyhnout se typickým příznakům vysokého obsahu CO2 ve vzduchu, mezi které patří únava, bolest hlavy či špatná koncentrace, pravidelně větrejte. O problematice vysoké koncentrace oxidu uhličitého jsme se zaměřili v předchozím článku. Dnes se podrobněji zaměříme na to, jak koncentraci CO2 změřit.

DÁLE NA TÉMA: POZOR NA VYSOKOU KONCENTRACE CO2

Oxid uhličitý je plyn bez barvy a zápachu

Zjistit, jestli se v ovzduší vaší domácnosti běžně vyskytuje větší koncentrace oxidu uhličitého, je poměrně těžké. Jedná se totiž o plyn bez barvy a zápachu, takže o nadměrných hodnotách obyvatelé bytů a domů často ani neví.

Jak tedy zjistit, je-li vše v pořádku? Na pozoru byste měli být právě ve chvíli, máte-li typické příznaky související s vysokou koncentrací CO2. Patří mezi ně bolest hlavy, ospalost, ztráta energie nebo zhoršená koncentrace. Někteří lidé mohou v prostředí s vydýchaným vzduchem omdlévat. Někdy se jedná o jednorázový problém, které se vyřeší vyvětráním místnosti, jindy je třeba hledat zdroj problému v provozu domácnosti jako celku.

Problémy s nadměrnou koncentrací CO2 jsou dnes bohužel časté

Pořiďte si čidlo na měření CO2

Hodnoty oxidu uhličitého si můžete kontrolovat i v domácích podmínkách. Speciální měřiče s čidlem pro měření CO2 jsou poměrně levné. I když nejsou tak přesné jako profesionální měřicí přístroje, pro představu jsou naprosto dostačující. Stačí je jen zapnout, na displeji se hned objeví aktuální hodnoty. Nic víc v tom není!

Čtěte také: Čistička vzduchu zajistí zdravé bydlení

Měřiče oxidu uhličitého bývají elektronické

Běžné domácí měřiče oxidu uhličitého se v současnosti vyrábí zejména v elektronické podobě. Jsou vybaveny displejem, který v reálném čase zobrazuje množství oxidu uhličitého v jednotkách ppm nebo mg na m3. Jejich cena se pohybuje kolem tisícikoruny. I když jsou o poznání dražší než klasické teploměry nebo vlhkoměry, vaši peněženku příliš nezatíží. Ihned budete mít představu o tom, kolik zmiňovaného plynu se u vás nachází.

Díky sledování v reálném čase zjistíte, v kterých částech dne je koncentrace nejvyšší, a kdy je tak nejlepší vyvětrat. CO2 ve vzduchu můžete sledovat i ve chvíli, kdy pořádáte oslavu nebo máte početnou návštěvu. Právě v takových situacích roste množství oxidu uhličitého závratným tempem. Prostory tak vyvětráte dříve, než se bude v místnosti špatně dýchat a bude hrozit omdlení osob.

Kvalitní meteostanice umí měřit i CO2

Pokud chcete měřit hladinu oxidu uhličitého ve vzduchu vaší domácnosti, nemusíte si pořizovat samostatný měřič. Na trhu narazíte na kvalitní pokročilé domácí meteostanice, které kromě snímání teploty nebo vlhkosti umí měřit i oxid uhličitý. Počítejte s tím, že touto funkcí jsou vybaveny jen dražší přístroje. Pokud vám jde jen o přibližné změření hodnoty CO2, pořiďte si raději obyčejné čidlo pro měření koncentrace oxidu uhličitého.

Moderní meteostanice změří teplotu, vlhkost i CO2

Přečtěte si i další související články zaměření na zdravé bydlení a větrání:

publikováno: 13. 2. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.