Jak snížit strop – sádrokartonové podhledy


snížení stropu - řemeslo

Zejména u starších budov se často setkáte s příliš vysokými stropy. Mohou dobře vypadat, ale v mnoha případech jen zvyšují energetickou náročnost. Pokud chcete ušetřit za energie, nebo zakrýt starý nevzhledných strop, máte hned několik možností, jak jej snížit. Obvykle se snižování stropů provádí pomocí sádrokartonových podhledů, existují však i jiné způsoby. Pojďme se společně zaměřit na to, jak při snižování stropu postupovat.

Proč zvážit snížení stropu

V některých interiérech vypadají vysoké stropy úchvatně, jinde jsou jenom na obtíž. Pokud jste si pořídili starší stavbu z vysokými stropy, měli byste zvážit možnost jejich snížení. Důvodů, proč se k tomuto kroku rozhodnout, může být hned několik. V první řadě nemusí vysoké stropy působit zrovna útulně, a to zejména v případě velkých místností, které spíše než obývací prostor připomínají malou halu. Snížením stropu tak můžete docílit zútulnění interiéru.

Dalším, mnohdy hlavním, důvodem ke snížení je energetická náročnost. Čím vyšší stropy máte, tím více zaplatíte za vytopení místnosti na požadovanou teplotu. Snížením stropů a doplněním kvalitní izolace tento problém vyřešíte. Někdy je snižování stropu také snadným řešením, jak snadno zamaskovat staré křivé, nevzhledné a popraskané stropy. Posledním důvodem pak může být tříštění zvuku, které se u velkých místností s vysokými stropy objevuje poměrně často.

Možnosti snižování stropu

Než se pustíte do snížení stropu, měli byste si rozmyslet, která z metod bude pro vaše účely nejlepší. Při snížení stropu můžete využít:

  • Sádrokartonové podhledy
  • Stropní polystyrenové kazety
  • Minerální podhledy
  • Dřevěné desky

snížení stropu - montáž

Snižování stropů pomocí sádrokartonových podhledů

Nejčastějším způsobem snižování vysokých stropů je použití sádrokartonových podhledů. Ty přináší celou řadu výhod. Jejich montáž není příliš pracná ani časové náročná, podhledy ze sádrokartonu jsou navíc pevné a snadno se doplní o tepelnou izolace. Nad stropní podhledy také snadno zabudujeme elektroinstalaci a jednoduše vyvedeme kabely na stropní osvětlení a lustry. Nevýhodou použitísádrokartonových podhledů je pak vyšší cena.

snížení stropu

Montáž sádrokartonových podhledů

Pokud se rozhodnete pro snižování stropu pomocí sádrokartonových podhledů, musíte dodržet správný postup realizace. V první řadě se na zeď v požadované výšce musí navrtat speciální kovové lišty, které vytvoří mřížovou konstrukci. Ta se následně upevňuje pomocí nosných drátů, díky kterým se zatížení rozloží do více bodů. Následuje montáž tepelné izolace, obvykle pomocí minerální vaty. Kvůli izolačním schopnostem se zespodu nalepí speciální parotěsná folie, která zvýší tepelně izolační vlastnosti nového stropu. Následuje pak samotná montáž sádrokartonových desek a zatmelení spár. Desky ze sádrokartonu se následně zamalují libovolnou interiérovou barvou.

POKRAČOVÁNÍ TÉMATU:

DALŠÍ MOŽNOSTI SNIŽOVÁNÍ STROPU

O způsobu montáže sádrokartonových desek a podhledů jsme psali již dříve, přečtěte si proto jeden z našich starších článků:

publikováno: 11. 3. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.