Jak správně změřit okno pro nákup záclon a závěsů


velikost záclon a závěsů2

Chystáte se vyměnit staré nevzhledné záclony a závěsy za nové? Než si je objednáte, pečlivě si promyslete, jaké by měly mít rozměry. Správný postup měření je velmi důležitý. V opačném případě budete mít příliš krátké, nebo naopak dlouhé záclony a závěsy, které se do daného prostoru nebudou vůbec hodit. Důležitá je i správná volba šířky, a to zejména v případě, mají-li být záclony či závěsy hezky nařasené. Přečtěte si, jak správně změřit okno a vybrat záclony a závěsy správných rozměrů.

Jaká je ideální výška záclony?

V první řadě si musíte promyslet, kam chcete, aby záclony či závěsy zasahovaly. Někteří dávají přednost záclonám pod parapet, jiní zase mírnému přesahu. Oblíbenou variantou je pak spuštění záclon a závěsů až na zem, kdy zakryjí radiátor. Záclony by však nikdy neměly být kratší než výška oken.

Takové řešení nevypadá nejlépe a budí dojem, že více látky už nezbylo. Výšku závěsu nevybírejte podle výšky oken, ale podle skutečné výšky garnýže. Je také rozdíl v tom, bude-li v závěsu či zácloně tunel pro provléknutí tyčky, nebo jestli se bude zavěšovat na žabky.  

V tomto případě by mohly být závěsy delší, aby zakryly nevzhledné radiátory

Šířka záclon a závěsů závisí na požadovaném řasení

Při volbě šířky záclon nebo závěsů nezapomínejte, že nemají zakrývat jen okno, ale i přesah po obou stranách. Znáte-li šířku okna, pořiďte si záclonu širší alespoň o 15 cm. Nejlepší je pak neměřit šířku okna, ale záclonové tyče nebo kolejnice.

Záclony a závěsy mohou být řasené. Pokud není řasení žádoucí (např. chcete závěs se vzorem, který vynikne), pořiďte textil v šířce naměřené kolejnice nebo tyče. Ve většině případů je však řasení esteticky působivé, protože vypadá jemně a elegantně. Z toho důvodu je potřeba pořídit záclonu či závěs o šířce 2-3krát větší než je naměřená šířka oken s přesahem.

5 chyb, kterých se můžete při výběru záclon a závěsů dopustit

Při výběru nových záclon nebo závěsů se můžeme dopustit mnoha chyb. Ne vždy souvisí jen s velikostí, ale i vzory či tvary. Myslete na to, že vzhled záclon a závěsů významným způsobem ovlivňuje design celého interiéru. Při výběru se lidé často dopouští 5 zásadních chyb:

  1. Závěsy v barvě interiéru – lidé ve snaze o udržení jednotného stylu interiéru zvolí závěsy v barvě interiéru. Zrovna v tomto případě to je ve většině případů nežádoucí. Závěsy doporučujeme volit v trochu jiném odstínu, měly by být kontrastní k barvě stěn. Dekor závěsů nevybírejte podle barvy stěn, ale podle interiérových doplňků, ke kterým budou dobře ladit.
  2. Špatné našití řasící pásky – základem úspěchu pro dokonalý vzhled záclon či závěsů je přesné ušití. Špatně našitá řasící páska zničí celý dojem. Proto doporučujeme svěřit výrobu záclon a závěsů zkušených firmám, které přesnost ušití garantují. Pustíte-li se do šití svépomocí, myslete na to, že správně ušitá záclona má začínat přesně u spodního okraje kroužku.
  3. Záclony jen do poloviny okna – i když se s tím setkáváme často, z estetického hlediska jsou záclony do poloviny okna velkou chybou. Potvrzuje to i řada interiérových designérů. Pokud chcete zachovat transparentnost a použít záclonu jako dekorační prvek, dejte přednost překříženým záclonám uchycených po bocích oken.
  4. Příliš dlouhé závěsy – pokud si rozměr mezi garnýží a podlahou špatně naměříte, budou vaše závěsy příliš dlouhé. S tím se také bohužel setkáváme poměrně často. Po dlouhých závěsem můžete i šlapat, existuje tak poměrně velké riziko, že je strhnete i s garnýží. Dlouhé závěsy se dají vždy zkrátit. Investujte svůj čas nebo pár korun a upravte je na ideální délku.
  5. Potištěné voály jako závěsy – spousta lidí používá potištěné voály s poutavými vzory jako náhradu ke klasickým závěsům. Je však třeba si uvědomit, že voály mají ryze dekorativní účel a nezajistí zatemnění prostoru. Voály jsou navíc průhledné, a tak nezabrání nežádoucím pohledům z ulice.

 

Přečtěte si další články zaměřené na problematiku záclon a závěsů:

publikováno: 30. 3. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.