Jak stavět po roce 2020: připravte se na změny, které přináší evropská legislativa


ytongb

Pokud plánujete v nadcházejících letech realizaci novostavby, jistě jste zaslechli o nové evropské legislativě, která si vyžádá změny ve využití stavebních technologií i způsobu stavění. Od roku 2020 tak bude možné stavět jen tzv. budovy s téměř nulovou spotřebou energie, u kterých bude primární spotřeba energie pokryta z obnovitelných zdrojů. Pojďme se podrobněji zaměřit na to, co se skrývá pod zmíněným pojmem „budova s téměř nulovou spotřebou energie“ a jaké stavební materiály novým legislativním požadavkům nejlépe odpovídají.

Budovy s téměř nulovou spotřebou energie

Už v průběhu roku 2010 vydala Rada Evropské unie a Evropský parlament novelu směrnice o energetické náročnosti budov. Nově upravené směrnice vyžadují, aby projektové dokumentace novostaveb splňovaly požadavky pro budovy s téměř nulovou spotřebou energie. Tyto požadavky se týkají všech staveb realizovaných od 1. ledna 2020, na dříve realizované stavby se nové legislativní úpravy nevztahují.

Směrnice zavádí nový pojem – budova s téměř nulovou spotřebou energie. Co si pod tím představit? Jedná se o budovy, u kterých je spotřeba energie z velké části pokrytá z obnovitelných zdrojů. Při následném hodnocení se budovy porovnávají s tzv. referenční budovou, což je budova odpovídající druhem, tvarem, velikostí i orientací. Možná jste zaslechli, že od roku 2020 bude možné stavět už jen pasivní domy. Ve skutečnosti tomu tak není, protože budovy s téměř nulovou spotřebou energie mají ke skutečným pasivním domům ještě daleko. Budovy musí dosahovat měrné spotřeby tepla na vytápění v rozsahu cca od 30 do 80 kWh/m2 (zohledňují se různé parametry stavby), což v reálu odpovídá nízkoenergetickým domům, jak je známe nyní.

Zaměřte se na kvalitu obálky rodinného domu

Chcete-li se po roce 2020 pustit do stavby rodinného domu, musíte se zaměřit na energetickou náročnost budovy, která by měla být co možná nejnižší. Čím kvalitnější obálku bude budova mít, tím bude méně energeticky náročná a nebude klást vysoké požadavky na dodatečné zdroje tepla. Vsaďte proto na stavební materiály s minimálními tepelnými ztrátami a bez tepelných mostů.

Na průměrném součiniteli prostupu tepla se významným způsobem podílí i společnost Xella, která je výrobcem oblíbených stavebních materiálů Ytong, Silka a Multipor. Do svého produktového portfolia už před několika lety zařadila osvědčené tvárnice Lambda YQ s nadstandardními tepelněizolačními vlastnostmi, které jsou určené právě pro řešení rodinných domů v nízkoenergetickém i pasivním standardu. Neméně důležité je také provedení střechy. Vhodným řešením jsou střechy v systému Ytong, které jsou zhotovené z železobetonových trámů a pórobetonových vložek. Jsou určené pro nosné konstrukce střech, slouží jako skvělá tepelná izolace a současně zabraňují přehřívání stavby v letních měsících.

 

Rodinný dům postavený z tvárnic Ytong Lambda YQ

Při realizaci novostavby odpovídající novým legislativním požadavkům se nesmí zapomínat ani na dostatečnou izolaci podlahových a stropních konstrukcí, které tvoří značnou část úniků tepla. Obvodové konstrukce je možné zejména v případě rozsáhlejších staveb doplnit o minerální tepelnou izolaci Multipor.

Vytápění s využitím obnovitelných zdrojů energie

Snížení energetické náročnosti rodinných domů se dosáhne výběrem vhodného stavebního materiálu, výplňových otvorů (zejména kvalitních oken s trojskly) a dalších stavebních prvků. Nová evropská legislativa klade důraz také na využití obnovitelných zdrojů energie. Pro ohřev vody by se měly ve větší míře využívat solární kolektory, vytápění pak zajistí například tepelná čerpadla či systémy rekuperace. Podstatně komplikovanější bude využití elektrického vytápění, které nebude možné naistalovat samostatně bez doplňkového obnovitelného zdroje energie.

Projekty rodinných domů vyžadují komplexní zpracování

Vzhledem k tomu, že se od roku 2020 projeví změny v hodnotících kritériích energetické náročnosti budov, bude velmi důležité přistupovat k projektování rodinných domů komplexně. Nové projekty by měly být zpracovány ve spolupráci s energetickým specialistou. Důležité je dbát na vhodnou kombinaci materiálů domů v čele s tepelněizolačními pórobetonovými tvárnicemi a jejich kombinaci se správně zvolenými technologiemi využití obnovitelných zdrojů.

Co si z výše napsaného odnést? Rok 2020 přinese do oblasti realizace novostaveb změny dotýkající se stavebních technologií, stavební řešení jako taková zásadně neovlivní. Současně je namístě popřemýšlet nad realizací opravdového pasivního domu, který bude z hlediska požadavků na energetickou náročnost budovy mnohem úspornější a přinese dlouhodobé snížení provozních nákladů.

publikováno: 17. 10. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.