Jak ušetřit za vodu? Sprchujte se, vypínejte kohoutky a zvolte úspornější systém splachování


Úspora vody

Voda je pro veškerý život nezbytná. Máme to štěstí, že žijeme v oblasti, kde máme vody dostatek. Zároveň toho často zneužíváme, neumíme si vody vážit a příliš s ní plýtváme. Věděli jste, že téměř dvě třetiny veškeré použité vody v domácnosti spotřebujeme ve vaně, sprše a na toaletě? Přitom stačí jen trochu upravit a změnit své návyky, udělat pár úsporných opatření a přestat plýtvat tekutinou, kterou všichni potřebujeme. Kromě příznivého vlivu na přírodu navíct ušetříte také dost peněz.

Nejvíce vody spolkne koupelna

Člověk denně spotřebuje 120 až 150 litrů vody. V čtyřčlenné domácnosti to denně může být až neuvěřitelných 600 litrů. Většina vody proteče každý den zejména vaší koupelnou a největší část připadne na osobní hygienu. Při umývání rukou spotřebujeme běžně tři litry, při sprchování kolem 60 litrů a plná vana znamená 150 až 190 litrů vody. Čím starší sprcha nebo třeba pračka, tím větší spotřeba vody. A nyní si představte, jak se s takovým plýtváním vyrovná vyprahlá krajina.

Jak ušetřit vodu? Sprchujte se krátce

Pravidelné koupání ve vaně můžete také částečně nahradit sprchováním. Právě sprchování je totiž mnohem méně náročné na spotřebu vody. Vody při sprchování proteče kolem 60 litrů, tedy až třikrát méně než při koupání. Pokud navíc sprchování o pár minut zkrátíte, ušetříte další litry vody. Ideálně by úsporné sprchování mělo trvat do pěti minut.

Důležité také je nenechávat vodu téct zbytečně. To znamená, že když se mydlíte nebo nanášíte šampon, nemusí u toho téct voda. Možná se vám to nezdá, ale už jen takovýmto vypínáním ušetříte spoustu litrů vody.

Ke koupání nepotřebujete plnou vanu

Užíváte si rádi až po okraj napuštěnou vanu s pěnou? Nepochybně jde o příjemnou relaxaci. Zároveň tím ale spotřebováváte obrovské množství vody, což se promítne i do vašich výdajů. Čtyřčlenná domácnost, která plýtvání vodou příliš neřeší, může ročně při koupelích spotřebovat vodu i za 10 000 korun. Jak ušetřit za vodu, neplýtvat jí, a přitom si dopřát pohodlí? Stačí se místo v plné vaně koupat ve vaně napuštěné do poloviny.

 Vanu stačí mít napuštěnou do poloviny.

Používejte úsporné sprchové hlavice

Ještě víc při sprchování ušetříte používáním úsporné sprchové hlavice, která místo běžných zhruba dvaceti litrů spotřebuje za minutu pouze polovinu. Investice do této úpravy se tak vám do pár měsíců zcela vrátí. Úsporná sprchová hlavice funguje na principu ředění vody vzduchem. Díky speciální konstrukci z ní stříká voda v menších kapkách. Objem spotřebované vody je tedy menší, ale příjemný pocit ze sprchování je stále stejný.

Při čištění zubů vypínejte kohoutek

Stejně jako při mydlení vodu vypínejte také při čištění zubů. Pokud si zuby čistíte s naplno otevřeným kohoutkem, může v odpadu skončit přibližně 30 litrů vody. Při čištění zubů dvakrát denně je to najednou 60 litrů pitné vody. Pokud vodu v průběhu čištění zubů vypnete, spotřebu snížíte klidně o polovinu.

Vodu můžete šetřit také při běžném umývání rukou. Stačí používat perlátory na koupelnové baterie, které snižují průtok vody. Při mydlení rukou vodu vypněte úplně.

Pozor na protékající záchod i kapající kohoutky

Zařízení WC stop rovněž zabraňuje protékání záchodu. Právě protékání je totiž dalším žroutem vody v domácnosti. Je proto důležité toaletu kontrolovat, protože drobné protékání vody nemusí být ani vidět, ani slyšet. Přitom protékající toaletou může odtéci spousta litrů vody. Stejně tak si pozor dávejte i na kapající kohoutky nebo sprchové hlavice.

Ušetříte i díky moderním spotřebičům

Dalším způsobem, jak ušetřit za vodu v koupelně, jsou spotřebiče. Při jejich výběru se proto dívejte na spotřebu energie i vody. Nemůžete však očekávat, že například stará pračka nebo elektrický bojler je tím správným úsporným řešením. Naopak jejich spotřeba je dost vysoká. Ještě před pár lety pračky běžně spotřebovaly na jedno vyprání mnohem více vody než pračky dnes. Oproti původním 100 litrům to může být dnes jen 30 litrů. Dnešní moderní pračky dokonce mají různé úsporné programy s nižší spotřebou vody i energie, které se například zbavují lehkých nečistot pomocí páry.

Ušetřit za vodu můžete také tím, že pračku budete zapínat jen tehdy, když je plná. Některé pračky jsou dnes vybavené také automatikou, která pozná, kdy je pračka plná a kdy ne. Tomu pak přizpůsobí množství používané vody. Místo dlouhých pracích programů zkuste velmi znečištěné prádlo nejprve vykartáčovat.

Předstěnové systémy ušetří vodu na toaletě

Spousta vody proteče každý den také toaletou. Zejména u starších modelů záchodů je množství spláchnuté vody opravdu vysoké. Obvyklý objem nádržky totiž bývá 10 litrů. Moderní toalety už mívají předstěnové systémy. Jejich součástí je možnost dvojího splachování, kdy lze spláchnout buď třemi, nebo šesti litry vody. Ročně tak domácnost může oproti klasickému splachování ušetřit i 3 000 korun.

Moderní předstěnové systémy Ecology od firmy Alca plast dvojí splachování umožňuje. Šetření vody však posouvá ještě o úroveň výš - využívá dva nebo čtyři litry oproti standardním třem a šesti. Při splachování tak nespotřebuje zbytečné množství pitné vody a přímo tak šetří životní prostředí.

Jak ušetřit za vodu? Začněte postupně a buďte důslední

Nemusíte ze dne na den měnit všechny elektrospotřebiče a omezovat používání vody na minimum dodržování všech zásad. Důležité ale je s úsporou vody začít. Stačí postupně omezovat svou spotřebu vody. Na detailech totiž záleží a i jen několik málo zásad, které budete důsledně dodržovat, mohou přinést výraznou úsporu vody i peněz. Pro začátek postačí vypínat kohoutek během čištění zubů nebo mydlení. Zkuste se také před zapnutím pračky zamyslet, jestli je buben skutečně plný a zda pračka nepojede poloprázdná při velké spotřebě vody. Dalším krokem mohou být třeba předstěnové systémy s dvojím splachováním.

Jakmile začnete používat alespoň nějaké způsoby úspory vody, uvidíte, že se viditelně promítnou i do vaší peněženky. Ročně tak ušetříte nejen stovky litrů cenné vody, ale také tisíce korun. Myslete také na to, že menší spotřeba vody znamená i menší výdaje za energie na její ohřev. A to jsou další výrazné úspory.

 

publikováno: 7. 7. 2017
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.