Jak ušetřit za vytápění? Díky těmto radám nezatížíte rodinný rozpočet


jak ušetřit za topení

Vytápění patří k nejnákladnějším položkám rodinného rozpočtu. Udává se, že výdaje za teplo zpravidla tvoří minimálně 50 % z celkových plateb za energie. Náklady za vytápění výrazně narůstají v zimních měsících, kdy je potřeba tepla pochopitelně nejvyšší. Naštěstí existují různé způsoby, díky nimž za vytápění výrazně ušetříte. Některé rady se týkají efektivnějšího nastavení vašeho současného topení, uspořit ale můžete také pořízením nového topného systému s postupnou finanční návratností.

Poradíme, jak ušetřit: klíčem k úspěchu je termoregulace

Základním a prvním naším tipem, který můžete uvést do praxe prakticky okamžitě, je efektivní regulace teplot a rovnoměrné vytápění. Snažte se v jednotlivých místnostech udržovat stálou teplotu bez teplotních výkyvů. Vyhnete se tím zbytečnému přetápění, které nesvědčí vaší peněžence, natož vašemu zdraví. Na ceně za topení se pozitivně projeví snížení teploty už o pouhý stupeň Celsiův.

Termoregulace se nejlépe provádí pomocí termostatu, ty nejlevnější přitom pořídíte za několik stovek korun. S pomocí termostatu jednoduše nastavíte požadovanou teplotu, podle níž se bude zapínat a vypínat kotel. Čím dál větší oblibě se těší wifi termostaty, pomocí kterých můžete ovládat vytápění vašeho domu i na dálku.

Jak ušetřit v domácnosti? Pořiďte si chytrý wifi termostat.

Jak ušetřit za vytápění rodinného domu? Máme pro vás několik užitečných tipů

Mějte na paměti, že optimální teploty mohou být v různých pokojích odlišné. Například v kuchyni se udává ideální teplota v rozmezí 18 až 20 °C, zatímco v obývacím či dětském pokoji to může být až o dva stupně více. Nejchladnější místností by měla být ložnice, pro zdravý spánek se doporučuje teplota mezi 17 a 20 °C. Jestliže byt či dům opouštíte, například kvůli práci, lze teplotu v místnostech v době vaší nepřítomnosti udržovat přibližně na 17 °C.

Nebraňte průchodu a šíření tepla po místnosti. Ujistěte se, že před topnými tělesy nestojí nějaký kus nábytku – například pracovní stůl. V takovém případě totiž teplo nemůže správně proudit po místnosti. Efektivitu vytápění zvýšíte také pravidelným stíráním prachu nebo tím, že na radiátorech nebudete sušit mokré oblečení. Nezapomínejte ani na větrání, otevírání oken tzv. na „ventilačku“ se však raději vyhněte, mnohem lepší je otevřít okna dokořán na krátký časový interval.

Jak ušetřit za topení - větrejte krátce a intenzivně.

Jak ušetřit za topení? Pomoci může i výměna kotle

V případě rekonstrukce rodinného domu se vyplatí zamyslet nad pořízením nového kotle či rovnou změnou vytápěcího systému. Na trhu se v současné době nachází celá řada inovativních řešení, která nejen berou ohled na vaše finance, ale zároveň jsou šetrná k životnímu prostředí.

Provedli jste všechna možná opatření, ale účty za topení stále šplhají vzhůru? Jedním z důvodů může být například staří vašeho současného kotle. Výměnou za modernější kotel v některých případech snížíte spotřebu i o pár desítek procent – taková investice se vám vrátí už za několik let. Při výběru kotle si však dejte záležet, na trhu se jich nachází velké množství. V tomto případě doporučujeme zvolit ověřeného a kvalitního výrobce.

Volbou vhodného topného systému můžete dosáhnout vysokých úspor za topení.

Nejlevnější vytápění rodinného domu: vyberte si vhodný topný systém

Každý topný systém má své přednosti. Záleží pouze na vás a vašich možnostech, zda dáte přednost plynovému kondenzačnímu kotli, který se vyznačuje ekologickou nezávadností a vysokou účinností, nebo zvolíte kotel na biomasu, který si lidé oblíbili pro jeho dlouhou životnost a nízkou cenu paliva. Právě biomasa se nejvíce podílí na obnovitelných energiích – například štípané dřevo je dostupné celoročně, a navíc se jednoduše skladuje.

Kotel na biomasu umožňuje úsporné vytápění za nízkou cenu paliva

Zajímavým topným řešením je tepelné čerpadlo, které láká na jedinečné funkční vlastnosti. Tepelná čerpadla zdarma odebírají teplo z okolního vzduchu, země nebo systému zásobníku ledu. Jedná se o osvědčenou technologii, díky níž se zbavíte závislosti na oleji či plynu. Zároveň se budete podílet na ochraně životního prostředí, aniž byste se museli potýkat s vysokými provozními náklady.

Zapomenout bychom neměli ani na solární energii, která slouží jako ideální doplněk topného systému, který se vyplatí ve spojení s některým z výše zmíněných řešení – například tepelným čerpadlem či kondenzačním plynovým kotlem.

publikováno: 27. 2. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.