Jak vrtat do obkladů a dlažeb


vrtání do obkladů

Ať už se chystáte obkládat stěnu v koupelně či kuchyni, nebo položit dlažbu, bez vrtání a vyřezávání otvorů se zpravidla neobejdete. Otvory jsou důležité pro vedení elektroinstalace, kanalizace, vyústění trubek a dalšího materiálu. Jak vrtat do obkladů a dlažeb, aby glazura nepopraskala? Právě na to se nyní zaměříme. Budete potřebovat kvalitní vrták nebo korunku, ruční vrtačku, fix, důlčík a dávku trpělivosti.

ZPĚT NA TÉMA: JAK VRTAT DO SKLA

Použijte kvalitní vrták nebo korunku

Pro vrtání menších otvorů o průměru několika milimetrů se obvykle používají diamantové vrtáky, které jsou pevné a poradí si i s tvrdými materiály. Obvykle se dodávají i se soupravou na chlazení. Do obkladů a dlažeb můžete vrtat také vidiový vrták s plátkem slinutého karbidu, který bude nabroušený do ostrého hrotu. Pokud chcete do obkladu vyvrtat větší otvory, použijte vykružovací diamantové korunky. Hodí se především při vytváření otvorů pro tlusté trubky, spínače či zásuvky.

Místo vrtání si pečlivě označte

Až do obkladačky nebo dlažby vyvrtáte otvor, už nebude cesty zpět. Proto si vše důkladně naměřte a vypočítejte a místo vrtání si označte křížkem. Běžně se používá fix, u kachliček bez glazury můžete značku vyrýt ostrým předmětem. Velkým problémem při vrtání do dlažby či obkladů je ujíždění vrtáku. Aby se tak nedělo, je dobré materiál přelepit lepicí páskou (papírovou, kobercovou či krepovou) a důlčíkem vytvořit malou prohlubeň. Vrták si do místa dobře sedne a nebude mít tendenci po kachličce tancovat.

Návrh vrtání

Vrtejte bez příklepu a postupně zvyšujte otáčky

Při vrtání do obkladů a dlažeb používejte žlutě označené vrtáky pro bezpříklepové vrtání a na vrtačce příklep vypněte, mohl by způsobit rozpraskání materiálu. Do dlaždic i obkladů vrtejte vždy na nižší otáčky, přidávejte je postupně. Podobně jako u skla i při vrtání do tohoto materiálu dochází k nadměrnému zahřívání, proto je důležité především u tlustších a tvrdších typů dlaždic a obkladů neopomenout chlazení. Pokud nemáte chladicí sadu, musíte vrtat na několik etap a vždy počkat, až se vrták zchladí. Při vrtání také průběžně odebírejte prach, který se začne postupně hromadit. Vyhnete se tak zbytečnému přehřívání.

Vrtání do obkladů a dlažeb je vcelku snadné, stačí jen používat kvalitní vrták, a hlavně vypnout příklep. Nezapomeňte si místo vrtání několikrát přeměřit a také si zjistěte, co se vlastně nachází ve zdi v místě, kde chcete vrtat.

publikováno: 21. 1. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.