Jak vybírat obklady do koupelny – díl 1.


Jak_vyb_rat_obklady_do_koupelny_____st_1_normal

Obklady do koupelny jsou jednou z nejdůležitějších součástí této místnosti. Chrání zdi před důsledky působení vody a jsou výrazným designovým prvkem. I proto by měly být obklady do koupelny vybírány pečlivě, s ohledem nejen na vkus majitele koupelny, ale také na kvalitu a vlastnosti materiálu, ze kterého jsou obklady do koupelny vyrobeny.

Koupelna je místností, která má své specifické nároky na vybavení i na následnou péči a údržbu. Nevhodně zvolené obklady tak mohou znamenat zbytečné starosti a problémy. Na co se tedy při výběru zaměřit, aby byl výsledek co nejlepší a koupelna byla příjemným útulným místem?

Obklady do koupelny není vhodné vybírat jen z katalogu

Obklady do koupelny je možné sehnat v různých variantách, a to jak z hlediska velikostí, tvarů, vzorů či barev, tak i rozlišných materiálů. Pohodlnost a nedostatek času některé majitele koupelen donutí, aby se v této obšírné nabídce orientovali pouze na základě katalogů. A to je chyba. Vždy je lepší vidět výrobek reálně. Obklady do koupelny mohou ve skutečnosti vypadat úplně jinak než na fotografii.

S nákupem souvisí i doporučení vyvarovat se zbytkům a doprodejům, kdy jsou obklady do koupelny prodávány se slevou. Pokud je však taková volba nevyhnutelná, vždy je vhodné se dopředu informovat o možnostech reklamace, případné záruky či sehnání dalších kusů. Jestliže se jedná o nákup velkého množství, a obklady do koupelny proto budou v několika krabicích, zkontrolujte shodnost označení a kódů, aby na vás při rozbalování nečekalo nepříjemné překvapení v podobě odlišných typů.

Obklady do koupelny nakupujte s rezervou

Důkladné propočítání rozměrů místnosti a ploch, které čeká obložení, je samozřejmostí. K výsledným číslům se doporučuje přidat rezervu alespoň 15 %. Ta pokryje případné nehody při práci a bude jistotou, že pokud dojde za nějakou dobu k rozbití obkladů, nebude potřeba obklady do koupelny kompletně měnit. Trendy se střídají rychle a je tak velmi pravděpodobné, že zakoupený typ už v té době nebude k dostání.

Velikost koupelny je jedním ze základních kritérií

Jelikož obklady do koupelny slouží zejména místnosti, je třeba brát v potaz její dispozice. V případě malých prostor je dobré nakládat s módními velkoformátovými typy opatrně, popřípadě je možné chytře je kombinovat s obklady do koupelny malých rozměrů.

U velkých prostorů se fantazii meze nekladou, i když samozřejmě extrémně malé obklady do koupelny budou v místnosti působit rušivě, navíc se jejich přítomnost důrazně projeví na obtížnosti čištění a úklidu.

Obklady do koupelny nejsou jen v bílé barvě

Důležitou roli sehrávají i barvy. Obecně nastavené povědomí přenášené z minulosti vyzdvihuje obklady do koupelny v bílé barvě, která je – zvláště v českých koupelnách – víceméně tradicí. Barvy však utváří celkovou příjemnost prostoru, a tak je více než vhodné o nich přemýšlet o trochu více. Ve velkých koupelnách se nebojte obkladů sytých a výrazných odstínů v kombinaci do kontrastu například se zmiňovanou bílou. Mimo modré, tyrkysové a odstínů zelené je možné volit aktuálně oblíbenou vínově rudou, antracitovou či čokoládovou. Naopak pastelové a světlejší barvy pomohou odstranit stísněnost malých koupelen.

Obklady do koupelny pomáhají zvýraznit přednosti a skrýt nedostatky prostorů koupelny. Jejich výběr je tak podřízen mnohým faktorům, které by měl zohlednit každý, kdo se chystá udělat ze své koupelny prostor, co láká k relaxaci a působí pozitivně na psychiku člověka.

 


publikováno: 18. 7. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.