Jak vybírat záclony do obýváku?


Jak vybírat záclony do obýváku

Vzhled interiéru je možné ovlivnit hromadou prvků. Některé jsou méně výrazné, jiné více a mohou celému prostoru dominovat. Do této kategorie jistě patří i záclony, které ani v moderně řešeném obydlí neztrácí nic na svém půvabu a mají zde nezastupitelné místo. Jaké záclony se hodí do jedné z nejdůležitějších místností, tedy do obývacího pokoje?

Doby, kdy byly záclony do obýváku pouze praktickým doplňkem, jsou pryč. Dnešní trendy nahrávají tomu, aby se i záclony do obýváku vybíraly s ohledem na to, jak je interiér zařízen a zda by mu umístění záclon spíše neublížilo, než pomohlo. Záclony by měly místnosti dodat potřebnou jiskru a jedinečný šarm, ale zároveň v ní zvyšovat komfort, zejména v otázce soukromí a oddělení od okolního světa. Mnozí se domnívají, že záclony jsou poměrně zastaralé, ale není tomu tak. Jak tedy vybrat ty nejvhodnější záclony do obýváku?

Moderní záclony do obýváku sází na netradiční design

Ještě nedávno byly záclony do obýváku tradičního a z určitého hlediska uniformního vzezření, což byla bílá, popřípadě krémová barva v kombinaci se vzorem (prošívání, zhuštěné vlákno či otvory a oka odlišných velikostí a tvarů). Dnes jsou záclony do obýváku nabízeny ve znatelně rozmanitějších řešeních. Výrobci se nebojí užití barev, kontrastních vzorů, nápaditých střihů či netradičních materiálů nebo způsobů ušití. Výjimkou nejsou ani záclony do obýváku s potiskem. Záclony do obýváku mohou být průhledné nebo poloprůhledné, aby mohly plnit odlišné požadavky různých uživatelů. Hitem jsou aktuálně provázkové záclony, které, jak už název napovídá, jsou tvořeny množstvím tenkých proužků látky. Tyto záclony poskytují příjemné stínění a navíc je možné je různě dodatečně aranžovat (sepnutím, omotáním apod).

záclony4 

Obecně se doporučuje vybírat záclony do obýváku dle zařízení pokoje – k nápadnému vybavení tlumené barvy, linie a vzory, naopak k nevýrazným či fádním prvkům pokoje záclony, co budou prostoru dominovat. Důležitý je samozřejmě i celkový styl. Moderní záclony do obýváku nejsou vhodné do pokojů vyvedených tradičněji a bohatě vzorované (květované apod.) zase nebudou dobře působit v trendy obydlích, kde je kladen důraz na minimalistický styl.

Záclony do obýváku by měly být delší

Vůbec nejtěžší je pro mnohé volba délky záclon. Do obývacího pokoje se však nejlépe hodí dlouhé či středně dlouhé záclony. Ty jsou velmi elegantní a hodné pro tuto místnost, ve které jsou kladeny vysoké nároky na útulnost, kterou právě delší záclony do obýváku utváří. Samozřejmě je důležité brát v potaz to, zda se pod okny nachází nábytek či radiátory - jejich překrytí záclonami je nežádoucí. Nejlepším řešením je v takovém případě pořízení záclon ve dvojím provedení (kratší a delší), co je možné střídat právě dle ročního období a potřeby topit.

Záclony do obýváku pomáhají utvářet domácí atmosféru, ve které se všichni obyvatelé domu nebo bytu cítí dobře. Lze jejich prostřednictvím obměnit již okoukanou tvář interiéru, co může po určité době nudit. I proto je dobré věnovat jejich výběru dostatečnou pozornost, aby se záclony do obýváku staly prvkem, který nebude působit rušivým dojmem, ale bude praktický i příjemný. 

Zajímavé tipy:

  • do místnosti, kde se potýkáte s nedostatkem světla, jsou vhodné propustné a světlé záclony
  • nevíte-li si s výběrem rady, můžete si na pomoc pozvat bytového designéra se vzorníkem záclon
  • místnost, do níž přes den dopadá spousta slunečních paprsků, se hodí tmavší a méně propustné typy
  • náhradou za záclony do obýváku mohou být dekorační závěsy, japonské stěny apod.
  • oblíbené jsou i moderní voálové záclony do obýváku

  Sledujte Chytré bydlení také na Facebooku!

 

publikováno: 24. 10. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.