Jak vybrat cylindrickou vložku pro vstupní dveře do domu nebo bytu


jak vybrat cylindrickou vložku

Zámek vchodových dveří je základním prvkem zajišťujícím ochranu před vloupáním. Na trhu narazíte na cylindrické vložky v různých třídách, které se liší mírou zabezpečení. Přes nejlevnější a nejméně zabezpečené zámky se s trochou šikovnosti dostane zloděj během pár minut, naopak s odolným kvalitním zámkem si zpravidla vůbec neporadí. Pokud vás čeká výměna zámků, zbystřete. Přinášíme vám pár tipů, jak vybrat novou cylindrickou vložku, která vaši nemovitost zabezpečí.

Nový zámek vybírejte podle typu dveří

Zámek je důležitým ochranným prvkem proti vniknutí cizí osoby, sám o sobě ale nestačí. Jestli vybíráte novou cylindrickou vložku, zjistěte si, pro jaký typ dveří má být určená. Vchodové dveře v ceně deseti a více tisíc si rozhodně zaslouží zámek ve vyšší třídě bezpečnosti. Na druhé straně nemá smysl investovat spoustu peněz do drahé vložky, která přijde do dveří s prosklenou výplní a minimem ochranných prvků.

Cylindrické vložky se dělí do několika tříd bezpečnosti

Obecnou představu o tom, do jaké míry zajistí ochrany před zloději, získáte podle jeho zařazení do třídy bezpečnosti. Ty zařazené do nejnižší bezpečnostní třídy nedisponují žádnými ochrannými prvky a snadno se dají otevřít s použitím hrubé síly i nástrojů pro odemykání. Nejčastěji se setkáte s těmito třídami:

  • Vložky v první bezpečnostní třídě – nejobyčejnější typ bez ochranných prvků. Hodí se do vnitřních prostor nebo pro zamykání branek.
  • Vložky ve druhé bezpečnostní třídě – zajišťují základní ochrany před prolomením, a tak se používají pro zamykání vnitřních prostorů nebo druhých vchodových dveří.
  • Vložky ve třetí bezpečnostní třídě – vynikají vysokou ochranou a několika bezpečnostními prvky. Hodí se pro uzamykání skladů, stejně tak i vstupních dveří.
  • Vložky ve čtvrté bezpečnostní třídě – pro maximální ochranu vchodových dveří používejte cylindrické vložky čtvrté bezpečnostní třídy. Disponují ochranou proti vypáčení, vyháknutí i odvrtání. Klíče se bez speciální karty nedají duplikovat, počet existujících klíčů je jasně definován.

Pořiďte si cylindrickou vložku s omezenou možností kopírování

Kdo má k dispozici klíč, zámek bez problémů otevře. Proto je velmi důležité postarat se o to, aby byl počet klíčů jasně stanovený a možnosti kopírování byly omezené. U základních typů cylindrických klíčů je kopírování snadné, stačí jen přijít k zámečníkovi a počkat na vyhotovení duplikátu. Od třídy 3 je kopírování klíčů podstatně složitější. K zámečníkovi totiž musíte přinést i originální bezpečnostní kartu, bez ní vám duplikát nevyhotoví.

Výroba klíčů ve vyšší třídě zabezpečení podléhá přísným evidencím a kontrolám. Nemusíte mít obavy, že by si zámečnická firma odvážila zhotovit kopii bez zmíněné karty, protože jí za to hrozí velké postihy. Při vyhotovení kopií se vždy obracejte jen na certifikované zámečnické firmy s licencí pro klíče daného výrobce. Budete mít jistotu, že při výrobě použije kvalitní polotovar z pevného materiálu. Při použití materiálu horší kvality ztratíte na vložku záruku ve chvíli, kdy klíč vložíte do zámku.

Zajímejte se o doplňkové funkce zámku

Bezpečnost cylindrické vložky je důležitá, nezapomínejte však ani na komfort při odemykání. Moderní zámky jsou vybavené řadou doplňkových funkcí, které usnadňují manipulaci s klíči. Moderní cylindrické vložky lze například odemykat i v případě, že je v jejich druhé straně vložený klíč, případně je pootočený. Samostatnou kategorií jsou chytré vložky pro SMART Home řízení domácnosti, které je možné zamykat a odemykat na dálku. Umí zaznamenávat jednotlivé přístupy a dají se připojit i na bezpečnostní systém rodinného domu.

Pokud si s výběrem vhodného typu cylindrické vložky nevíte rady, navštivte renomované zámečnictví a nechejte si poradit. Myslete na to, že použitý zámek musí být stejně kvalitní jako samotné dveře. V opačné případě nebude ochrana vstupu dostatečná.

Přečtěte si další související články:

publikováno: 15. 2. 2021
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.