Jak vybrat interiérové osvětlení


unihobby

Pokud jste někdy zařizovali byt či kancelář, jistě jste si kladli otázku, jaký typ interiérového osvětlení zvolit. V dnešní době je v nabídce nespočet originálních a především praktických typů svítidel. Vybírat můžete dle svého vkusu a typu místnosti, kam potřebujete osvětlení umístit.

Centrální osvětlení

Jistě budete souhlasit, že centrální osvětlení je základ. Zejména v prostorech, kde není dostatek denního světla, tvoří centrální osvětlení důležitý prvek. Centrální lampy jsou dnes prostě samozřejmost a na výběr je mnoho typů a tvarů. Při výběru byste měli pamatovat, jaký styl je použit v místnosti a osvětlení mu přizpůsobit. Platí tu pravidlo, že čím vyšší je strop místnosti, tím spíš si můžete dovolit vybrat masivnější či nápaditější typ interiérového osvětlení, případně delší závěsný lustr. Záleží jen na vás, zda zvolíte klasický tvar či extravagantnější model.

Nízký strop – jaké osvětlení je vhodné?

Nejvhodnějšími svítidly pro místnosti s nízkým stropem jsou nástěnné lampy, případně lampy stojací. Tyto typy interiérových svítidel dokáží navíc místnost opticky prodloužit. Velmi dobře působí například lampa vydávající teplé žluté světlo. Stojací lampy poslouží dobře nejen ve vašem „čtecím" koutku, ale dokáží místnost zútulnit a vykouzlit příjemnou atmosféru.

Bodová světla – ano či ne?

Bodová světla jsou oblíbená především v moderních interiérech – dají se umístit nejen na strop, ale také na schodiště či zkosené stěny. Zvlášť efektně pak působí ve vitrínách, kde dají vyniknout vaší sbírce skla či porcelánu či jiných uměleckých děl. Pokud chcete ušetřit, zvolte úsporné LED žárovky, které jsou součástí mnoha bodových světel.

Osvětlení pracovní plochy

Ideálním osvětlením pracovní plochy je stolní lampa, která však nemusí vypadat jako ta, kterou máte v kanceláři. Tvarů, barev a typů stolních lamp je na výběr bezpočet. Myslete však také na svůj zrak a nezapomeňte zvolit raději jasnější odstín zářivek.

Pár tipů, jak zvolit optimální světelný zdroj

  • Pokud potřebujete hodně světla a po delší čas (např. v obývacích pokojích či kuchyních), je dobrou volbou kompaktní zářivka, která má vysoký měrný výkon a dlouhou životnost
  • Kuchyně jsou vlastně pracovny a na práci je potřeba vidět, tudíž si s jedním zdrojem světla určitě nevystačíte. Halogenová zářivka u stropu či v podhledu rozptýlí světlo po celé místnosti, nicméně pracovní plocha by měla být osvětlena zvlášť. Barva světla je taktéž důležitá, protože může zkreslovat barevnost potravin.
  • Do místností, které jsou osvětlovány krátkodobě (např. toaleta či komora) se hodí spíš žárovka, která při provozu v řádu minut za den nespotřebuje mnoho energie.
  • Na chodby, kde je osvětlení nutné dlouhodobě, avšak s menší intenzitou, se hodí dobře LED diody.
publikováno: 8. 11. 2016
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.