Jak vybrat realitní kancelář, abyste nenaletěli a nepřišli o peníze?


Fotolia_36256865_XS

Většina lidí v případě, že chce koupit, prodat nebo si pronajmout nemovitost, oslovuje realitní kancelář. Těch je u nás víc než dost, a tak není jednoduché vybrat takovou, která skutečně splní všechna očekávání. Budete-li se však držet následujících doporučení, snížíte riziko, že naletíte podvodné firmě, na minimum. Vybírat realitní kancelář není jednoduché, ale jestliže si o ní zjistíte více informací dopředu, než budete s jejími zástupci komunikovat, máte napůl vyhráno.

V dnešní době, kdy má přístup k internetu většina domácností, není obtížné vyhledat relevantní informace a zkušenosti klientů konkrétní realitní kanceláře. Lidé většinou mají potřebu ventilovat případné rozhořčení, a tak společnost, která působí nespolehlivě, je často řešena na diskuzích a různých webových stránkách. Je ale jasné, že ani prvotní vyhledání zkušeností reálných zákazníků nestačí.

Čím větší realitní kancelář, tím lépe?

Spousta lidí se domnívá, že pokud se jedná o velkou firmu, působící po celé republice, je to důkaz spolehlivosti. Odborníci však před tímto postojem varují. Takové pravidlo v tomto oboru neplatí. Stává se, že jednotliví zástupci těchto společností se skrývají za na první pohled dobré jméno firmy, a tak svou práci odvádí nekvalitně. Při osobním jednání proto buďte pozorní a nenechte se obelstít planými sliby. Chtějte jasná a stručná data podložená patřičnou dokumentací. Všímejte si také toho, zda realitní kancelář dodržuje sjednané termíny, třeba i jen na nezávazné schůzky. Vyvarujte se jednání přes telefon či internet a najděte si čas na návštěvu pobočky.

Serióznost realitní kanceláře udávají informace, co poskytuje

Ať už chcete nemovitost prodat, koupit nebo si pronajmout, měla by vám realitní kancelář předložit všechny informace. Pokud vám některá důležitá data zatají a vy to zjistíte, měli byste zpozornět. Služby by měly být komplexní, kvalitní realitní kancelář se postará nejen o finanční transakce, ale také administrativu, například zápis do katastru nemovitostí. Veškerý postup s vámi musí makléř dopředu projednat. S jednotlivými kroky by vás měl podrobně seznámit, umí-li poradit i z odborného hlediska v otázce technických parametrů stavby, je to ukázka profesionality. Solidní realitní kancelář zajistí ochranu kupujícího i prodávajícího, tedy zjišťuje si totožnost zájemců nebo klientů a snaží se vyvarovat situaci, kdy na prohlídku chodí třeba i osoby, co si daný objekt tipují na vykradení 

3529231715_fd38df2c0c

Zárukou kvalitních služeb je Asociace realitních kanceláří

Pokud chcete mít jistotu, že se obrátíte se svým požadavkem na realitní kancelář, u níž nehrozí budoucí komplikace, vybírejte ze seznamu Asociace realitních kanceláří. Její členové jsou zavázání k dodržování dohodnutého kodexu. Zástupci se také účastní odborných seminářů a kurzů, co zvyšují jejích profesní způsobilost. Mimo to je každá realitní kancelář v Asociaci pojištěna, a tak se případné finanční důsledky z nevyvedeného obchodu mohou kompenzovat. Ostatně, to, zda je realitní kancelář pojištěna, byste si měli ověřit u jakékoliv společnosti, ať už si vyberete z této Asociace, nebo zvolíte jinou.

Pokud se chystáte vybírat realitní kancelář, nachystejte si dopředu otázky, na které chcete znát odpověď. Vyhýbavý postoj či nepravdivé odpovědi pro vás mohou být znamením, že něco není v pořádku. Pokud volbě věnujete dostatek času a úsilí, pak se jistě dočkáte požadovaného výsledku.

 Sledujte Chytré bydlení také na Facebooku!

 

 

publikováno: 25. 6. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.