Jak vybrat stavební pozemek?


Fotolia_15023849_XS

Zvolit správný stavební pozemek vyžaduje nejen důkladné seznámení se všemi důležitými parametry dané lokality, ale také alespoň minimální znalost technických a právních podmínek budoucí výstavby. Při konečném rozhodování však mimo formálních parametrů dávejte dostatečný prostor i svým pocitům a intuici. Ani papírově vysoce kvalitní stavební pozemek nemusí být následně zázemím plným spokojenosti.

Postavit si vlastní dům, to je velký sen spousty lidí. Když už se posléze dostanou k realizaci, je výběr stavebního pozemku jedním ze základních kroků a je stejně důležitý jako například financování, k němuž můžete využít stavební spoření nebo třeba hypotéku. Je velice těžké určit, jak by měl vypadat ideální stavební pozemek, protože nároky má každý jiný. V tomto článku vám ovšem poradíme, jak se optimální volbě co nejvíce přiblížit.

Chcete začít stavět? Budete potřebovat hypotéku. Srovnejte si nabídky online.

Jak bude stavební pozemek vypadat za 10 let?

Směrem takových otázek by se mělo ubírat vaše uvažování. Aby dostalo konkrétní představy, vydejte se na příslušný stavební úřad a nahlédněte do územního plánu. Své záměry konzultujte s úředníky, ptejte se, jaká výstavba se v dané lokalitě s výhledem do budoucna plánuje apod. Získané informace si zapisujte a také nezapomeňte na omezení, co se k místu vztahují, abyste v půlce výstavby následně nezjistily, že vaše plány nebude možné realizovat. Na stavebním úřadě se zkrátka dozvíte, za jakých podmínek můžete stavět. Města a obce mohou disponovat i regulačním plánem, kde jsou uvedeny zamýšlené kroky s úpravami v daných lokalitách.

4645362211_0de0383eb0

Nezbytná je dostupnost inženýrských sítí

Vhodná stavební parcela musí být napojena na inženýrské sítě, tedy rozvody elektrické energie, vody, případně také plynu a samozřejmě odpadu a kanalizace. Tedy zázemí, které je bezpodmíněčně nutné pro bezproblémové fungování domácnosti. Pokud jsou inženýrské sítě dostupné, je to mnohem pohodlnější než dodatečné řešení vlastních zdrojů, u vody to znamená například zajištění pitné vody ze studny. I když se stavební pozemek bez možnosti napojení do inženýrských sítí zdá být na první pohled mnohem levnější variantou, další nutné zásahy často v konečném součtu překonají původní vyšší cenu již zasíťovaného pozemku.

Stavební pozemek musí odpovídat vašemu životnímu stylu

Rozměry, sklon terénu, okolní prostředí a vzdálenost od komunikací či třeba orientace na světové strany a další podmínky, to všechno jsou důležité parametry, které je třeba zvážit rozumem. Nejen ten však při výběru pozemku používejte. Spoléhejte se i na své pocity z míst, kde plánujete výstavbu. Pokud se v dané lokalitě necítíte dobře a měl by konečný souhlas znamenat množství kompromisů, raději hledejte dále. Stavební pozemek musí odrážet potřeby vaší domácnosti. Nemá smysl spokojit se s něčím, co bude v budoucnosti komplikací. Proto si uvědomte, jakým způsobem žijete, zda vám to vyhovuje, a od toho se při rozmýšlení nad stavebním pozemkem ve svých úvahách odrážejte.

2808326999_5775e3abdb

Vybrat stavební pozemek, který bude plně odpovídat všem vašim požadavkům, je obtížné, s trochou úsilí však zvládnutelné. Bez potřebných poznatků se ale nepohnete z místa. Proto se na stavební pozemek ptejte a hledejte co nejvíce informací, které se k městu či obci, kde budete chtít stavět, vztahují. Pak určitě vyberete stavební pozemek, který vám bude vyhovovat.

 

publikováno: 15. 5. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.