Jak vybrat tepelné čerpadlo? Máme pro vás několik užitečných rad


jak vybrat tepelné čerpadlo uvodni

Plánujete rekonstrukci rodinného domu, jejíž součástí je i výměna topného systému? V takovém případě stojí za zvážení pořízení tepelného čerpadla, které v současnosti patří k ekonomicky nejvýhodnějším a nejúčinnějším řešením na trhu. Také proto se jedná o stále používanější způsob vytápění v nízkoenergetických novostavbách, ale právě i při rekonstrukci starších rodinných domů. Investice do tepelného čerpadla však není zanedbatelná, byť na ni můžete dostat finanční příspěvek ze státního dotačního programu. Nákupu tepelného čerpadla by měl vždy předcházet pečlivý výběr.

Jaké výhody přináší tepelné čerpadlo? Především vysokou finanční návratnost

Tepelná čerpadla sice patří k nákladnějším topným systémům, zároveň však nabízí celou řadu zajímavých výhod. Jednou z nich je poměrně vysoká finanční návratnost, která je možná především díky nízkým provozním nákladům. V závislosti na různých faktorech včetně zvoleného typu čerpadla či velikosti vytápěného prostoru můžete ušetřit i desítky tisíc korun ročně. Dle odborníků se finanční návratnost tepelného čerpadla odhaduje v rozmezí 5 až 10 let, uspíšit ji můžete například dotací od státu.

Proč vybrat tepelné čerpadlo? Pro praktickou obsluhu i ekologický provoz

Tepelná čerpadla patří k nejvyspělejším systémům vytápění, s tím mimo jiné přichází také praktičnost a komfort při obsluze. Tak například se vůbec nemusíte starat o doplňování paliva jako v případě kotlů, na termostatu jednoduše nastavíte požadovanou teplotu a o vše podstatné už se tepelné čerpadlo postará za vás. Jeho provoz navíc nedoprovází nepříjemné sekundární projevy související se spalováním paliva – tepelné čerpadlo pracuje bez zápachu i bez vypouštění emisí do okolního prostředí.

jak vybrat tepelné čerpadlo

Výhodou je také možnost propojení čerpadla s fotovoltaikou, která se následně podílí na napájení čerpadla. Kombinací dvojice systémů můžete nejen podstatně urychlit finanční návratnost, ale také produkovat energii ještě o něco ekologičtěji.

Jaké tepelné čerpadlo pořídit? Závisí to na řadě faktorů

Prvním krokem je volba vhodného typu čerpadla. Ta se dělí podle způsobu získávání tepla na systémy vzduch-voda, země-voda, voda-voda a vzduch-vzduch. Do každé nemovitosti se přitom typologicky hodí jiné čerpadlo. Při výběru tepelného čerpadla záleží také na poloze vašeho pozemku, který může být pro některé typy čerpadel nevhodný například kvůli absenci podzemní vody nebo prostoru pro položení zemního korektoru.

tepelné čerpadlo

Volbu tepelného čerpadla ovlivňuje také množství výkonu, které budete potřebovat na vytopení nemovitosti a často také na ohřev vody. Při výpočtu potřebného výkonu berte v úvahu především tepelné ztráty objektu. Nezapomínejte však ani na další okolnosti, mezi něž může patřit třeba vytápění bazénu.

Tepelné čerpadlo jako náhrada za klimatizaci – i to může být důvodem pro výběr

Některá čerpadla nabízejí také funkci chlazení, takže je můžete používat namísto klimatizace. Ne všechny modely však touto funkcí disponují, tak na to při výběru tepelného čerpadla nezapomeňte.

Do úvahy byste měli brát rovněž vaši otopnou soustavu. V případě podlahového vytápění se voda ohřívá pouze na 35 °C, zatímco u konvenčních radiátorů až na 70 °C. Některá tepelná čerpadla však nemusí být na tak vysoké teploty stavěná.

Důležitý je také uživatelský komfort. Pakliže o něj stojíte, mělo by vás zajímat, zda vámi vybraný model podporuje více rychlostí průtokového čerpadla a zda nabízí kontinuální měření s automatickou regulací, čímž dosáhnete rovnoměrnější distribuce tepla v místnostech. Tepelné čerpadlo vybírejte také podle dalších funkcí, ať už jde o noční režim, dálkové ovládání aj.

Dotace na tepelné čerpadlo vám usnadní výběr a rozhodování.

Vyberte si tepelné čerpadlo se státní dotací z programu Nová zelená úsporám

Pořízení tepelného čerpadla vyžaduje vyšší počáteční investici, na kterou však můžete dostat státní příspěvek z dotačního programu Nová zelená úsporám. Na dotaci mají nárok majitelé nemovitostní, kteří mění neekologický zdroj tepla za ekologičtější (do této kategorie kromě tepelného čerpadla patří třeba i kotel na biomasu), případně ti, kteří mění elektrické vytápění přímo za tepelné čerpadlo.

Od státu můžete získat příspěvek ve výši až 50 % z doložených vzniklých výdajů. V praxi se dotace na pořízení tepelného čerpadla pohybuje v rozmezí od 60 do 100 tisíc korun.

publikováno: 25. 3. 2021
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.