Jak vybrat tepelné čerpadlo: Pozor na hluk, bývá předmětem sousedských sporů


Tepelné čerpadlo

Tepelná čerpadla jsou stále oblíbenějším způsobem vytápění rodinných domů. Hlavními přednostmi jsou nízké provozní náklady, bezobslužnost a ekologičnost. Zařízení ohřeje vodu a v zimě vytopí celou domácnost. S přibývajícími realizacemi tepelných čerpadel ale roste i počet nespokojených sousedů, kteří si stěžují na nesnesitelný a neustávající hluk, který zařízení produkuje. Vybírejte čerpadlo s ohledem na jeho tichý provoz a vyhněte se zbytečným problémům se sousedy. Hlučnost tepelného čerpadla bývá jedním z častých důvodů sousedských sporů.

Každé tepelné čerpadlo je zdrojem hluku

Zajímá vás, jak vybrat tepelné čerpadlo? Při pořizování nového zařízení typu vzduch-voda si musíte uvědomit, že bude zdrojem hluku vždy. Od ventilátoru i kompresoru pocházejí ruchy i vibrace, které nelze stoprocentně odstranit. Pomocí různých opatření je však možné hluk snížit natolik, že přestane být pro okolí rušivým. Pokud se nechcete dostat do sporu se sousedy, zaměřte se při výběru na hlučnost tepelných čerpadel. Dále je umístěte  na vhodné místo a současně zajistěte co nejefektivnější akustickou izolaci a odhlučnění.

Hlučnost tepelných čerpadel – nízká úroveň hluku jako důležitý parametr

Pokud vybíráte tepelné čerpadlo, rozhodujte se podle hluku, který konkrétní zařízení produkuje. Výrobci tepelných čerpadel se snaží neustále vyvíjet nové technologie, které budou nejen výkonné, ekologické a levné na provoz, ale také tiché. Způsobů jak technicky snižovat hlučnost tepelných čerpadel je celá řada. Na jeho míře se podílí zejména kvalita a velikost ventilátorů, velikost výparníku a konstrukce odhlučňovacích krytů.

Důležitá je také regulace výkonu a způsob řízení čerpadla. Například oblíbené tiché tepelné čerpadlo ENBRA i-HWAK je díky plynulému řízenému výkonu kompresoru i ventilátoru hospodárné a dosahuje tichého provozu. Systém navíc obsahuje i intuitivní regulátor a volitelný Wi-FI modul, díky kterému se zařízení stane součástí inteligentní domácnosti s možností regulace na dálku. ENBRA vyrábí i moderní sestavy děleného čerpadla, které představují úsporný zdroj energie s možností chlazení. Hlučnost tepelného čerpadla se tak výrazně redukuje.

Tepelná čerpadlo ENBRA 

Tichá tepelná čerpadla od výrobce ENBRA.

Hlučnost tepelného čerpadla závisí na jeho umístění

Na okolním hluku se podílí nejen samotná konstrukce tepelného čerpadla, ale také umístění a způsob kotvení. Při realizaci tepelných čerpadel se řiďte těmito základními pravidly:

  • Venkovní jednotku pro tepelné čerpadlo neumísťujte do okolí oken a obytných místností.
  • Tepelné čerpadlo neinstalujte na střechu budovy, snažte se vyhýbat i konzolím, které se kotví do stěny. Hluk, ale především vibrace, se skrze střechu přenáší velmi silně a obtěžují jak majitele, tak sousedy.
  • Tepelná čerpadla nemontujte směrem ke stěnám nebo rohům budov. Zvuky se od stěn odráží, násobí i šíří do okolí.

Montážní firma musí zajistit tichý provoz tepelného čerpadla

Limity hluku jsou jasně stanoveny zákonem a pokud ruchy narušují životní úroveň sousedů, mohou si právem stěžovat a celou věc řešit i soudní cestou. Tepelná čerpadla ale podléhají přísným normám a je na montážních firmách, aby zajistily bezproblémový provoz zařízení dle předepsaných parametrů.

Až budete řešit, jak vybrat tepelné čerpadlo, snažte se najít i autorizovanou montážní firmu, která má s výrobky dané značky zkušenosti a zná jejich parametry i chování. V případě neodborné montáže může být hlučnost tepelného čerpadla problémem i pro sebekvalitnější zařízení. Zmiňovaný výrobce tepelných čerpadel ENBRA vyvíjí kvalitní tiché jednotky a spolupracuje s více než 250 servisními partnery. Ti jsou pravidelně školeni a přesně ví, jak systémy nainstalovat tak, aby byly co nejúčinnější a jejich provoz byl tichý. Naopak se vyhýbejte zařízením neznámých značek, které u nás síť autorizovaných servisů nemají.

Hluk v bytě

Mějte klidné spaní a spokojené sousedy. Pořiďte si tepelné čerpadlo s tichým chodem.

Tepelné čerpadlo přináší celou řadu výhod a je moderním způsobem vytápění domů. Hluk jednotek je jednou z hlavních nevýhod, dá se ale poměrně snadno vyřešit. Pořízení kvalitního tepelného čerpadlo je naprosto zásadní a při odborné montáži vám vydrží řadu let bez zbytečných stížností sousedů. Zaměřte se na riziko možného hluku tepelných čerpadel už při realizaci a vyhnete se zbytečným problémům. Dodatečná protihluková opatření jsou nákladnější než pořízení tichých čerpadel, proto se nebojte vyšších počátečních investic.

publikováno: 3. 8. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.