PR článek

Jak vybrat vhodný elektrokotel?


Ušetřete za topení už dnes

Chcete-li si doma užívat i během tuhé zimy příjemné teplo a zároveň toužíte mít účty za vytápění konečně pod kontrolou, je chytrým řešením moderní elektrokotel. Jaké parametry hrají při jeho výběru roli a jaké jsou jeho hlavní výhody? Podívejte se na několik praktických tipů, díky kterým pro vás bude výběr elektrokotle hračkou.

Zásadní rozhodnutí na úvod

Na trhu jsou elektrokotle od velkého množství renomovaných výrobců, nicméně ještě před samotným zkoumáním parametrů a prohlížením produktových katalogů se musíte rozhodnout, o jaký typ kotle máte zájem. Elektrokotel může být buď přímotopný, nebo s akumulací. V prvním případě vodu, která je rozváděna do radiátorů či jiné topné soustavy, ohřívá výkonná topná spirála. V druhém případě je součástí kotle akumulační nádrž, ve které se voda shromažďuje. Výhodou takového řešení je, že k ohřevu vody může docházet jen v době platnosti nízkého tarifu. Stačí elektrokotel správně nastavit.

Pokud chcete šetřit, je odpověď na otázku, jak vybrat elektrokotel, již částečně jasná. Akumulační typ využívá nízkého tarifu. Přímotopné modely elektrokotlů bývají naopak levnější. Stávají se tak zajímavým řešením v prostorech, kde budou čas od času plnit pouze doplňkovou funkci. Ve skutečnosti tomu tak je v mnoha domácnostech, které kotel využívají v kombinaci s tepelným čerpadlem či topením v krbu.

Kdy se vám elektrokotel vyplatí?

Mezi hlavní výhody elektrokotlů se bez diskuze řadí vysoká účinnost, avizovaná možnost odběru elektřiny v nízkém tarifu (NT) a jednoduchost obsluhy. Na druhou stranu mohou být provozní náklady ve špatně zateplených a energetický náročných objektech vyšší. Elektrokotel je vhodný do nízkoenergetických domů s kvalitním zateplením. To, jak bude elektrokotel efektivní při vytápění, záleží na jeho tepelném výkonu. Třebaže existuje řada návodů, jak ideální výkon kotle vypočítat, nelze na ně spoléhat.

Vzhledem k výši investici je maximálně vhodné obrátit se na nezávislého odborníka. Ten vypočítá tepelné ztráty vašeho objektu a doporučí vám odpovídající výkon elektrokotle. Před instalací elektrokotle lze doporučit také návštěvu elektrikáře, který zkontroluje dostatečnou kapacitu sítě a hodnotu elektrického jističe. Díky tomu budete mít jistotu, že vše proběhne bez komplikací.

Výběru věnujte čas

Všechny výše zmíněné rady směřují k tomu, abyste výběr elektrokotle zbytečně neuspěchali. Pořizujete ho s cílem, aby vám vydržel věrně sloužit po dlouhé roky. Nedává smysl kupovat dražší kotel s nadbytkem výkonu, stejně tak není rozumné investovat do kotle v objektech bez zateplení. V každém případě dokáže být elektrokotel účinným producentem tepla, je využitelný i pro ohřev vody a jeho provoz dokáže být jak ekologický, tak cenově úsporný. Vše záleží pouze na vašem výběru.

publikováno: 15. 11. 2017
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.