Jak vybrat vodní dýmku, která ozdobí váš interiér


vodni dymky1

Ať už jste zastánci kouření nebo jeho velcí kritici, určitě dáte za pravdu, že vodní dýmky jsou nádherným skvostem. Dnes se i designové kousky dají pořídit poměrně levně, a tak mohou ozdobit i vaši domácnost. Ať už chcete vodní dýmku kouřit a vychutnat si pohodovou atmosféru při voňavém kouři, nebo chcete mít dýmku jen jako estetický doplněk do bytu, musíte správně vybrat. Máme pro vás několik rad při nákupu vodní dýmky.

Vodní dýmka jako elegantní designový doplněk

Pokud jste zarytými odpůrci kouření, neznamená to, že by vodní dýmka nemohla zdobit váš interiér. Vodní dýmky jsou totiž často až uměleckým dílem, skvěle vypadají a jsou výsledkem mnohaleté řemeslné tradice. Dražší kousky mají přidanou uměleckou hodnotu a stanou se ozdobou vašeho bydlení. Při výběru se proto zaměřte i na design a vyhněte se nejlevnějším typům, které jsou nekvalitními atrapami a s původní tradicí vodních dýmek nemají nic společného.

Dýmku vybírejte podle velikosti

Jedním z hlavních parametrů při výběru vodní dýmky je její velikost. Na trhu jsou k dispozici dýmky různých velikostí, od miniaturních přes střední až po velké. Pro domácí použití si postačíte se středním typem, vyhýbejte se ale těm nejlevnějším miniaturním. Používat se v podstatě nedají, mají krátké hadice a také vázu a tělo, takže dým nestihne vychladnout a je řídký.

Výběr vodních dýmek

Výběr vodních dýmek je opravdu rozsáhlý.

Výběr vodní dýmky podle počtu hadic

Při výběru vodní dýmky se musíte rozhodovat podle toho, máte-li v plánu kouřit sami a v menším počtu lidí či naopak ve větším kolektivu. Běžné střední vodní dýmky mají jen jednu hadici, která je ale ve většině případů naprosto dostatečná. Vodní dýmky s větším počtem hadic kladou větší nároky na kvalitu dýmky a také kvalitu hoření, množství použitého tabáku a další parametry. Pokud si chcete dýmku pořídit hlavně na okrasu a kouřit ji jen zřídka, střední typ s jedním laufem bude ideální.

Z jakých částí se vodní dýmka skládá?

Pokud jste se s vodní dýmkou doposud nesetkali, bude pro vás velkou neznámou. Příprava dýmky pro kouření je poměrně komplikovaným procesem, který se ale brzy naučíte. Setkáváte-li se s dýmkou poprvé, měli byste znát její jednotlivé části:

  • Váza – spodní skleněná část dýmky, která je hlavní ozdobou. Vyrábí se ze skla, je křehká a nesmí se čistit horkou vodou, protože by praskla. Dražší vázy se ručně dekorují, setkáte se i s vázami z broušeného skla a s různými typy zdobení.

  • Tělo – důležitá konstrukční část dýmky, která zajišťuje přívod kouře a následné nasátí. Bývá vyrobena z kovu. Spodní dlouhá část těla musí být asi centimetr ponořena ve vodě, díky čemuž se dým přes vodu přefiltruje.

Tělo vodní dýmky

Standardní tělo vodní dýmky s vývody na dvě hadice.

  • Lauf – hadice, která je určená k nasávání kouře. Na trhu jsou k dispozici různé typy, nejčastěji se setkáte s oplétanými s papírovým vnitřkem. Jsou levné, nesmí se však čistit vodou a jejich životnost není nejdelší. Existují i odolnější gumové hadice. Lauf je zakončen náustkem pro snadné a pohodlné nasátí.

  • Korunka – na tělo vodní dýmky se nasazuje tzv. korunka. Vyrábí se z šamotové keramiky, která odolává vysokým teplotám. Korunka se plní vlhkým aromatizovaným tabákem, překryje se hliníkovou folií a na ni se umístí rozpálený uhlík.

  • Těsnění – veškeré části vodní dýmky musí být pečlivě utěsněny. K tomu slouží různá gumová těsnění, která se vkládjí mezi spoje jednotlivých částí.

Při pořizování nové vodní dýmky se nenechte odradit pořizovací cenou a vyhýbejte se těm nejlevnějším kouskům. Dobře vybraná vodní dýmka vám vydrží desítky let a stane se ozdobou vašeho interiéru, ať už ji ke kouření používat budete, nebo nikoliv. Při nákupu vodní dýmky navštivte specializovaný obchod a nechejte si poradit. Rozhodně nenakupujte v trafikách a pokud vodním dýmkám nerozumíte, ze začátku se vyhněte i e-shopům. 

publikováno: 25. 4. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.