Jak vybrat zámek do dveří, který odolá zlodějům


Bumping metoda – hrozba pro majitele a obyvatele bytů nebo domů_Fotolia_889708_XS

Dnes už nestačí zabezpečit vchod balvanem nebo závorou, jak tomu bylo v dobách dávno minulých. Cosi, co by připomínalo současné zámky, se zprvu objevovalo jen u vyšších vrstev, dnes už se bez zámku ale neobejde nikdo. Zlodějíčkové jsou stále vychytralejší a tak je potřeba neustále zdokonalovat i zabezpečení.


 

Obyčejný zámek nepředstavuje pro zloděje téměř žádnou překážku a ani zamknutí na dva západy nepomůže. Základem ochrany majetku by tedy měly být kvalitní bezpečnostní dveře a dobrý bezpečnostní zámek.

Zámek do dveří jedině od ověřených prodejců

Investice do zabezpečení domova není rozhodně zbytečná, proto důvěřujte jen certifikovaným výrobkům. Ve speciálkách najdete všechen potřebný sortiment, příslušenství a hlavně odborníky, s nimiž se můžete poradit. Jako služba navíc je mnohdy poskytována možnost profesionální instalace cylindrické vložky a samotného zámku.


Zámky do dveří podléhají normě ČSN P ENV 1627. Spoléhat můžete i na certifikát od Národního bezpečnostního úřadu.
 


Jak zjistíte, že se jedná o bezpečnostní zámek

Výrobci člení kvalitní zámky do dveří do čtyř bezpečnostních tříd (tzv. pyramida bezpečnosti), přičemž platí, že čím vyšší třída, tím větší míra zabezpečení. Nutná je také bezpečnostní karta a informace pro výrobu náhradních klíčů – pokud ani jedno z toho u zámku nenajdete, pak se koupi raději vyhněte. U zámku by se také měl nacházet popis údržby a další doporučení, např. pro výběr maziva.

Co hraje roli při výběruCo všechno by měly splňovat bezpečnostní dveře_Fotolia_14683942_XS

  • cena: nenechte se zmást, dražší totiž neznamená lepší. Nic totiž nevyvolá falešný pocit bezpečnosti tak dobře, jako předražený zámek.
  • pravé nebo levé dveře, rozteč od zámku ke klice
  • typ vložky: existuje jednostranná i oboustranná. Kování pak může přesahovat maximálně o 3mm.
  • počet zámků: setkat se můžete s přídavným zámkem v horní polovině dveří, případně s rozvorovým zámkem, jenž uzamyká dveře na šesti, až devíti místech

Samozamykací zámek

Moderní pohodlnou možností, jak zabezpečit byt, jsou i samozamykací zámky. Z venkovní strany se odemykají klíčem, z vnitřní strany pouhým stiskem kliky do polohy otevřeno. Znamená to, že po každém zaklapnutí se automaticky vysune závora a dveře jsou tak uzamčeny. Jednou pro vždy tedy odpadne ona otravná myšlenka na to, zda jste nezapomněli zamknout.

Zajímavost: Průzkumy dokazují, že více zapomínají klíče muži, než ženy. Jak je to možné? Zatímco ženy vnímají věci konkrétně včetně zdánlivě nepodstatných detailů, jejich protějšky se zaměřují na abstraktní věci. Souvisí to s orientací v prostoru, což má původ ještě v pravěku, kdy muži lovili a ženy udržovaly oheň. Druhým vysvětlením je pak jednostranná koncentrace - v podstatě obyčejná roztržitost.

Pokud sami nejste odborníky, pak si rozhodně nechte poradit. Výběr je složitý a roli hraje spousta aspektů od tloušťky dveří, přes hloubku zádlabu, až po výšku a šířku čela. Jen s kvalitním zámkem budete mít totiž svůj majetek v bezpečí. 

publikováno: 9. 1. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.