Jak vybrat zárubeň a neudělat chybu při volbě správných rozměrů


výběr zárubní dveří

Ať už rekonstruujete, nebo realizujete novostavbu, dříve či později přijde řada na výběr dveří a zárubní. Trh nabízí nespočet různých dekorů, materiálů a typů. Mnozí věnují spoustu času volbě kvalitních dveří, že na zárubně úplně zapomínají. Jenže ty jsou neméně důležité. Často se chybuje i ve volbě vhodných rozměrů, a tak se občas stane, že zárubeň nesedí a je potřeba ji upravit nebo objednat úplně novou. Poradíme vám, jak se těmto problémům vyhnout a jaké rozměry zvolit.

Výběr zárubní podle typu konstrukce

Zárubně musíte vybírat podle typu konstrukce stěn i druhu dveří, které budete osazovat. Nejčastěji narazíte na zárubně obložkové, které se dělí na polodrážkové a bezfalcové (bezpolodrážkové) podle typu dveří.

Obložkové zárubně

Nejrozšířenější druh zárubní, které se v současné době používají. Dobře vypadají, jsou cenově dostupné a univerzální. Můžete je bez obav použít jak na stěny ze zdiva, tak sádrokartonových příček. Montáž obložkových zárubní probíhá až po dokončení všech stavebních prací a pokládce podlahové krytiny. Na trhu narazíte i na speciální typ obložkových zárubní, které slouží k zakrytí starých dříve používaných kovových zárubní. Ty jsou dobrou volbou při rekonstrukci, během které se chcete vyhnout složitému bourání.

Zárubně pro polodrážkové dveře

Pokud si chcete do domu nebo bytu pořídit klasické polodrážkové dveře, sáhněte po hojně rozšířených polodrážkových obložkových zárubních. Jsou konstruované tak, aby se díky polodrážce dveře na zárubeň přimykaly z jedné strany. Tento typ obložek se snadno instaluje a je cenově dostupné.

Zárubně pro bezfalcové dveře

Díky vzrůstající oblibě minimalistického stylu a důrazu na čistý design se stále častěji využívají bezfalcové dveře, které zapadnou do zárubní a vytvoří jednolitý povrch. Montáž je náročnější, protože se provádí v průběhu stavebních prací. Okraje zárubně se zapravují tak, aby nebyly viditelné a vytvořily jednolitý povrch s omítkou. Kromě náročnější montáže počítejte i s vyššími pořizovacími náklady, výsledek ale stojí za to.

Výběr povrchové úpravy zárubní

Interiérové dveře se vyrábí v mnoha provedeních povrchové úpravy a stejně je tomu i v případě zárubní. Zpravidla se volí stejný dekor a povrchová úprava jako u dveří, aby k sobě oba konstrukční prvky dobře ladily. Výjimkou však nejsou ani dveře v dekoru dřeva a obložky v bílém laku. Mezi nejčastější druhy povrchových úprav patří:

  • Kašírovací fólie – cenově nejdostupnější materiál. Vypadá na pohled dobře, ale nevyniká odolností a dlouhodobou životností. Může se jednat o dobrou volbu do méně namáhaných prostorů, případně tak, kde je nejdůležitějším parametrem nízká cena.
  • PVC fólie – fólie z PVC jsou dostupné v různých dekorech a barevných odstínech. Pokud narazíte na kvalitního výrobce, budou vám zárubně s PVC fóliemi sloužit dlouho. Snadno se udržují a vynikají dobrou odolností.
  • CPL laminát – z hlediska odolnosti si nejlépe vede CPL laminát, který je určený pro náročnější provoz domácnosti. Odolá proti poškrábání, otěru a snadno se udržuje.
  • Lakování – výrobci dveří a zárubní nabízí také možnost lakování. Zárubně jsou pak hladké a snadno se udržují. Pokud dojde k poškrábání, je možné lak opravit a zárubně renovovat.

Výběr správných rozměrů zárubní

Máte připravený stavební otvor, ale nevíte, jakou velikost zárubní použít? Důležitým parametrem je tloušťka zdi. Každý milimetr hraje roli, proto nevycházejte z projektové dokumentace a před objednáním zárubní si tloušťku důkladně přeměřte. Na pozoru buďte také v případě, nejsou-li vaše stěny kolmé. Tloušťka zárubní pak musí být větší a musí se rovnat tzv. svislicím. Pro změření budete potřebovat provázek s olovnicí, případně vodováhu.

 

Mezi další důležité rozměry patří samozřejmě také volba správné šířky a výšky zárubně podle velikosti stavebního otvoru. Výška stavebního otvoru pro běžné typy obložkových zárubní a dveří by měla být 202 mm, šířka pak dle následující tabulky:

Jmenovitá šířka dveří a zárubní

Šířka stavebního otvoru (běžná zárubeň)

Šířka stavebního otvoru (protipožární zárubeň)

60

69

72

70

79

82

80

89

92

90

99

102

100

109

112

110

119

122

125

135

137

Nenechte si ujít další související články zaměřené na téma dveří a zárubní:

publikováno: 17. 12. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.