Jak vyčistit zčernalé stříbro během několika minut


stribro1

Uvědomili jste si, že vaše stříbrné šperky a ozdoby ztratily svůj lesk a začaly měnit barvu? Bohužel, působením sirovodíku, který se nachází v ovzduší, začne stříbro po nějaké době černat. Ptáte se, jak vyčistit zčernalé stříbro? Možností je hned několik. Máme pro vás základní šetrné a oblíbené metody na čištění stříbra. Šperky budou vypadat opět jako nové i bez návštěvy klenotnictví.


Jak vyčistit zčernalé stříbro? Pomocí elektrochemické reakce

Bez zbytečných řečí okolo vám představíme jednoduchou a přitom nejúčinnější metodu na čištění zčernalého stříbra. Využívá elektrochemické reakce, díky které se vám černé stříbro promění v krásně lesklé přímo před očima. Pro čištění zčernalého stříbra budete potřebovat tyto pomůcky:

  • Dostatečně velký hrnec

  • Sůl

  • Horkou vodu

  • Alobal nebo kus hliníku

Do hrnce vložte alobal, respektive jím hrnec pořádně vystelte – obložte dno i stěny. Následně umístěte zčernalé stříbro na alobal, zasypte solí a zalijte horkou vodou. Šperky nechejte v lázni asi půl hodiny, poté je vyndejte, opláchněte a případně dočistěte vatou. Budou opět krásně lesklé.

Čištění zčernalého stříbra

Pozor na kameny a perly

Při čištění zčernalého stříbra si dejte pozor na další materiály, které se na šperku nachází. Elektrochemická reakce na jedné straně zbaví stříbro zčernalého povlaku, na druhé straně může poškodit zirkony, drahé kameny a perly. Dejte si pozor také na lepené šperky, tj. takové, u kterých bylo kromě kovu použito i lepidlo. Horká voda může strukturu lepidla narušit a spoje materiálů povolí.

Čištění zčernalého stříbra chemickými prostředky

Čištění stříbra pomocí elektrochemické reakce je rychlé, snadné a účinné. Na trhu jsou ale k sehnání i speciální čističe na stříbro, které zbaví kov černého povlaku takřka okamžitě. Tyto chemické čisticí prostředky (roztoky nebo vatové čističe) jsou ideální právě pro choulostivější a jemnější stříbrné šperky. Hodí se pro čištění lepeného stříbra i šperků s kameny nebo perlami. 

Čtěte také: jak vyčistit zlato

Zubní pasta stříbro vyčistí, může ho ale poškrábat

Další možností, jak vyčistit zčernalé stříbro, je použít obyčejnou zubní pastu. K čištění se pak obvykle používají běžné zubní kartáčky a stříbro se s nimi drhne tak dlouho, až se černého povlaku zbaví. Rozhodně ale nesmíte používat zubní pastu s mikrogranulemi. Mechanické čištění pomocí zubního kartáčku ale není nejšetrnější, dochází totiž k obrušování a škrábání materiálu.

I když štětiny zubního kartáčku vypadají jemně, vytváří na šperku mikroskopické škrábance a znehodnocují je. Proto se čištění šperků zubní pastou vyhýbejte a když už, tak postup využívejte jen u levnějších šperků.

Černé stříbro

Jak šperky skladovat

Pokud chcete stříbrné šperky uchovat a zabránit jejich černání, měli byste je skladovat správným způsobem. Doporučujeme v klenotnictví koupit speciální ochranné sáčky proti korozi a šperky do nich uložit. Rozhodně nenechávejte stříbro v plastovém sáčku ani v dekorativních krabičkách. Vzduch totiž působí i tak, po nějaké době by zčernalo. 

Při běžném používání nelze černání stříbra zcela zamezit. Vzhledem k tomu, že vyčištění šperků není náročné ani drahé, vás to však nemusí příliš trápit.

Kromě šperků ze stříbra doma máte jistě i nějaké zlaté šperky. Nenechte si ujít náš článek, ve kterém se zaměřujeme právě na čištění zlata.

publikováno: 10. 4. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.