Jak vylepšit zahradu pro děti


zahrada pro děti

V době tabletů a mobilů je čím dál tím těžší dostat děti ven. Pokud už se to náhodou povede, výsledkem je jen to, že do displeje koukají na čerstvém vzduchu. Na tom v určité míře není vůbec nic špatného. Jestli jste však jako většina rodičů, určitě chcete, aby si vaše děti hrály i v reálném světě. Dneska se proto podíváme na to, jak udělat zahradu pro děti tak lákavou, že je budete domů muset nahánět.

Zahrada pro děti – místo her i rozvoje

Zahrada není pro děti pouze volnočasovým odreagováním. Naopak se jedná o místo, kde si děti hravou formou osvojí spoustu dovedností. Naučí se udržovat rovnováhu a získají lepší schopnost koordinace pohybů. Na pískovišti rozvíjejí kreativitu a pokud si na zahradním hřišti hrají s kamarády, rozvíjejí si i sociální dovednosti.

Pobyt na čerstvém vzduchu je také velmi zdravý, zvlášť, pokud probíhá v zeleni, která má pozitivní vliv na (nejen) dětskou psychiku. O dostatku vitaminu D, jehož zdroj je právě slunce, asi mluvit ani nemusíme. Věděli jste však, že čím déle dítě stráví hraním si venku, tím je menší šance, že bude krátkozraké? Alespoň to vyplývá z výsledků několika aktuálních studií. 

Co by nemělo na zahradě pro děti chybět

Většině dětí stačí málo a zahradu si klidně užijí i bez hraček. Pro skutečně efektivní rozvoj je však ideální zahradu vybavit alespoň pár základními pomůckami. Které to jsou? 

Houpačka na zahradu

Houpačka je klasika, která žádnému dítěti nemůže chybět. Na zahradě ani v paneláku. Nejenže je s ní zábava, ale jedná se o jeden z nejdůležitějších nástrojů dětského rozvoje. Houpačka nerozvíjí pouze rovnováhu a koordinaci, ale děti si na ní mohou „osahat“ i základy orientace v prostoru. Houpačka na zahradu zkrátka patří. 

Trampolína na zahradu


Podobně jako houpačka je na tom i zahradní trampolína. Ta je skvělou zábavou nejen pro nejmenší děti, ale fyzičku si na ní mohou procvičit i dospělí. Samozřejmě záleží na zvolené velikosti. Na zahradu můžete volit jak maličkou trampolínu pro děti, tak klasickou velkou, na které si mohou zaskákat všichni. Ať už však zvolíte kteroukoliv ze zmíněných možností, nezapomeňte pořídit také příslušenství. Důležitá je například síť, která zajišťuje bezpečnost dětí. Velikost trampolíny byste pak měli volit i podle možností jejího zazimování. 

Pískoviště

Stejně jako houpačka, ani pískoviště by nemělo žádnému dítěti chybět. Jedná se totiž o tu nejlepší možnost rozvoje dětské kreativity a fantazie, ale také jemné motoriky. Pískoviště je také skvělé pro zlepšování koordinace mezi rukama a očima.

Domeček

Domeček pro děti na zahradu je skvělým útočištěm. Malým domovem, kam se děti mohou schovat před venkovním světem. Domeček, stejně jako ostatní hračky na zahradu, v dětech rozvíjí představivost i samostatnost. Dopřejete jim jejich vlastní kousek světa, kam se žádní dospěláci nedostanou.

publikováno: 21. 1. 2021
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.