G+

 

 

Jak vymalovat dětský pokoj?


Jak vymalovat dětský pokoj

Při výmalbě dětského pokoje je nutné řídit se nejen zdravým rozumem, ale také požadavky toho, kdo v něm bude mít své zázemí. Nalezený kompromis velkou měrou přispěje ke spokojenosti všech členů domácnosti. I tak je ale vhodné držet se doporučení odborníků, kteří radí, aby se při malování pamatovalo na zóny, co se v pokoji nachází.

Ať už se jedná o dětský pokoj, nebo spíše prostor pro dospívajícího, vždy je třeba brát ohled na to, aby byl daný jedinec obklopen barvami, kterým je připisováno pozitivní působení na psychiku. Do zóny určené pro zábavu tak patří barvy podněcující a aktivizující, do zóny odpočinku pak takové, které pomáhají při navozování klidu a pohody. Nežádoucí jsou proto barvy příliš agresivní i pochmurné, nevyplatí se přehánět to s bílou, která je sice symbolem čistoty a pořádku, ale působí sterilně a chladně. V nápaditých kombinacích se však bude vyjímat.

Do volby barev by měla promlouvat i povaha dítěte

Při rozhodování, jakou barvou dětský pokoj vymalovat, mnozí odborníci doporučují přemýšlet také o povaze dítěte. Hyperaktivní ratolest potřebuje dětský pokoj, co ho uklidní (světlejší tóny, modrá, zeleno-modrá, fialová), příliš tiché a klidné dítě potřebuje zázemí, které pro něj bude inspirující a aktivizující (oranžová, žlutá, červená). V obou případech platí, že barvy by měly být kombinovány (syté odstíny s jemnějšími).

  • Zóna pro hraní/relaxaci: oranžová, žlutá, limetková, červená, fialová apod.
  • Zóna pro učení: modrá, zelená, modrozelená, žlutá apod.
  • Zóna pro odpočinek/spánek: pastelové odstíny – růžová, tyrkysová, písková apod.

Dětský pokoj musí být barevný

Nedoporučuje se vymalovat dětský pokoj pouze jednou barvou. Děti i dospívající potřebují zázemí, které je bude inspirovat. Bojíte-li se přechodů mezi jednotlivými barvami, rozdělujte jednotlivé zóny v pokoji i kusy nábytku, případně interiérovými žaluziemi, stěnami apod. Pokud je prostor malý a obáváte se, že by 2 až 3 barvy nevypadaly v takovém interiéru dobře, volte nenásilný odstín, který bude spadat do kategorie uklidňujících tónů. Nebojte se také méně tradičního řešení, kdy je možné jednu stěnu vymalovat pruhovaným stylem, případně neutrální plochu ozdobit geometrickými obrazci. Fantazii by se při zařizování dětského pokoje rozhodně neměly klást žádné meze.

Omyvatelné barvy ocení především rodiče malých dětí

Je známo, že dostanou-li se malým dětem do rukou pastelky či jiné psací potřeby, mají obvykle nutkání opatřit svými malůvkami nejen papír, ale také nábytek a stěny. Nová výmalba tak může být během několika málo okamžiků nevratně poznamenána. Je proto vhodné vymalovat dětský pokoj akrylátovými barvami, které jsou omyvatelné a ze kterých je možné následky dětského řádění jednoduše odstranit.

Vymalovat dětský pokoj tak, aby odpovídal představám dítěte, rodičů a zároveň byl pro ratolest odpovídajícím zázemím, to je v mnohých rodinách oříšek. Pokud se ale budete řídit vlastním instinktem, k němuž necháte promlouvat přání vaší dcery či syna, bude výsledek stát opravdu za to.

 

publikováno: 20. 1. 2012
přečteno: 12177×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...