Jak vymalovat kuchyň?


Kuchyň většinou patří do toho, co označujeme

Kuchyň je jednou z nejdůležitějších místností v celém bytě, a tak je zřejmé, že požadavky na její vzhled jsou v mnohých domácnostech opravdu vysoké. O tom, jak se v ní budete cítit, tak rozhoduje nejen praktické a funkční vybavení, ale také barvy, které v ní využijete. V tomto článku se proto dozvíte, jak vymalovat kuchyň, aby chvíle v ní trávené byly co nejpříjemnější.

Při výmalbě této místnosti byste se měli řídit psychologií barev, která udává, jaké mají jednotlivé barvy účinky na lidskou psychiku. Více se o ní můžete dočíst ZDE. Mimo to se také můžete nechat inspirovat uměním Feng Shui, které vám pomůže s celkovým zařízením kuchyně. Tu můžete stylizovat i do hřejivé rustikální podoby, jak jsme již psali v článku „Harmonické prostředí rustikální kuchyně utváří přírodní materiály a teplé barvy“. Konkrétní rady, jak vymalovat kuchyň, a to i s přihlédnutím na trendy v moderních interiérech, pak naleznete na řádcích níže.

Do kuchyně patří zejména teplé odstíny barev

I když se vám může zdát, že stálice v podobě sterilní bílé barvy nikdy nic nezkazí, věřte, že barevný odstín se vám zalíbí mnohem více. Z barevného spektra se zaměřte spíše na teplé a optimistické odstíny, pokud je součástí vaší kuchyně i jídelna či jídelní kout, vybírejte takové odstíny, u nichž je prokázán pozitivní účinek na trávení a celkové vychutnávání pokrmů, například zelená. Konkrétní tón vybrané barvy volte s ohledem na vybavení. Je-li výrazné, nesmí ho malba přebíjet svou sytostí, jestliže je to naopak, tedy že máte spíše nenápadný a světlý nábytek, můžete volit sytější tóny.  A jaké barvy jsou tedy pro kuchyň doporučovány?

  • oranžová
  • žlutá
  • červená (spíše do větších kuchyní)
  • zelená
  • modrá (pouze světlá)

jakvymalovatkuchyn2

Jak vymalovat kuchyň dle nejnovějších trendů?

Chcete-li se vymanit z nudného stereotypu, kterým rozhodně je stejné vymalování všech čtyř stěn místnosti, vyzkoušejte efekt střídání různých tónů jedné barvy či kontrastní kombinaci s bílou. V praxi může výsledek vypadat tak, že dvě stěny vedle sebe budou vymalovány sytě oranžovou a dvě protilehlé pak pastelovou jemnější oranžovou. Variantu s bílou můžete realizovat tak, že bíle vymalujete jednu stěnu a zbylé tři zvolenou barvou.

vymalovat kuchyn3

Barvy, kterým se v kuchyni raději vyhněte

Mimo barev, které se v kuchyni osvědčí, se ovšem najdou i takové, které by byly pěkné na pohled, ale po nějaké době byste mohli přijít na to, že vám v místnosti není příjemně. Proto na fialovou, tmavě hnědou nebo šedou a černou raději zapomeňte.

Rozhodnete-li se vymalovat kuchyň, vždy pamatujte na důležitou zásadu, že v případě malých místností nakládejte opatrně se sytými a výraznými odstíny, které by už tak stísněný prostor mohly ještě více v tomto ohledu znehodnotit. Za univerzální kuchyňskou barvu se považuje žlutá, která je pozitivní a prakticky se hodí téměř ke všemu.

publikováno: 24. 5. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.