Jak vymalovat obývací pokoj?


Nejenom, když se přestěhujeme do nového, si položíme několik zásadních otázek o podobě našeho bytu.

Působení barev na naši psychiku je dokázáno. Proto je dobré volit barvy v interiéru tak, aby na nás měly co nejlepší vliv. Zase si ale nemyslete, že se jedná o alchymii, kterou vládnou jen povolaní odborníci – zvládne ji každý. V obývacím pokoji se vám navíc osvědčí nejvíce. Jedná se totiž o společenskou místnost, kde je třeba utužovat dobrou náladu a spokojenost.

Každá místnost v domě má svá specifika, na něž by se měl brát ohled. Jednotlivé barevné kombinace totiž dokáží udělat s prostorem divy – prosvětlí jej, rozšíří, můžete lépe pracovat s vysokými stropy… Variant je celá řada. Zaměřme se však na místnost, kde trávíme spoustu času s rodinou i přáteli, kde se scházíme a měli bychom si na ní dát záležet. Takže otázka zní: jak vymalovat obývací pokoj?

Teorie barev

U obývacího pokoje se standardními rozměry se nemusíte ničím omezovat – snad jen dobrým vkusem. Aby do sebe barvy zapadaly, je potřeba mít jisté povědomí o jejich rozdělení, díky němuž nešlápnete vedle a interiér bude vypadat jednoduše skvěle.

Jak určitě víte, barvy se dělí na teplé a studené. Kolem červené a žluté části barevného spektra jsou to ty prvně zmíněné, chladné jsou pak ty na opačném konci, tedy kolem zelené a modré. Bílá a černá nepatří ani do jedné z nich a tvoří specifickou kategorii. Důležitá je také intenzita barev: díky vyššímu poměru šedé jsou barvy mdlé, naopak bez ní čisté a jasné.

Jak vymalovat obývací pokoj

Právě v této místnosti je důležité, aby pohoda dýchala z každého koutu. Volte proto jasnější teplé a aktivní barvy, a pokud se rozhodnete zkombinovat více barev, pak se řiďte následujícím:

  • trendem poslední doby je použití více odstínů jedné barvy
  • pokud je na stěnách výrazná jasná barva, volte střídmější doplňky

Jaké tedy zvolit barvy na zeď? Mezi vhodné patří žlutá (ideální kupříkladu s černými detaily), tmavá červená (s bílými detaily) nebo teplá fialová. Nepodceňte ani výběr koberce – dobře zvolený podtrhne celý interiér.

vymalovat obývak2

Kdo nerad experimentuje s barvami, může se držet osvědčených barevných kombinací. Ozvláštnit místnost pak lze oblíbenými tapetami. Hodí se za televizní obrazovku, za proluky v obývací stěně, za pohovku nebo na výklenek ve zdi. Motiv záleží na vkusu každého – geometrické tvary, něžné květiny, ale sám o sobě upoutá pozornost třeba jen netradiční materiál tapety.

Jak vymalovat obývací pokoj: práce s prostorem

Nestandardní rozměry obývacího pokoje lze zmírnit optickými klamy. A k nim vám poslouží barvy. Vysoký strop snížíte tmavou barvou a dlouhou místnost naopak zkrátíte přemalováním protilehlých zdí. Častým problémem bývá i chlad v místnosti – pro zmatení vjemů poslouží teplé barvy na zdech, které toto působení zmírní. Chladnější tóny se pak hodí pro relaxaci, takže ty místo obývacího pokoje využijte v ložnici.

Jak vymalovat obývací pokoj už tedy víte. Pohrajte si s barevnými variacemi a nebojte se být kreativní. I malá změna může prospět.

Sledujte Chytré bydlení také na Facebooku!

publikováno: 1. 6. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.