G+

 

 

Jak vymalovat obývací pokoj?


Nejenom, když se přestěhujeme do nového, si položíme několik zásadních otázek o podobě našeho bytu.

Působení barev na naši psychiku je dokázáno. Proto je dobré volit barvy v interiéru tak, aby na nás měly co nejlepší vliv. Zase si ale nemyslete, že se jedná o alchymii, kterou vládnou jen povolaní odborníci – zvládne ji každý. V obývacím pokoji se vám navíc osvědčí nejvíce. Jedná se totiž o společenskou místnost, kde je třeba utužovat dobrou náladu a spokojenost.

Každá místnost v domě má svá specifika, na něž by se měl brát ohled. Jednotlivé barevné kombinace totiž dokáží udělat s prostorem divy – prosvětlí jej, rozšíří, můžete lépe pracovat s vysokými stropy… Variant je celá řada. Zaměřme se však na místnost, kde trávíme spoustu času s rodinou i přáteli, kde se scházíme a měli bychom si na ní dát záležet. Takže otázka zní: jak vymalovat obývací pokoj?

Teorie barev

U obývacího pokoje se standardními rozměry se nemusíte ničím omezovat – snad jen dobrým vkusem. Aby do sebe barvy zapadaly, je potřeba mít jisté povědomí o jejich rozdělení, díky němuž nešlápnete vedle a interiér bude vypadat jednoduše skvěle.

Jak určitě víte, barvy se dělí na teplé a studené. Kolem červené a žluté části barevného spektra jsou to ty prvně zmíněné, chladné jsou pak ty na opačném konci, tedy kolem zelené a modré. Bílá a černá nepatří ani do jedné z nich a tvoří specifickou kategorii. Důležitá je také intenzita barev: díky vyššímu poměru šedé jsou barvy mdlé, naopak bez ní čisté a jasné.

Jak vymalovat obývací pokoj

Právě v této místnosti je důležité, aby pohoda dýchala z každého koutu. Volte proto jasnější teplé a aktivní barvy, a pokud se rozhodnete zkombinovat více barev, pak se řiďte následujícím:

  • trendem poslední doby je použití více odstínů jedné barvy
  • pokud je na stěnách výrazná jasná barva, volte střídmější doplňky

Jaké tedy zvolit barvy na zeď? Mezi vhodné patří žlutá (ideální kupříkladu s černými detaily), tmavá červená (s bílými detaily) nebo teplá fialová. Nepodceňte ani výběr koberce – dobře zvolený podtrhne celý interiér.

vymalovat obývak2

Kdo nerad experimentuje s barvami, může se držet osvědčených barevných kombinací. Ozvláštnit místnost pak lze oblíbenými tapetami. Hodí se za televizní obrazovku, za proluky v obývací stěně, za pohovku nebo na výklenek ve zdi. Motiv záleží na vkusu každého – geometrické tvary, něžné květiny, ale sám o sobě upoutá pozornost třeba jen netradiční materiál tapety.

Jak vymalovat obývací pokoj: práce s prostorem

Nestandardní rozměry obývacího pokoje lze zmírnit optickými klamy. A k nim vám poslouží barvy. Vysoký strop snížíte tmavou barvou a dlouhou místnost naopak zkrátíte přemalováním protilehlých zdí. Častým problémem bývá i chlad v místnosti – pro zmatení vjemů poslouží teplé barvy na zdech, které toto působení zmírní. Chladnější tóny se pak hodí pro relaxaci, takže ty místo obývacího pokoje využijte v ložnici.

Jak vymalovat obývací pokoj už tedy víte. Pohrajte si s barevnými variacemi a nebojte se být kreativní. I malá změna může prospět.

Sledujte Chytré bydlení také na Facebooku!

publikováno: 1. 6. 2012
přečteno: 27442×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...