Jak vyprat montérky a jiné špinavé pracovní oblečení


jak vyprat montérky2

Ať chcete, nebo ne, při práci v dílně nebo na stavbě se zašpiníte. Některé skvrny jdou z pracovního oblečení dolů opravdu špatně. Možná nad špinavými montérkami vždycky mávnete rukou a říkáte si, že špína k nim zkrátka patří. Po nějaké době se únosná mez prostě překročí a je potřeba pustit se do praní. I montérky, pracovní blůzy, kalhoty či rukavice je potřeba jednou za čas vyprat a (v rámci možností) jim vrátit původní vzhled. Přečtěte si, jak správně čistit a prát montérky i jiné pracovní oděvy s co nejuspokojivějším výsledkem.

Montérky namočte přes noc. Skvrny půjdou lépe dolů

Montérky ušpiněné od oleje, prachu, pilin a jiných typů nečistot na první dobrou nevypere ani ta nejlepší pračka zapnutá na program pro velmi špinavé prádlo. Chcete-li dosáhnout co nejlepšího výsledku bez větší námahy, špinavé montérky přes noc namočte. Připravte si plastový lavor, napusťte jej teplou vodu a rozmíchejte v ní malou odměrku pracího prášku. Do lavoru ponořte montérky a nechte působit přes noc. Budou se dít divy.

Až se ráno probudíte, lavor bude plný špinavé vody a spousta nečistot z montérek povolí. Až potom vložte pracovní oděv do pračky (nevkládejte jiné oblečení, které by se mohlo od montérek ušpinit). Zapněte na program s předpírkou při teplotě praní 60 °C a přidejte silnější typ pracího prášku určeného na zaschlé skvrny. Uvidíte, že vaše montérky budou vypadat o poznání lépe, a to bez větší přípravy a drhnutí konkrétních skvrn na oblečení.

Na skvrny od olejů a barev použijte technický benzín

Při práci v dílně, domácnosti i garáži se vaše skvrny mohou zašpinit od různých olejů. Doporučujeme čistit montérky či jiné pracovní oděvy od oleje co nejdřív po umazání. Olej, který bude v montérkách napuštěný několik týdnů, z nich už nikdy nedostanete. Po umazání od oleje nedávejte oděvy hned do pračky, ale předčistěte je technickým benzínem.

Na místo s olejovou skvrnou můžete z nádoby benzín nalít a suchým hadrem rozetřít. Jsou-li na oblečení skvrny od olejů menší, naneste benzín nejprve na hadr a poté opatrně čistěte postižené místo. Těkavý benzín uvolní složky olejů, které pak půjdou z montérek dolů mnohem lépe. Po vyčištění můžete oděv vyprat v pračce klasickým způsobem.

Silně zaprášené montérky mohou vaši pračku ucpat

Ať už patříte mezi truhláře, nebo v dílně zkrátka s oblibou pracujete se dřevem, zřejmě máte montérky plné pilin, třísek a jemného prachu od dřeva. Pokud byste zaprášené montérky vložili do pračky, mohly by se zanést její jemné filtry. Praním silně zaprášeného oblečení se životnost pračky podstatně zkracuje. Platí to nejen v případě dřevěných pilin a třísek, ale také drobných kovových pilin, sazí, drceného plastu a jiných nečistot.

Chcete-li montérky vyprat v pračce, nejprve je důkladně vytřepejte. Do pračky je vložte až poté, co z nich na pohled žádný prach nebude vyletovat. Někdy se vlivem statické elektřiny nebo ostrým hranám částic prachu z oblečení dolů moc nechce. V takovém případě montérky vyčistěte vysavačem. Doporučujeme používat průmyslový vysavač do dílny, ten běžné pro čištění domácností by se mohl zanést a poškodit.

Použijte prací prostředky na pracovní oděvy

Pro praní montérek a jiných pracovních oděvů doporučujeme používat speciální prací prostředky určené pro tento typ textilu. Pořídíte je v prodejnách s pracovním oblečením nebo profesionálními čisticími prostředky. Běžně dostupné prací prášky a gely jsou sice šetrné k oblečení, ale se silně znečištěnými vlákny si neporadí. Oproti tomu jsou prací prostředky na praní pracovního oblečení agresivnější a méně šetrné, silné a odolné tkanině montérek ale příliš neublíží. Takové prací prostředky však rozhodně nepoužívejte pro praní běžného prádla, jeho životnost by se podstatně zkrátila.

Přečtěte si související články:

publikováno: 12. 1. 2021
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.