Jak využít v bytě pódium


Fotolia_29711622_XS

Pódiem, čili místem vyvýšeným nad úroveň podlahy, dosáhnete nejen zajímavého prvku, ale hlavně získáte netušený prostor navíc. Využívat jej můžete jako úložiště sezónních věcí, propriet, které nepotřebujete každý den, nebo třeba jako místo, kam snadno schováte lůžko, ať už pro sebe nebo pro návštěvy.


 

Jak už naznačil úvod, pódium se dá využít pro ozvláštnění prostoru nebo jím vyřešíte nedostatek místa v malých místnostech. Je to rychlé, efektivní a jednoduché řešení, které by se při rekonstrukcích rozhodně nemělo opomíjet. Instalovat se dá do jakékoliv místnosti, a v každé najde využití.

Pódium řeší nedostatek místa

Malometrážní byty jsou dnes více než běžné, a tak je jasné, že nápadů na co největší využití prostoru je spousta. Při zařizování malých pokojů je potřeba trochu více přemýšlet a využít kreativitu. V předsíni využijte podhledy, díky nimž vznikne úložný prostor i v místech, kde byste ho čekali jen těžko, v dalších místnostech se zase skvěle hodí pódia. Většinou se pod nimi ukrývají šuplíky, moderním řešením je ale uschování celé postele. 

Pódium místo patra do nízkých pokojů

Právě problém s místem pro spaní bývá problém. Zástěny potřebují mnoho prostoru, zřízení patra se zase nehodí tam, kde jsou nízké stropy. Pro to, aby se postel schovala „pod podlahu“ stačí jen 30 centimetrů vyvýšení, a skončí tak všechny problémy s nekonečným rozkládáním pohovky a přemísťováním nábytku. Jako skvělé řešení se ale jeví i vyšší pódium, které může spolužit místo jídelny nebo pracovny. Pokud místo zvednete alespoň o 50cm, pak bude potřeba vytvořit minimálnědva schody, které navíc také mohou posloužit jako místo pro úschovu věcí. Jedinou komplikaci by mohly představovat nízko umístěné radiátor a okna

8_iso_floor_frame_assembly 

Výroba svépomocí

Pódium se dá samozřejmě pořídit u specializovaných výrobců, ale nejedná se o žádnou složitost. Šikovný kutil si poradí sám a za zlomek ceny. Konstrukci lze nejsnáze vytvořit ze svařované konstrukce, může být ale i dřevěná. Díky tomu snadno vyrovnáte i nerovnosti podlahy, protože konstrukci můžete na různých místech podložit. Jako povrch se hodí MDF desky, jež spolehlivě nahradí masivní dřevo, dřevotříska nebo překližka.  Následně můžete položit klasických způsobem plovoucí podlahu a hrany opatříte buď plastovými  nebo hliníkovými profily. Přední stranu konstrukce opatřete magnety, aby lépe zapadly šuplíky. V případě, že bude pod pódiem umístěná postel, pak upravte hrany jen páskou. 


I přes svou praktičnost mají ale pódia jednu velkou nevýhodu: snadno se do jejich útrob dostane prach, což je hlavně v případě uschovaného lůžka nepříjemné. Efektivita však převáží i toto  negativum a pódia se tak stále častěji stávají součástí bytů i domků.

publikováno: 11. 12. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.