Jak zabezpečit sklep před nezvanými hosty


Sklepní kóje

Zabezpečení sklepa proti vniknutí se často podceňuje, a to jak v případě rodinných domů, tak sklepních kójí v bytech. Policie přitom řeší každým rokem celou řadu případů souvisejících s krádeží ve sklepech. Jak zabezpečit sklep, aby se do nich nedostali zloději, a pokud už se dostanou dovnitř, aby si toho odnesli co nejméně? Stačí pár preventivních opatření a zabezpečení sklepa bude na mnohem vyšší úrovni. Ani vás to nemusí stát příliš času ani peněz.

Dveře do sklepa – hlavní pilíř zabezpečení

Pokud chcete zabezpečit svůj sklep nebo jinou místnost ve svém rodinném či bytovém domě, v první řadě byste se měli zaměřit na dveře. Kvalita dveří do sklepa se často podceňuje, mnozí si myslí, že stačí, že mají kvalitní vchodové dveře. Statistiky ale dokazují opak. Zejména u bytových domů se přes hlavní vchodové dveře lupiči velmi často snadno dostanou a pokud jsou dveře do sklepa ke sklepním kójím nekvalitní či dokonce odemčené, samotné vyloupení je pak otázkou chvilky.

V první řadě byste měli zkontrolovat kvalitu vašich dveří. Pokud jsou staré a obyčejné interiérové, je na čase nahradit je za kvalitní bezpečnostní. Pokud bydlíte v bytovém domě, doporučujeme navrhnout správci nebo družstvu pořízení nových odolných. Vniknutí do uzamčených bezpečnostních dveří zabere spoustu času a odradí většinu nezvaných hostů. Dveře jsou chráněny proti vysazení z pantu, neměly by mít skleněnou výplň, kterou lze snadno rozbít. Základem jsou také kvalitní cylindrické zámky s vysokým stupněm ochrany. Dobrou volbou je kombinace několika zámků a kvalitní kování.

Zloděj ve sklepě

Chraňte svou sklepní kóji

Pokud bydlíte v bytovém domě a máte vlastní sklepní kóji, postarejte se o její zabezpečení. To platí zejména v případě, že se vám nepodařilo domluvit zajištění kvalitních bezpečnostních dveří do sklepa. Co si budeme nalhávat, obsah sklepních kójí je třeba ochránit i před rukama mnohých nenechavců, kteří v domě sami bydlí a do sklepa se dostanou bez problémů.

Čtěte také: Jak zabezpečit dům před odjezdem na dovolenou

Sklepní kóje jsou od chodby odděleny často jen obyčejnými dřevěnými latěmi, které jsou snadno překonatelné. Buď se dají jednoduše demontovat nebo dokonce i přelézt nebo podlézt. Pokud chcete ve sklepní kóji skladovat cennější věci, měli byste ji zabezpečit, a to vybudováním kvalitní konstrukce, pevných dveří, ocelové konstrukce či mříží. Řešením je také svou kóji vyzdít. Pro zabezpečení sklepa se postarejte o následující:

  • Opatřete všechny dveře v domu či bytě kvalitními bezpečnostními dveřmi
  • Pořiďte kvalitní cylindrické bezpečnostní zámky
  • V případě skleních kójí zkontrolujte stav konstrukce
  • V případě konstrukce z dřevěných latí musí být důkladně přibity či přišroubovány na mnoha místech, aby bylo vylomení náročné. Latě musí sahat od země ke stropu
  • Vhodnějším řešením je vyzdění sklepní kóje a opatření kvalitními bezpečnostními dveřmi
  • Postarejte se o zabezpečení cenností. Drahá kola či jiné předměty zamkněte

Postavte si doma plastový sklep

Zamkněte jednotlivé cennosti, které máte ve sklepě

Pokud ve svém sklepě skladujete dražší nářadí, jízdní kola či jinou techniku, postarejte se o jejich zabezpečení. Nejlepším řešením je uzamčení kola silným řetězem k trubkám nebo okenním mřížím. Pokud ve sklepě nemáte nic, k čemu byste předmět uzamkli, pořiďte si speciální pevná ocelová oka, která naistalujete do země. Do betonu nebo dřevěné podlahy se upevňují pomocí čepů, které se nadají vyšroubovat. Díky tomu budou vaše cennosti dobře chráněné. Čím víc překážek pro případné nenechavce a zlodějíčky připravíte, tím bude krádež časově i technicky náročnější. Ve většině případů na pohled dobře zabezpečený sklepní prostor raději nechají být, v horším případě se o vyloupení pokusí a po chvílích nezdaru svůj pokus vzdají.

--> POKRAČOVÁNÍ TÉMATU

publikováno: 20. 11. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.