Jak zabránit úniku tepla a topit úsporně


zima v bytě

Pokud se vám nedaří váš dům či byt dostatečně vytopit, nebo za energie platíte příliš vysoké částky, příčin může být několik. Špatně nastavený nebo starý otopný systém vede ke zbytečným ztrátám tepelné energie. K úniku tepla dochází také při nedostatečné izolaci, nevhodnému těsnění oken, nesprávnému používání termoregulace či neefektivnímu způsobu větrání. Pojďme se zaměřit na hlavní příčiny úniku tepla a na možná řešení.

Přes okna a dveře uniká nejvíce tepla

Než se pustíte do rekonstrukce topného systému a jeho modernizace, zaměřte se na okna a dveře. Právě přes ně často uniká nejvíce tepla. Obzvláště u starších typů oken bývá problém s těsněním, takže mezi rámem a křídlem proniká studený venkovní vzduch. Totéž platí v případě špatně utěsněných vchodových dveří.

Nejlevnějším řešením je pořízení nové izolace, která únik tepla alespoň částečně eliminuje. Z dlouhodobého hlediska popřemýšlejte nad výměnou starých oken za nová s izolačními dvojskly či trojskly. Tepelnou izolaci zvyšují i kvalitní žaluzie, okenice či rolety.

Izolace oken

Tepelná izolace je základem úspory na vytápění

Platíte za energie horentní sumy a trvá dlouho, než se místnosti vytopí na požadovanou teplotu? Pokud nemáte zateplený dům, problém hledejte právě v nedostatečné tepelné izolaci. O způsobech tepelné izolace jsme psali už mnohokrát. Možností je spousta, od použití polystyrenu přes minerální vatu po stříkanou izolaci.

Zateplení domu

Vybírejte úsporné topné systémy a nezapomeňte na servis

Od stavebních materiálů a konstrukčních prvků se pomalu přesouváme k samotnému zdroji tepla. Ať už k vytápění používáte jakýkoliv zdroj tepla, postarejte se o to, aby jeho provoz byl co nejefektivnější bez velkých tepelných ztrát. Český dodavatel plynových kotlů a dalších topných systémů ENBRA upozorňuje na to, že základem efektivního vytápění je pravidelná kontrola zařízení. Měla by se provádět minimálně jednou ročně.

Rozhodně se nespokojte s kontrolou a revizí samotného kotle, nezapomeňte na kontrolu ostatních částí systému včetně termostatických hlavic či termostatů. Provádějte údržbu radiátorů a před zahájením topné sezóny je nezapomínejte odvzdušnit. Velmi důležitá je také kontrola a údržba systémů odvodu spalin, která by se měla rovněž provádět alespoň jednou do roka.

Popřemýšlejte nad modernizací topného systému

Pokud plánujete rekonstrukci či modernizaci topného systému, popřemýšlejte nad vhodným zdrojem tepla. Stále oblíbenější jsou tepelná čerpadla, která i přes vyšší počáteční investice zajistí úsporné vytápění s návratností během několika let. Pokud si nevíte rady s výběrem topného systému, obraťte se na odborníky, kteří vám rádi pomohou. Zmiňovaný přední dodavatel ENBRA nabízí různé typy vytápění, od plynových kotlů přes tepelná čerpadla po kotle na tuhá paliva. Díky tomu zná výhody i nevýhody všech typů a s výběrem konkrétního systému vám pomůže.

Regulátor teploty

Za zbytečné úniky tepla si často můžeme sami

Snížit výdaje za vytápění můžeme velmi často bez jakýchkoliv stavebních úprav či změny topného systému. Za zbytečné úniky tepla si totiž často můžeme sami, protože se chováme nehospodárně. Pokud dodržíte následující pravidla, spotřeba tepla u vás viditelně klesne:

  • Větrejte intenzivně, ale krátce. Nenechávejte delší dobu otevřená okna „na ventilačku“, raději je otevřete pořádně, ale jen na pět minut.
  • S teplotou v bytě či rodinném domě to nepřehánějte. Pokojová teplota v obývacím pokoji by se měla pohybovat kolem 20 °C, v ložnici kolem 17 °C. Každý stupeň Celsia navíc znamená nárůst výdajů na topení až o 6 %. Přetápění stojí zbytečné peníze, navíc je nezdravé.
  • Nechávejte prostor kolem radiátorů volný. Nezaskládejte je nábytkem a nezakrývejte je.
  • Naučte se pracovat s regulátorem teploty. Termostatickou hlavici nastavte na stabilní teplotu, ideálně do středu rozsahu regulace. Neustálé zavírání a otevírání ventilu naplno způsobuje zbytečné kolísání teplot, vede ke ztrátám tepla, navíc je nepohodlné.
  • Při odjezdu na delší dobu nastavte nízkou teplotu topení, ale zcela jej nevypínejte. Obvodové stěny by promrzly a jejich opětovné vytopení by trvalo příliš dlouho.

Pokud chcete zabránit úniku tepla a topit úsporně, dohlédněte na všechny faktory, které spotřebu energie ovlivňují. Zaměřte se na stavební prvky (okna, dveře, izolace), kontrolu a případnou modernizaci topného systému, nezapomeňte na šetrný a hospodárný přístup.

publikováno: 31. 12. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.