PR článek

Jak zařídit ložnici pro kvalitní spánek


Ložnice pro kvalitní spánek

V ložnici trávíme podstatnou část života. Její zařízení tomu ovšem často neodpovídá. Není účelné, ani dostatečně pohodlné. Jak zařídit ložnici tak, aby se nám v ní opravdu dobře spalo? Máme pro vás několik tipů, jak dosáhnout kvalitního a zdravého spánku.


Umíte správně spát?

Probouzíte-li se ráno unavení, možná je na vině právě vaše ložnice. V první řadě bychom se přirozeně měli zamyslet nad tím, jakou máme postel. Právě ta je středobodem této místnosti. Klidný spánek se neobejde zejména bez kvalitní matrace.

Rozhodně bychom tak měli zapomenout na systém, kdy je matrace pevně spojená s rámem postele. Materiál rámu samotného je do značné míry otázkou designových preferencí každého z nás. Nad koupí matrace bychom se však měli hlouběji zamyslet.

Základem je kvalitní matrace

Základní vlastností každé matrace je tvrdost. Roli při volbě tuhosti matrace bude z objektivních parametrů hrát jednoznačně hmotnost spáče a jeho věk. Až sekundárně můžete přemýšlet nad tím, z jakého materiálu vaše matrace vlastně bude a jaké může mít další vlastnosti, například vhodnost pro alergiky.

Pro matraci rovněž není dobré, aby ležela na pevné desce. Nemůže totiž kvalitně větrat. Spolu s matrací tak bude nutné zakoupit i vhodný rošt. Pro pěnové matrace, které patří asi k nejoblíbenějším typům, se doporučují rošty lamelové, které pruží, čímž rovnoměrně rozkládají váhu spícího a matrace se tolik neničí.

Polštáře a matrace

V ložnici buďte skromní

Jakmile budete mít vhodně sestavenou postel, dá se říci, že je hlavní kus práce v ložnici hotov. Mnoho dalšího nábytku totiž nepotřebujete.

Využití určitě najde noční stolek na odložení drobností. U tohoto kousku se můžete zaměřit primárně na design. Pro vytvoření harmonického prostředí volte takový, který bude ladit s postelí. Ty nejlepší e-shopy s nábytkem poskytují dostatečně široký výběr na to, aby si vybral opravu každý.

Majitelé malých bytů k tomuto řešení možná budou muset přikročit a nechat v ložnici šatní skříně. Není-li to nutné, přesuňte úložné prostory raději do předsíně. V ložnici bychom měli množství nábytku omezit. Jednak se na něm zbytečně usazuje prach, což neprospívá zdravému spánku, a navíc se opticky vytváří dojem přeplněnosti. V takovém prostředí se nedá ani volně dýchat, ani v klidu odpočívat. Do ložnice ze stejného důvodu určitě nepatří ani žádná elektronika a snažte se odsud vykázat i potomky a domácí mazlíčky.

Samozřejmě to ale neznamená, že ložnici bychom museli proměnit v holobyt. Do ložnice přirozeně patří i barvy a dekorace. Jen v tomto ohledu zůstaňte střídmí. Ideální jsou chladné tóny. Nemáte-li žádnou oblíbenou barvu, sáhněte po univerzálních přírodních odstínech, jako je hnědá.

Mimo zraku nezapomínejte také na čich: Do ložnice určitě patří příjemná vůně. Podoba je na vás, vonět vám mohou svíčky, aroma lampa i čerstvé či řezané květiny. V tomto případě rovněž platí, že bychom to s intenzitou vůně neměli přehánět.

publikováno: 15. 1. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.